Ze względu na konstrukcję przydomowe elektrownie wiatrowe dzieli się na te o poziomej i pionowej konstrukcji. W Polsce aż 95 proc. przydomowych instalacji to turbiny o poziomej osi wirnika i trzech łopatach. Które wybrać? Te o poziomej konstrukcji w porównaniu z "pionowymi" są droższe, głośniej pracują, mogą być montowane w zasadzie tylko na gruncie. Poziome znacznie jednak przewyższają sprawnością turbiny "pionowe".
Turbiny o pionowej konstrukcji, ze względu na mniejszą uciążliwość pracy, polecane są do gospodarstw domowych, gdzie jest gęściejsza zabudowa.
Wybierając turbinę wiatrową do swojego gospodarstwa, musimy zdecydować się na najodpowiedniejszą dla nas moc urządzenia. Czy chcemy, aby turbina była tylko uzupełnieniem źródeł energii w naszym domu, czy w okresie dobrych warunkach była jedynym źródłem, czy też planujemy nadmiar energii sprzedawać do sieci energetycznych. Oferowane są modele o mocy od 500 W do 50 kW. Oczywiście im większa moc, tym więcej wyprodukujemy prądu, ale też i urządzenie jest droższe.
Koszt przydomowej turbiny to 20 tys. zł wzwyż. Traktowana jest jako obiekt budowlany, konieczne jest odpowiednie pozwolenie na jej postawienie, choć być może przepisy się wkrótce zmienią.
Strefa Biznesu - Boże Ciało 2023. Gdzie i za ile wyjadą Polacy?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?