Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przychodnia Zdrojowa Latoszyn Zdrój w konkursie Nasze Dobre Podkarpackie

US
Materiały Gminy Dębica
Przychodnia Zdrojowa Latoszyn Zdrój została otwarta 1 lipca 2018 roku. W przychodni w miesiacu lipcu wykonano 3150 zabiegów. W jej obrębie znajdują się sale ćwiczeń, gabinety lekarskie, gabinety masażu, gabinet kinezyterapii, gabinet fizykoterapii, jak również gabinety elektromagnetyzmu, pokój badań, gabinet do terapii laserami, gabinet światłolecznictwa oraz gabinet do hydroterapii. Przychodnia Zdrojowa Latoszyn Zdrój została zgłoszona do konkursu przez gminę Dębica, która wybudowała budynek Zakładu Przyrodoleczniczego.

Przychodnia Zdrojowa Latoszyn Zdrój została otwarta 1 lipca 2018 roku. Warto wspomnieć, że Latoszyn od wieków słynął ze znakomitych wód leczniczych wypływających u podnóża wzniesienia Palana Gera (zwana też Świątynią Peruna – niegdyś ośrodka prasłowiańskiego kultu).

Istniejący tam zakład leczniczy został zniszczony najpierw w pożarze, a następnie na skutek wydarzeń II wojny światowej. W celu reaktywacji Uzdrowiska Gmina Dębica wybudowała budynek Zakładu Przyrodoleczniczego. W samym lipcu w Przychodni wykonano 3150 zabiegów. W jej obrębie znajdują się sale ćwiczeń, gabinety lekarskie, gabinety masażu, gabinet kinezyterapii, gabinet fizykoterapii, jak również gabinety elektromagnetyzmu, pokój badań, gabinet do terapii laserami, gabinet światłolecznictwa oraz gabinet do hydroterapii.

Perspektywy dalszego rozwoju

Gmina Dębica otrzymała dofinansowanie na cztery wnioski z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 20114-2020 w ramach osi priorytetowej VI. Spójność Przestrzenna i Społeczna, działanie 6.1. Rozwój potencjału endogenicznego regionu. W ramach projektów zostanie wybudowany trzykondygnacyjny budynek basenu rehabilitacyjnego (umowa na jego budowę została podpisana 6 kwietnia 2018 r.), budynek pijalni, tężnia solankowa, miejsce muzykoterapii – zadaszona scena z widownią, ścieżki ruchowe, plac zabaw, siłownia zewnętrzna i parkingi. Ogólna wartość projektów to 10,7 mln zł z czego dofinansowanie wynosić będzie prawie 6,1 mln zł. Dzięki dotacji, którą udało się zdobyć, projekty zostaną zrealizowane najpóźniej w 2020 roku.

Opis atrakcyjności

W Polsce zaledwie 4 uzdrowiska dysponują wodami siarczkowo- siarczkowodorowymi, których pokłady znajdują się w Latoszynie. Na podstawie badań właściwości fizyko - chemicznych i chemicznych oraz stanu mikrobiologicznego wody w Latoszynie stwierdzono, że spełnia ona wymagania mineralnej. Właściwości wód leczniczych pozwalają leczyć: schorzenia układu ruchowego: gośćcowe, reumatyczne, zwyrodnieniowe, pourazowe, pooperacyjne; choroby układu nerwowego: niedowłady, porażenia, nerwobóle; choroby kobiece; choroby przemiany materii; choroby skóry; choroby zawodowe w tym zatrucia związkami chemicznymi.

Właściwości lecznicze ma także klimat, co zostało potwierdzone świadectwem wydanym przez Instytut Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania im. Stanisława Leszczyckiego Polskiej Akademii Nauk.

Podjęte działania na rzecz komercjalizacji

W 2017 roku powstała Spółka Latoszyn Zdrój Sp. z o.o., której 100% udziałów należą do Gminy Dębica, a która administruje całością przychodni i kolejnymi projektami. W lipcu 2018 r. Rada Gminy uchwaliła „Program profilaktyki zdrowotnej", zgodnie z którym mieszkańcy Gminy Dębica mogą do końca roku skorzystać bezpłatnie z zabiegów rehabilitacyjnych. We wrześniu br. została również podpisana umowa z Narodowym Funduszem Zdrowia, która umożliwia bezpłatne korzystanie z walorów latoszyńskiej przychodni osobom z poza Gminy Dębica. Dla lepszego oddźwięku w terenie informacja o reaktywacji uzdrowiska oraz możliwości skorzystania z rehabilitacji na tym terenie, włączona została do programu promocji

Stowarzyszenia Uzdrowisk RP. Rozdysponowywane są także filmy i folderu promujące przychodnię.

Zastosowane innowacje w rozwoju Przychodni

W Polsce zaledwie 4 uzdrowiska dysponują wodami siarczkowo- siarczkowodorowymi, których pokłady znajdują się w Latoszynie. W tym zakresie oferowane usługi nadal można nazwać innowacyjnymi ze względu na ich niewielkie występowanie w Polsce. Operatorem Przychodni jest Firma Rehnova, która prowadzi całą rehabilitację i zarządza obiektem we współpracy ze Spółką Latoszyn Zdrój. Sam marketing prowadzony jest przez Gminę Dębica, jak również Stowarzyszenie Uzdrowisk RP, które działa nie tylko na terenie kraju, ale także poza jego granicami uczestnicząc w seminariach zdrowotnych i innych akcjach tego typu.

Wykorzystanie nowych technologii w rozwoju Przychodni

Otrzymaliśmy dofinansowanie z Lokalnej Grupy Działania na projekt, który przewiduje utworzenie wirtualnej wycieczki po Przychodni i towarzyszącej jej infrastrukturze, a także odnośniki QR kod na tablicach informacyjnych zamieszczonych na terenach gminnych oraz w przewodniku, który także zostanie sfinansowany z tych środków. Zainstalowane zostały już podświetlane banery reklamowe, a także zostało wykonane geotagowanie na ogólnodostępnych mapach google maps.

Gospodarcze, społeczne i ekonomiczne znaczenie Przychodni

Turystyka uzdrowiskowa w Polsce jest jednym z priorytetowych produktów markowych skierowanych na rynki zagraniczne. Posiadając bogate walory naturalne z właściwościami leczniczymi, źródłami wód mineralnych, mikroklimatem itp. obszar ten wyróżnia się pod względem atrakcyjności i konkurencyjności na tle Polski. Poza Latoszynem, jedynie trzy uzdrowiska w Polsce dysponują wodami siarczkowo- siarczkowodorowymi. Zabiegi mogą być wykonywane w warunkach stacjonarnych i w trybie ambulatoryjnym. Docelowo cały teren uzdrowiskowy osiągnie profil o charakterze rehabilitacyjno- uzdrowiskowym będący magnesem dla kuracjuszy z kraju, jak również i zagranicy. Liczba pacjentów 3.500 rocznie. Towarzysząca infrastruktura pozwoli na dodatkowe zatrudnienie ok.50 osób z możliwością dalszego rozwoju.

Działalność Przychodni, a docelowo uzdrowiska Latoszyn Zdrój związana jest ściśle ze wzmocnienie i budowie pozytywnego wizerunku Polski w środowisku branżowym oraz konsumenckim. Przede wszystkim wpisuje się w promocję turystki prozdrowotnej, głównie związanej z pobytem w uzdrowiskach lub ośrodkach spa&wellness. Jest to unikatowe miejsce turystyki prozdrowotnej, oferujące jako jedno z czterech w Polsce kąpiele z wodami siarczkowo- siarczkowodorowymi.

Przychodnia Zdrojowa Latoszyn Zdrój w konkursie Nasze Dobre Podkarpackie
od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24