Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Punkt Via Regia w Jarosławiu. Tutaj dowiedz się wszystko o Drodze św. Jakuba

Norbert Ziętal
Wielkim promotorem Drogi św. Jakuba był Jerzy Piejko z Przemyśla. Zmarł niedawno. W ub. niedzielę wdowa po nim przekazała nam jego płaszcz pielgrzymi, czapkę i muszle.
Wielkim promotorem Drogi św. Jakuba był Jerzy Piejko z Przemyśla. Zmarł niedawno. W ub. niedzielę wdowa po nim przekazała nam jego płaszcz pielgrzymi, czapkę i muszle. Norbert Ziętal
To jedyny w tym regionie punkt informacyjny dotyczący Drogi św. Jakuba. Zajmuje się zwłaszcza jej podkarpackim odcinkiem z Korczowej i Medyki do Pilzna.

W centralnym miejscu ogromna mapa Europy. Na niej wyrysowany jest jakubowy szlak od granicy Polski z Ukrainą aż do zachodnich krańców Europy, czyli nadatlantyckich wybrzeży Hiszpanii.

- Proszę zauważyć, że od polsko - ukraińskiej granicy, na wschód aż do stolicy Ukrainy Kijowa, szlak jest zaznaczony przerywaną linią. Faktycznie w terenie jeszcze go tam nie ma, jest dopiero planowany. Obecnie trwają prace nad przygotowaniem go od granicy z Polską do Lwowa - mówi Jacek Hołub z Jarosławia, jeden z promotorów szlaku, członek Bractwa św. Jakuba Apostoła przy Sanktuarium Grobu Bożego w Przeworsku. Jest autorem pracy magisterskiej o Drodze św. Jakuba w Podkarpackim. Można ją przeczytać w punkcie.

Jedna z dwóch jakubowych uczelni

Pan Jacek prezentuje kolekcje muszli przegrzebka, charakterystycznych dla Atlantyku. W naturze można ją spotkać tylko przy zachodnich brzegach Hiszpanii i Portugalii. Jej symbolem oznaczony jest szlak św. Jakuba w całej Europie.

Można podziwiać również inne pamiątki związane ze szlakiem. Najważniejsza dla pielgrzymów jest możliwość otrzymania odbitki okrągłej pieczęci w paszporcie pielgrzyma.

Jarosławski punkt informacyjny działa w ramach Centrum Dialogu Między Narodami i Religiami w Państwowej Wyższej Szkoły Techniczno - Ekonomicznej w Jarosławiu. Spośród szkół wyższym w Polsce, tylko ta uczelnia oraz Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, mogą pochwalić się akredytacją św. Jakuba Drogi Uniwersyteckiej. Obejmuje ona szlaki, które prowadzą poprzez uniwersytety i szkoły wyższe.

- Postaraliśmy się o akredytację z Uniwersytetu Nawarry w Pameplunie w Hiszpanii - mówi pan Jacek.

W Polsce pierwszy szlak powstał 10 lat temu. W okolicach Zgorzelca przy granicy z Niemcami. Obecnie długość różnych dróg wynosi ponad 5 tys. km.

Na polskich drogach przybywa pielgrzymów

- Duch caminowy bardzo się rozwija. Przybywa ludzi pozytywnie zakręconych "chorobą" jakubową i nowych szlaków, które nawiązują do historycznej tradycji - mówi pan Jacek. Twierdzi, że nasza infrastruktura, w porównaniu z zachodnioeuropejskimi, ma jeszcze sporo do nadrobienia.

Niedzielne pielgrzymki

12 kwietnia ruszyła IV edycja Niedzielnego Pielgrzymowania Podkarpacką Droga św. Jakuba Via Regia. Po mszy w przemyskich archikatedrze uczestnicy przeszli do Tuli-głów w pow. jarosławskim. Akcja polega na przejściu w niedzielę, średnio raz w miesiącu, kolejnego odcinka podkarpackiego szlaku. W pielgrzymce może wziąć udział każdy chętny, o kondycji fizycznej pozwalającej na przejście ok. 30 - 40 km. Każdy idzie na własną odpowiedzialność. Można się przyłączyć na dowolnym etapie, można również przejść tylko jeden, wybrany odcinek. Szlak można pokonać również rowerem oraz konno. Drugi etap z Tuligłów do Jarosławia odbędzie się w niedzielę, 17 maja. 14 czerwca przejście z Jarosławia do Przeworska, 19 lipca z Przeworska do Łańcuta, 9 sierpnia z Łańcuta do Rzeszowa, 23 sierpnia z Rzeszowa do Ropczyc, 20 września z Ropczyc do Pilzna. Dodatkowo, 11 października, przewidziane jest przejście z Medyki, spod pieszego przejścia granicznego z Ukrainą, do Przemyśla.

Szczegółowych informacji udziela oraz zgłoszenia przyjmuje Łukasz Mróz, e-mail: [email protected], tel. 696-747-913.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24