Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pustaki, bloczki, beton komórkowy. Z czego buduje się teraz domy?

Materiał Partnera Serwisu
Dariusz Bloch/Polska Press
Po zimowej przerwie na Podkarpaciu rusza sezon budowlany. Sprawdziliśmy, jakie materiały do budowy domów są aktualnie najpopularniejsze.

Możliwości jest sporo. Dostępne materiały to przede wszystkim beton komórkowy, pustaki i bloczki ceramiczne, silikaty, keramzytobeton, cegła lub drewno. - Najczęściej stosowanymi są jednak dwa pierwsze rozwiązania, czyli beton komórkowy i pustaki ceramiczne. Natomiast zależnie od oczekiwanych parametrów ciepłochronności i sposobu wykończenia elewacji, ściany są budowane jako jedno, dwu lub trzywarstwowe – mówi Mariusz Korpik z firmy BOZ w Rzeszowie.

Lepsza izolacja

Beton komórkowy nazywany potocznie gazobetonem wytwarzany jest z mieszaniny piasku, wapna, cementu, gipsu i wody oraz środka porotwórczego, czyli proszku aluminiowego. Właśnie aluminium powoduje powstawanie w bloczkach komórek z zamkniętym w nich powietrzem. Dzięki nim materiał jest lżejszy, ale poprawia to także jego właściwości izolacyjne. - Głównym parametrem gazobetonu jest jego gęstość, której zakres wynosi w praktyce od 300 do 700 kg/m3. Bloczki o klasie 350 i 400 stosuje się najczęściej do wykonywania ścian jednowarstwowych. Mają one lepsze parametry cieplne jednak mniejszą wytrzymałość oraz gorzej izolują przed hałasem – mówi Mariusz Korpik.

Przy ścianach dwuwarstwowych najczęściej stosowane są bloczki klasy 500 i 600. Za wykorzystaniem gazobetonu oprócz bardzo dobrych właściwości termoizolacyjnych przemawia także szybkość budowy, małe zużycie zaprawy oraz łatwość w obróbce. Niestety to jednak materiał dość miękki, przez co wymaga uwagi przy transporcie. Należy także pamiętać, że posiada dość dużą nasiąkliwość (maksymalnie do 40 proc.). Przyjętą wilgoć szybko jednak oddaje.

Wysoka wytrzymałość
Podstawowym materiałem, z którego wykonuje się pustaki ceramiczne jest natomiast glina, do której dodawane są najczęściej trociny lub włókna drzewne, spalające się podczas wypalania. Dzięki temu w materiale powstają pory polepszające jego zdolność do zatrzymywania ciepła. Ceramika poryzowana ma wysokie właściwości termoizolacyjne, dużą wytrzymałość oraz dobrą izolacyjność akustyczną.

- W produktach z ceramiki stosuje się otwory o różnych kształtach. Dzięki układowi wewnętrznych szczelin i porowatej strukturze materiału pustaki umożliwiają budowę ścian o wymaganej przenikalności cieplnej. W przypadku ścian jednowarstwowych do murowania powinna być użyta zaprawa ciepłochronna zmniejszająca ucieczkę ciepła przez spoiny – mówi Mariusz Korpik.

Producenci oferują także pustaki ceramiczne o szlifowanej płaszczyźnie przeznaczone do budowania z użyciem zaprawy cienkowarstwowej lub pianki poliuretanowej. Zaletą ceramiki jest niska nasiąkliwość (od 3 do 15 procent). Mimo bardzo dużej wytrzymałości pustaki ceramiczne są dosyć kruche i wymagają ostrożności przy transporcie oraz specjalnych narzędzi i pił do cięcia oraz wykonywania bruzd instalacyjnych.

W przypadku obu materiałów producenci oferują całe systemy do budowy wraz z nadprożami i elementami dodatkowymi. Większość produktów daje możliwość murowania bez spoin pionowych (pustaki lub bloczki, pióro plus wpust) i można z nich wykonywać wszystkie rodzaje ścian. Ceny materiałów w podobnych grubościach ścian i systemów budowania (ściany jedno, dwu lub trzywarstwowe) są zbliżone, dlatego sprzedaż obu rodzajów produktów w naszym regionie jest podobna.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24