Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przyczyny wypadku samolotu w Krośnie wyjaśnia Państwowa Komisja Badania Wypadków Lotniczych. Są wstępne ustalenia

Ewa Gorczyca
Ewa Gorczyca
Ewa Gorczyca
Wstępne oględziny rozbitego samolotu i rozmowa z pilotem – takie były pierwsze działania eksperta Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych, który wyjaśnia, dlaczego maszyna spadła na ziemię wkrótce po starcie z krośnieńskiego lotniska.

Do zdarzenia doszło w ub. niedzielę rano. Ultralekki samolot spadł na prywatną posesję. Uszkodził ogrodzenie, garaż i zaparkowany przy nim samochód. Pilot został ranny, ale obrażenia, które odniósł, nie było poważne. Opuścił maszynę o własnych siłach.

- Z relacji pilota wynika, że silnik zaczął tracić moc - mówi Jacek Bogatko, ekspert PKBWL, badający przyczynę wypadku. - Teraz trzeba sprawdzić, co było tego powodem.

Lot trwał bardzo krótko, zaledwie kilkadziesiąt sekund. Maszyna nie przeleciała więcej niż kilometr.

- Pilot wkrótce po starcie, jeszcze w trakcie wznoszenia się, zorientował się, że silnik nie pracuje tak, jak powinien. Przymierzył się do awaryjnego lądowania na łące pomiędzy zabudowaniami po drugiej stronie drogi, biegnącej wzdłuż lotniska. Niestety, ta próba się nie udała, bo samolot zahaczył skrzydłem o latarnię - opisuje Jacek Bogatko.

Samolot należy do prywatnego właściciela, mieszkańca Krosna. Ale to nie właściciel, ale doświadczony pilot siedział za jego sterami. Miał przetestować maszynę po zamontowaniu nowego silnika.

- To ultralekki samolot, zarejestrowany w kategorii samolotów do 600 kilogramów. Nie była to seryjna produkcja.

- Większość samolotów ultralekkich jest składana przez właścicieli z zestawów. Tak też było w tym przypadku - mówi Jacek Bogatko. I dodaje, że samolot był sprawny, dokumentacja była w porządku, miał ważne przeglądy.

Krosno. Samolot awaryjnie wylądował na posesji przy lotnisku...

Ekspert na miejscu wstępnie obejrzał samolot, maszyna została zabezpieczona do szczegółowych badań, przede wszystkim silnika. W tym tygodniu przedstawiciel PKBWL jeszcze raz przyjedzie do Krosna, by kontynuować swoją pracę.

- Musimy potwierdzić, czy rzeczywiście doszło do awarii silnika i dlaczego - mówi Jacek Bogatko. I dodaje, że silniki zakładane do ultralekkich samolotów nie wymagają certyfikacji. - Nie ma gwarancji, że będą cały czas pracować bez zarzutu. W związku z tym trzeba latać tak, żeby w każdej chwili można było wylądować. Bo z założenia one w każdej chwili mogą odmówić posłuszeństwa - tłumaczy.

Szczęście, umiejętności ale też konstrukcja samolotu zdecydowały o tym, że pilot z wypadku wyszedł z niewielkimi obrażeniami.

Do awaryjnego lądowania samolotu doszło przed południem na lotnisku w Mielcu. Zdjęcia dostaliśmy od Czytelnika.Jak informuje Komenda Powiatowa Policji w Mielcu, na tutejszym lotnisku awaryjnie lądował samolot Cessna 152. Zdarzenie miało miejsce około godz. 11.20.- Na pokładzie samolotu były dwie osoby - instruktor i kursant. Samolot został rozbity, ale obaj mężczyźni wyszli z wypadku bez obrażeń - mówi dyżurny KPP w Mielcu.

Awaryjne lądowanie samolotu w Mielcu. Cessna została rozbita [ZDJĘCIA]


ZOBACZ TEŻ: Motocykl wjechał pod lądujący szybowiec. Kierujący zginął na miejscu

Źródło:
TVN 24

- Samolot jest drewniany, konstrukcja przyjęła większość energii uderzenia. Gdyby to był samolot z laminatu czy metalu,
Skutki dla pilota byłyby poważniejsze - mówi Jacek Bogatko.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24