Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przygotowania do opalania z dermatologiem

Ula Sobol
Aleksandra Szczepańska, dermatolog z Rzeszowa: Unikajmy słońca w godzinach natężenia słonecznego promieniowania - między godz. 11 a 16. Zanim wyjedziemy na słońce, nakremujmy ciało preparatem z odpowiednio dobranym filtrem.
Aleksandra Szczepańska, dermatolog z Rzeszowa: Unikajmy słońca w godzinach natężenia słonecznego promieniowania - między godz. 11 a 16. Zanim wyjedziemy na słońce, nakremujmy ciało preparatem z odpowiednio dobranym filtrem. Archiwum A. Szczepańskiej
O tym, jak zabezpieczać skórę przed słońcem i kiedy nie wolno się opalać rozmawiamy z lek. med. Aleksandrą Szczepańską, dermatologiem, certyfikowanym lekarzem medycyny estetycznej ze Szpitala Specjalistycznego PRO-FAMILIA w Rzeszowie.

Odpowiednia ochrona przeciwsłoneczna to bezcenna profilaktyka czerniaka, najbardziej złośliwego nowotworu skóry. Główną przyczyną rozwoju choroby są oparzenia słoneczne, szczególnie w dzieciństwie. Warto wiedzieć, że na naszą skórę negatywnie wpływa nie tylko naturalne promieniowanie, ale także sztuczne - UV, emitowane w solariach. Dlatego raz w roku wskazana jest wizyta kontrolna u lekarza dermatologa, który skontroluje znamiona.

Promieniowanie UVA - przenika do głębszych warstw skóry. Wysusza ją i niszczy.

Promieniowanie UVB - występuje w słoneczne dni i działa na naskórek. Może doprowadzić do bolesnych oparzeń.

SPF - Sun Protection Faktor- liczba oznacza, o ile dłużej można przybywać na słońcu po zastosowaniu kosmetyku z faktorem.

O czym powinniśmy pamiętać rozpoczynając wakacje?

Pamiętajmy o tym, aby przygotować się na kontakt ze słońcem. Nie fundujmy naszej skórze od razu intensywnej kąpieli słonecznej.

Czyli...

Odsłaniajmy ciało stopniowo, po południu lub w mniej słoneczne dni, wydłużajmy czas spędzony na słońcu. Na początku wystarczy skórze 15 minut. Pamiętajmy, że przedłużanie tego czasu może skończyć się poparzeniem.

A kiedy powinniśmy unikać słońca?

W godzinach natężenia słonecznego promieniowania - między godz. 11 a 16. Ale przede wszystkim zanim wyjedziemy na słońce, nakremujmy ciało preparatem z odpowiednio dobranym filtrem.

Jaki krem będzie najlepszy?

Kremy przeciwsłoneczne powinny zapewniać ochronę przed promieniowaniem UVA, UVB oraz IR. Dzięki temu chronimy skórę nie tylko przed słońcem, ale jednocześnie przed procesem starzenia oraz stosujemy bardzo ważną profilaktykę przeciwnowotworową. Pamiętajmy, że oznakowanie SPF widoczne na opakowaniu, jest gwarancją wyłącznie ochrony przed promieniowaniem UVB. Dla dzieci najlepszy będzie krem z filtrem 50 +, najlepiej wodoodporny.

A osoby o jasnej karnacji?

Powinny stosować również krem z wysokim faktorem, zaś te, które opalają się na brązowo, a rzadko na czerwono mogą rozpocząć opalanie z kremem z filtrem 30 - 40. Warto kupić krem, który będzie dedykowany dla naszego rodzaju skóry, np. do cery trądzikowej lub naczyniowej.

Na co zwracać uwagę, kupując kosmetyki?

Najlepiej wybierać kosmetyki, które dodatkowo zawierają składniki antyutleniające - witaminę C i E, opóźniające proces starzenia. Pamiętaj, że ochrona przeciwsłoneczna to także profilaktyka starzenia skóry. Nasza skóra pod wpływem intensywnego słońca staje się szorstka, pojawiają się zmarszczki, zaskórniki posłoneczne, przebarwienia oraz cera staje się mniej jędrna i traci swoją elastyczność. Warto wiedzieć, że nawet niewielkie codzienne dawki promieniowania mają duży wpływ na naszą skórę. Głównym winowajcą fotostarzenia się skóry jest promieniowanie UVA, które emitowane jest również w solarium.
Wystarczy, jak krem nałożymy tylko raz?

Krem nakładajmy odpowiednio wcześniej - około pół godziny przed wyjściem na słońcem. Kosmetyk zdąży się wchłonąć i zacznie działać. Po dwóch godzinach pobytu na słońcu nałóżmy preparat ponownie. Zawsze powtarzajmy też tę czynność po kąpieli w morzu lub basenie, nawet jeżeli używamy kosmetyku wodoodpornego. Warto wiedzieć, że natężenie promieniowania UVA jest takie samo przez cały dzień - od rana do wieczora. Co ważne, nie jest zależne od pogody ani pory roku. Przenika przez chmury, szyby okienne i samochodowe. Dlatego jeżeli w planach mamy długą podróż samochodem, pamiętajmy, aby zabezpieczyć swoją skórę kremem z odpowiednio dobranym filtrem.

Ochrona przeciwsłoneczna jest istotna również dla dzieci. Ich skóra jest wrażliwsza?

Oczywiście! Skóra dziecka jest delikatna i niedojrzała. Podczas wakacji nie dopuśćmy do tego, aby nasza pociecha spiekła się na tzw. raczka. Smarujmy regularnie skórę malucha, używając kremu z filtrem minimum 50 +. Nie zapominajmy o nakryciu głowy i okularach przeciwsłonecznych - UVA i UVB.

Bardzo łatwo możne dojść do poparzenia?

Wystarczy kilka minut, aby pojawił się pęcherz i rumień. Dzieci do trzeciego roku życia nie powinny być wystawiane na bezpośrednie działanie słońca. Należy unikać spacerów pomiędzy godziną 11 a 16, czyli w godzinach największego nasłonecznienia. Jeżeli jesteśmy zmuszeni, aby w tym czasie przebywać z dzieckiem na słońcu, niezbędne są dodatkowe środki ostrożności. Pamiętajmy o nakryciu głowy oraz lekkim przewiewnym ubraniu, które może zabezpieczyć delikatną skórę dziecka przed poparzeniem. Koniecznie trzeba pamiętać o stosowaniu kremów z filtrami, zwłaszcza na skórę która nie jest ochraniana przez ubranie.

W jaki sposób należy chronić znamiona?

Przed wyjściem na słońce smarujmy je specjalnymi blokerami o najwyższym stopniu ochrony przeciwsłonecznej. Z kolei osoby z dużą ilością znamion powinny zrezygnować z pobytu na słońcu. Dodatkowo raz w roku warto zgłosić się na kontrolną wizytę do lekarza dermatologa, który skontroluje nasze znamiona. To proste i bezbolesne badanie, do którego nie trzeba się specjalnie przygotowywać. To bezcenna profilaktyka czerniaka, który jest najgroźniejszym nowotworem skóry.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24