Nocują na drzewach, brudzą, hałasują do późnej nocy i budzą nad ranem. Wrony. - Ja nie mogę spać, starszych to denerwuje. Trzeba się z nimi rozprawić radykalnie - domaga się Marek Gosztyła, tarnobrzeski radny.
Na Przywiślu mieszka od lat i wie co mówi. Mieszkańcom bloków na tym osiedlu można pozazdrościć wielkich połaci trawników, dużej ilości drzew i tego, że nie muszą wyjeżdżać do lasu, żeby posłuchać ptasich treli. Ale co za dużo to niezdrowo.
- Jeszcze dziesięć, piętnaście lat temu był względny spokój, wron było mniej. Przez ten czas populacja się rozrosła nie do wytrzymania. Słyszy się tylko krakanie - narzeka radny Gosztyła.
Walczmy przerażającym dźwiękiem
Już oficjalnie w imieniu mieszkańców wystąpił do władz miasta, by zaczęły walczyć z problemem. Ptaki trzeba przepłoszyć z osiedla w inną okolicę. Radny poleca najskuteczniejszą metodę biosoniczną, którą z powodzeniem stosują inne miasta.
Specjalne urządzenie elektroniczne (kosztuje około 4 tysiące złotych) może emitować odgłos przerażonej wrony lub ptaka drapieżnego.
- Ptaki czują się w niebezpieczeństwie i uciekają z drzew - mówią specjaliści. Efekty są najlepsze po kilku tygodniach działania aparatury i mogą wystarczyć na kilka lat.
- Pamiętam podobną akcję na Przywiślu, ale efekt nie był długi - przypomina Józef Michalik, rzecznik urzędu miasta. - Osiem lat temu przez głośnik puszczano nagranie atakującego drapieżnika. Psy wyły, a część ptaków i tak wróciła na miejsce.
Spółdzielnia zrzuca gniazda
Wiceprezydent Andrzej Wójtowicz wyjaśnia, że właścicielami zadrzewionych terenów na Przywiślu są oprócz miasta jeszcze dwie spółdzielnie mieszkaniowe: - Dlatego wystosowaliśmy do spółdzielni pisma, by też podjęły walkę z wronami.
Pod tym względem spółdzielnia mieszkaniowa Siarkowiec nie ma sobie nic do zarzucenia.
- Co roku wykorzystujemy miesiące przed okresem lęgowym na zrzucanie gniazd. Można to robić do końca lutego. Ostatnio zniszczyliśmy 28 gniazd, to też jest sposób chociaż 20 procent ptaki odbudowują - mówi Jakub Sudoł, wiceprezes Siarkowca.
Problem w tym, zauważa, że podobnej akcji nie podejmują się służby komunalne na miejskich drzewach. - Gdyby walka była kompleksowa, skutek byłby lepszy - uważa.
Dźwiękowej metodzie nie mówi nie.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?