Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przyszła mama u stomatologa

Alina Bosak
- Wbrew powszechnym opiniom nie ma powodu, by leczenie ubytków pozostawić na czas po urodzeniu dziecka - mówi dr Agata Cebulak. -
- Wbrew powszechnym opiniom nie ma powodu, by leczenie ubytków pozostawić na czas po urodzeniu dziecka - mówi dr Agata Cebulak. - Pro-Familia
- Kobiety w ciąży, jak w żadnym innym okresie swojego życia, potrzebują planowej i troskliwej opieki dentystycznej - uczula dr Agata Cebulak, specjalista periodontolog w Klinice Stomatologicznej Pro-Familia.

Dla kobiet ciężarnych ważne jest systematyczne kontrolowanie stanu jamy ustnej przede wszystkim dlatego, by uniknąć sytuacji, w których mogą pojawić się ostre stany zapalne. Terminarz zabiegów uzależniony jest od jej stanu ogólnego oraz od trymestru ciąży. Leczenie stomatologiczne najlepiej jest przeprowadzić w II trymestrze tj. 4-6 miesiącu ciąży.

- Wbrew powszechnym opiniom nie ma powodu, by leczenie ubytków pozostawić na czas po urodzeniu dziecka - mówi dr Agata Cebulak. - Wręcz przeciwnie - leczenie warto zakończyć wcześniej, ponieważ potem młoda mama może nie mieć na to po prostu czasu. Tymczasem, jeśli nie wyleczy próchnicy, może nią zarazić dziecko po urodzeniu np. oblizując smoczek czy łyżeczkę.

Leczenie kanałowe

Ciąża nie jest przeciwskazaniem do leczenia kanałowego. Niegdyś często decydowano o usunięciu zęba, który tego wymagał.

- Dziś wykorzystujemy endometr - całkowicie bezpieczne urządzenie precyzyjnie mierzące długość kanałów korzeniowych. Kanały można wypełnić ostatecznie lub tymczasowo i wtedy wypełnienie ostateczne odroczyć do rozwiązania - mówi lekarz.

Każdy zabieg chirurgiczny u kobiety ciężarnej powinien być podjęty z rozwagą, po skrupulatnym ustaleniu wskazań lekarskich. W przypadku konieczności jego wykonania najkorzystniejszy jest II trymestr ciąży niepowikłanej. Znieczulenie ogólne jest przeciwskazane u kobiet ciężarnych, u których dany zabieg można wykonać w znieczuleniu miejscowym.

Stany zapalne dziąseł

Zmiany hormonalne związane z ciążą mogą prowadzić do zaostrzenia stanu zapalnego dziąseł i przyzębia. A jak dowodzą badania naukowe, u przyszłych mam zwiększa to ryzyko przedwczesnego porodu lub urodzenia dziecka z niską wagą urodzeniową.
- Pierwsze objawy to obrzęk i zaczerwienienie dziąseł oraz zwiększona skłonność do krwawień - podpowiada dr Agata Cebulak.

Jak uchronić się przed takimi stanami?

- W profilaktyce domowej bardzo ważne jest prawidłowe szczotkowanie zębów co najmniej 2 razy dziennie oraz stosowanie dodatkowych przyborów do oczyszczania przestrzeni międzyzębowych - mówi lekarz. - Zaniedbania higieny jamy ustnej, nasilone łaknienie i częste podjadanie pokarmów wysokowęglowodanowych może prowadzić do nasilenia zmian próchnicowych w ciąży. Jest to również związane z kwaśnym odczynem śliny oraz uszkodzeniami szkliwa w wyniku wymiotów ciążowych. Nie zaleca się mycia zębów szczoteczką bezpośrednio po wymiotach, gdyż nasila to uszkodzenie szkliwa. Wskazane jest natomiast płukanie jamy ustnej płynem do higieny jamy ustnej z fluorem. Ważna jest także opieka stomatologa. Profilaktyka profesjonalna to usuwanie złogów nazębnych, zabiegi lakowania i lakierowania zębów, wraz z indywidualnym instruktażem higieny jamy ustnej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24