POLECAMY
  NOWINY24.PL

  Tłusty Czwartek 2020

  Rozwiń
  POLECAMY
  Zwiń

  Tłusty Czwartek 2020

  • Jak w prosty sposób upiec pączki?
  • Przepis na pączki bezglutenowe
  • Kolejka po pączki w Rzeszowie. Tak było w 2019 r.

  Psycholog: sfilmowanie własnej śmierci łamie kolejne tabu

  Psycholog: sfilmowanie własnej śmierci łamie kolejne tabu

  Rozmawiała Ewa Kurzyńska

  Nowiny

  Nowiny

  Psycholog: sfilmowanie własnej śmierci łamie kolejne tabu

  ©FOT. archiwum

  Rozmowa z Elżbietą Grucą - Bielendą, psychologiem z Rzeszowa.
  Psycholog: sfilmowanie własnej śmierci łamie kolejne tabu

  ©FOT. archiwum

  - 27 - latek popełnił samobójstwo na oczach internatów. Niedawno brytyjska telewizja wyemitowała program, w którym starszy człowiek poddał się eutanazji. Jak to możliwe, że ktoś zdecydował się upublicznić własną śmierć?

  - W ciągu ostatnich lat doszło do przekroczenia wielu społecznych i moralnych barier. Wystarczy przypomnieć programy typu reality show, w których pokazywano bardzo intymne i prywatne sceny z życia uczestników. Widzowie to akceptowali, przed telewizorami zasiadały miliony osób.

  Efekt jest taki, że zachowania niegdyś niedopuszczalne, stały się niemal normą. Sfilmowanie i publiczne pokazanie własnej śmierci łamie kolejne społeczne tabu. Pokazuje, jak ogromne zmiany zaszły w naszej kulturze. Co mogło doprowadzić człowieka do tak desperackiego kroku?

  Może próba zwrócenia na siebie uwagi, może nadzieja, że ktoś zdąży zapobiec tragedii? To jednak tylko spekulacje i przypuszczenia, bo nie do końca można zrozumieć i wyjaśnić, co działo się w krytycznym momencie w jego umyśle.
  - Gdy ktoś odbiera sobie życie, bliscy często zadają pytanie: może mogliśmy temu zapobiec? Czy osoba, która podjęła tak dramatyczną decyzję, daje wcześniej poznać, że coś jest nie tak?

  - Prawie zawsze. Z pewnością będą to zmiany w zachowaniu takiej osoby, która może stać się smutna, zamknięta w sobie, szukająca odosobnienia. Czasem jednak ktoś tak długo jest przygnębiony, że przestajemy zwracać na to uwagę. Staje się to dla nas czymś normalnym.

  Decyzja o odebraniu sobie życia może być także efektem jakiś drastycznych zmian w życiu człowieka, np. utraty pracy, śmierci małżonka, rozwodu. Dlatego, gdy w życiu kogoś nam bliskiego dzieją się takie rzeczy, warto zwiększyć czujność. Bez wątpienia każdy z nas jest inny i każdy inaczej zachowuje się w podobnych sytuacjach.

  Są osoby, które są bardzo zamknięte w sobie, kryją swoje uczucia i wówczas trudno dostrzec, że dzieje się z nimi coś złego.

  - Co zrobić, gdy podejrzewamy, że ktoś może targnąć się na swoje życie?

  - Pierwszym krokiem powinna być próba rozmowy. Warto w niej okazać, że zależy nam na rozmówcy, że może mieć do nas zaufanie i liczyć na pomoc. W trakcie takiej rozmowy być może uda nam się określić, na ile poważny jest problem. Ważne jest, by tej osoby nie zostawić samej, bo to powiększa poczucie beznadziejności.

  - Gdzie szukać pomocy w takiej sytuacji?

  - Zapewniam, że możliwości jest więcej, niż nam się wydaje. Można udać się do jednej z wielu poradni specjalistycznych, np. zdrowia psychicznego, psychologiczno - pedagogicznej, ośrodka interwencji kryzysowej czy też w inne miejsca, gdzie pracują psycholodzy i psychiatrzy.

  Sprawy z pewnością nie można zostawić "własnemu biegowi", bo problemy nie rozwiążą się same.

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (3)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (3) forum.nowiny24.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo