Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przygotuj auto do zimy

BARTOSZ GUBERNAT
Tadeusz Poźniak
Aby uniknąć przykrych niespodzianek związanych z jazdą w zimie, trzeba samochód należycie przygotować. Poprosiliśmy specjalistów o kilka rad dla zmotoryzowanych.

Ogumienie i felgi

- Z wymianą opon nie trzeba czekać aż spadnie pierwszy śnieg - mówi Tadeusz Jaźwa właściciel zakładu wulkanizacji opon. - Specyfika gumy użytej do wykonania opon zimowych sprawia, że poprawiają one bezpieczeństwo jazdy już gdy temperatura spadnie poniżej +7 stopni.
Na zakupie opon zimowych nie warto oszczędzać. W warunkach zimowych samochód zaopatrzony w zimówki ma znacznie krótszą drogę hamowania od pojazdu, który jeździ na oponach letnich. "Zimówki" to znacznie większy komfort jazdy i łatwość manewrowania w zimie. Posiadacze samochodów z alu-felgami powinni pamiętać, że tego typu felgi są bardziej podatne na uszkodzenia i trudno je naprawić. Proponujemy, aby przemyśleć założenie na zimę felg stalowych.

Akumulator

Kiedy temperatura spadnie poniżej zera posiadacze samochodów ze starymi akumulatorami mogą mieć problemy z rozruchem silnika. Warto zastanowić się, czy bateria w naszym samochodzie jest sprawna. Jeżeli akumulator nie jest stary, wystarczy go doładować. Jeśli natomiast mamy problemy z rozruchem silnika w czasie niskich temperatur, powinniśmy się zastanowić nad zakupem nowego akumulatora. - Przede wszystkim trzeba zbadać gęstość elektrolitu i sprawdzić jego kolor - mówi Stanisław Płonka właściciel zakładu mechaniki pojazdowej. - Elektrolit powinien być krystalicznie czysty. Ważna sprawa to także przeczyszczenie klem. Tworzą się na nich osady, przez co prąd przechodzi z oporami.

Konserwacja

Na szczęście sporo samochodów z uwagi na fabryczne cynkowanie blach nie już wymaga konserwowania. Jednak starsze auta, zwłaszcza rodzimej i wschodniej produkcji należy konserwować. - Wystarczy, gdy raz na 2 lata zakonserwujemy pojazd - przekonuje Płonka. Najlepiej, gdy zabieg ten przeprowadzimy zarówno wobec podwozia jak i nadwozia. Uchroni to samochód od korodowania spowodowanego przez niszczące działanie soli i niskich temperatur. Koszt konserwacji to ok. 500 zł. Warto także wyczyścić i podmalować wszelkie odpryski lakieru widoczne na karoserii. W zimie, gdy będzie na nie działać sól zaczną szybciej korodować.

Regulacja świateł

Dobrze ustawione światła są szczególnie ważne w zimie, gdy szybko zapada zmrok. Poprawna regulacja świateł podnosi komfort i bezpieczeństwo jazdy. światła rozregulowane nie oświetlają dobrze jezdni i oślepiają innych kierowców, co może doprowadzić do wypadku. Koszt regulacji świateł wynosi ok. 10 zł.

Układ hamulcowy

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że sprawne hamulce to zwłaszcza w zimie rzecz bardzo ważna. Warto sprawdzić, czy dobrze działa hamulec ręczny, które szczególnie w niskich temperaturach lubi się zapiekać. Jeżeli zauważymy, że nawet po jego spuszczeniu linki dalej trzyma, powinniśmy dobrze przesmarować linkę i pozostałe elementy. Zaleca się także sprawdzenie stanu tarcz i klocków hamulcowych.
Profesjonalnie przeglądnięty i przygotowany do zimy samochód odwdzięczy się swojemu właścicielowi bezawaryjną jazdą. Każdy kto zadba we właściwy sposób o swoje cztery kółka nie będzie musiał tracić czasu i nerwów. Unikniemy koszmaru, kiedy nieprzygotowane do zimy auto nie zapali z powodu kilkustopniowego mrozu. A jeśli wówczas będziemy na nartach w głębokich Bieszczadach...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24