Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pytamy mieszkańców, co sądzą o "niewidzialnym trucicielu"

Ewa Gorczyca
- Zależy nam by jak najwięcej mieszkańców wypełniło ankiety - mówi Paweł Kandefer.
- Zależy nam by jak najwięcej mieszkańców wypełniło ankiety - mówi Paweł Kandefer. Tomasz Jefimow
Od kilku dni do krośnian trafiają ankiety i ulotki informujące o tzw. niskiej emisji.

Ankiety do mieszkańców są rozsyłane wraz z informacjami o wysokości podatku. Odpowiedzi na zawarte w nich pytania mają - w założeniu władz miasta - przyczynić się do lepszej dbałości o środowisko i stworzyć mieszkańcom szansę uzyskania dotacji na modernizację domowego pieca. Razem z ankietą krośnianie dostają ulotki wyjaśniające, co to jest niska emisja i dlaczego szkodzi zdrowiu.

Co ulatuje z komina

- Emisja z tzw. emitorów niskich, czyli np. kominów domów jednorodzinnych i kamienic to "niewidzialny truciciel" - tłumaczy Paweł Kandefer z Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta. - Jej źródłem jest spalanie paliw, przede wszystkim węgla, w starych, niesprawnych piecach i kotłach. Skutkiem jest zanieczyszczenie powietrza pyłami, tlenkiem azotu, dwutlenkiem siarki, dwutlenkiem węgla, tlenkiem węgla, wielopierścieniowymi węglowodorami aromatycznymi.

Władze Krosna chcą wprowadzić systemowe, zaplanowane i zorganizowane działania, żeby poprawić jakość powietrza. Urząd Miasta, we współpracy z opolską firmą Atmoterm, przygotowuje Program Ograniczenia Niskiej Emisji. Jednym z pierwszym kroków jest określenie, jakich nakładów finansowych wymagałaby modernizacja ogrzewania w domach.

- Prowadzimy badanie ankietowe, dzięki któremu chcemy zebrać informacje o źródłach zanieczyszczeń oraz planowanych przez mieszkańców zmianach dotyczących systemu grzewczego w ich domach - mówi Krzysztof Smerecki, naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska. - Dane zawarte w ankietach pozwolą nam m.in. poznać potrzeby mieszkańców oraz określić koszty realizacji zadań objętych programem.

Dobry piec albo sieć

Władze miasta widzą dwie drogi do poprawy jakości powietrza w Krośnie: zastosowanie w domach jednorodzinnych nowoczesnych pieców lub podłączenie ich do miejskiej sieci ciepłowniczej.

- Ograniczenie niskiej emisji można osiągnąć poprzez likwidację indywidualnego źródła ciepła i podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej, wymianę kotła centralnego ogrzewania np. na kocioł gazowy czy olejowy oraz zastosowanie alternatywnych źródeł ciepła takich jak kolektory słoneczne czy pompy ciepła - wyjaśnia Paweł Kandefer. - Istotne jest również utrzymanie w należytym stanie technicznym urządzeń i instalacji grzewczych oraz niespalanie odpadów w kotłach i piecach domowych.

Przy finansowym wsparciu

Magistrat chce zebrać jak najwięcej ankiet. Dzięki temu będzie można ocenić gotowość mieszkańców do przeprowadzania inwestycji obejmujących likwidację niskosprawnego kotła na paliwo węgiel czy drewno i zastąpieniu go innym ogrzewaniem (np. gazowym, elektrycznym czy podłączeniem do sieci ciepłowniczej). Umożliwi też określenie wsparcia finansowego, potrzebnego osobom zamierzającym zlikwidować stare piece.
Urzędnicy zachęcają więc mieszkańców, by nie wyrzucali druków do kosza, ale podali rzetelne dane. - Wypełnienie formularza nie zajmuje więcej niż kilka minut - podkreśla Michał Żelechowski z Biura Prezydenta Miasta.

- Realizacja programu przyczyni się do poprawy jakości powietrza w mieście, zwiększenia komfortu życia i poprawy zdrowia mieszkańców, w szczególności dzieci i osób starszych, najbardziej wrażliwych na zanieczyszczenie powietrza - podsumowuje naczelnik Smerecki. - Udzielone odpowiedzi pomogą nam podjąć właściwe działania.

Ankiety zbierane będą do końca marca. Można je wysłać pocztą na adres urzędu (ul. Lwowska 28a, 38-400 Krosno), złożyć osobiście w Biurach Obsługi Mieszkańca (w budynkach UM przy ul. Lwowskiej 28a i Staszica 2) lub wypełnić on-line na stronie: http://ankietakrosno.atmoterm.pl.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24