Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Psychicznie chorych najtrudniej przekonać, aby wyszli z domu

Alina Bosak
Barbara Oleksińska i Maria Gnap ze Stowarzyszenia Rodzin "Otwarty Umysł", które wspiera chorych na schizofrenię.
Barbara Oleksińska i Maria Gnap ze Stowarzyszenia Rodzin "Otwarty Umysł", które wspiera chorych na schizofrenię. Krzysztof Kapica
Edyta ma 36 lat i pisze wiersze. "Są w życiu takie dni, gdy nam się źle dzieje (...) Zamykasz się w sobie bo, nikt nie wie o tobie." Edyta choruje na schizofrenię.

Edyta choruje na schizofrenię od 15 lat. Opowiada, że w pewnym momencie zaczęła się czuć jak osoba obserwowana. Czuła,że wszystko, co robi, jest nagrywane przez ukryte kamery, że ktoś przejął kontrolę nad jej życiem. Wyjście z domu napawało ją panicznym lękiem. Diagnoza, szpital, leczenie i znów strach, bo jak po tym wszystkim wyjść do ludzi i normalnie żyć? Może coś po mnie widać? Będą wytykać mnie palcami?

Pierwszy sukces to było zrobienie herbaty dla psychologa w Stowarzyszeniu Rodzin "Otwarty Umysł" w Rzeszowie. To takie miejsce, gdzie chorzy na schizofrenię i ich rodziny uzyskują pomoc w powrocie do normalnego życia. W tej chwili organizacja zrzesza 60 chorych i ok. 50 osób z ich rodzin, głównie rodziców.

- Dla naszych podopiecznych najtrudniejsze jest właśnie wyjście z domu, powrót do kontaktów z innymi ludźmi, znalezienie zatrudnienia - mówi Barbara Oleksińska, prezes stowarzyszenia. - Tymczasem, jeśli zostaną dobrze zdiagnozowani i otrzymają właściwe leki, które nie powodują takich obciążeń jak przepisywane dawniej farmaceutyki, potrafią normalnie funkcjonować w społeczeństwie.

Warunkiem jest rehabilitacja, na którą w Polsce wciąż brakuje pieniędzy. Lukę tę próbują wypełniać organizacje non profit, takie, jak Stowarzyszenie Rodzin "Otwarty Umysł".

- Pozyskując pieniądze, m.in. z 1 proc. podatku dochodowego, możemy zaoferować chorym różne formy wsparcia - opiekę psychologa, spotkania integracyjne, czy turnusy terapeutyczne - wylicza Maria Gnap, wiceprezes stowarzyszenia. - Zgłasza się do nas coraz więcej chorych osób, więc stale rozwijamy naszą działalność. Nasi podopieczni potrzebują takich form rehabilitacji, które pomogą im odbudować relacje społeczne. Sam psycholog to za mało.

Do Stowarzyszenia Rodzin "Otwarty Umysł" może się zgłosić każdy, kto uważa, że taka pomoc jest mu potrzebna. Mieści się ono przy ul. Kraszewskiego 1 w Rzeszowie, tel. 17 862 02 88, tel. kom. 664 739 233; 664 739 232.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24