Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przymrozki zniszczą sady. Owoce podrożeją

Norbet Ziętal
- Dobrze byłoby wrócić do starych odmian jabłoni, które doskonale sprawdzały się w naszych warunkach klimatycznych – mówi Grzegorz Poznański, pomolog specjalizujący się w badaniu jabłoni, członek Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Przemyślu
- Dobrze byłoby wrócić do starych odmian jabłoni, które doskonale sprawdzały się w naszych warunkach klimatycznych – mówi Grzegorz Poznański, pomolog specjalizujący się w badaniu jabłoni, członek Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Przemyślu Janusz Motyka
Metrolodzy ostrzegają: w nocy w regionie możemy spodziewać się przymrozków. Minusowa temperatura zmrozi kwitnące wiśnie i jabłonie. A to oznacza, że owoce będą droższe - twierdzą właściciele sadów.

Jak chronić drzewka przed mrozem
W przydomowym ogródku można drzewka okryć na noc, np. fizeliną, grubym papierem, materiałem. Trzeba uważać, aby nie uszkodzić kwiatów i ewentualnych pąków. Niektórzy sadownicy w czasie majowych przymrozków "dogrzewają" sady, np. paląc w pobliżu drzewek kostki słomy. Na portalu e-sadownictwo.pl specjaliści proponują oprysk preparatem zawierającym Kaptan, z dodatkiem 0,5 l Asashi i pełnej dawki Chelatu Zn.

W środę w Bieszczadach spadły 3 cm sniegu, a termometry wskayzwały minus trzy stopnie. Noc z z czwartku na piątek będzie bardzo zimna. I tego nagłego ochłodzenia najbardziej obawiają się sadownicy.

- Zapowiadana fala zimna ma przyjść z północy i północnego - zachodu. Jeżeli przymrozki będą duże, to uszkodzą pąki, a w konsekwencji zbiory będą dużo niższe - ocenia Marian Szeliga z podprzemyskiej Żurawicy, właściciel jednego z największych sadów w Podkarpackiem.

Mniej owoców - ceny w górę

Byłby to kolejny cios dla naszych sadowników, po dwóch poprzednich, wyjątkowo nieudanych dla nich latach. Przypomnijmy, wówczas ulewne deszcze i nagłe przymrozki zniszczyły wiele plantacji.

- Trzeba być przygotowanym na niższe zbiory w tym roku. A konsumenci muszą się liczyć z wyższymi cenami za jabłka i inne owoce. Nagłe wahnięcia temperatury podczas tegorocznej zimy nie sprzyjały właściwemu przygotowaniu drzew do nowego sezonu - mówi Szeliga.

We wtorek nagłe opady śniegu zdewastowały sady na zachodzie i północy Polski. To oznacza, że ceny jabłek, wiśni i brzoskwini pójdą w górę.

Pogoda oszczędzała Podkarpacie

Bardziej optymistycznie sytuację sadowników z regionu ocenia Stanisław Bartman, prezes Podkarpackiej Izby Rolniczej. - Właśnie jestem po rozmowach z kolegami z innych regionów Polski. U nas sytuacja jest najlepsza. Oby tak pozostało - ma nadzieję Bartman.

Ocenia, że tegoroczna cena jabłek sprzedawanych przez plantatorów do zakładów przetwórczych, może mieć wysokość średniej z ostatnich 10 lat.

- Plantatorzy, którzy ponieśli straty z powodu klęsk żywiołowych, narzekają na znikomą pomoc ze strony administracji a wręcz utrudnienia. Choćby w zakresie kredytów na odnowienie produkcji. Wielu twierdzi wręcz, że przez urzędników tworzone są sztuczne zapory - twierdzi Szeliga.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24