Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

PZL Mielec i Sikorsky Aircraft zainwestują 200 milionów dolarów

Oprac. si
PZL Mielec i Sikorsky Aircraft zainwestują 200 milionów dolarówChwilę po podpisaniu umowy z WZL Nr.1. Drugi z prawej, Janusz Zakręcki, prezes PZL Mielec.
PZL Mielec i Sikorsky Aircraft zainwestują 200 milionów dolarówChwilę po podpisaniu umowy z WZL Nr.1. Drugi z prawej, Janusz Zakręcki, prezes PZL Mielec. Fot. Archiwum-PZL Mielec
Konsorcjum Polskich Zakładów Lotniczych Sp. z o.o. i Sikorsky Aircraft podpisało wczoraj, 11 bm. umowę z Wojskowymi Zakładami Lotniczymi Nr 1 S.A. Chodzi o inwestycję o wartości 200 milionów dolarów.

Podpisana umowa dotyczy przyszłej współpracy handlowej, w przypadku zwycięstwa platformy Black Hawk w przetargu na śmigłowiec wielozadaniowy dla MON. Porozumienie jest elementem budowanego partnerstwa z Polską Grupą Zbrojeniową w celu wsparcia Sił Zbrojnych RP.

Centrum serwisowe dla śmigłowców
Zawarte porozumienie o współpracy przewiduje utworzenie w WZL-1 S.A. w Łodzi i Dęblinie centrum serwisowego dla śmigłowców i ich silników pozyskanych przez Ministerstwo Obrony Narodowej w ramach przetargu na śmigłowiec wielozadaniowy dla Sił Powietrznych. Jest to kolejny krok zmierzający do stworzenia polskiego potencjału w zakresie serwisowania i napraw zespołów, takich jak: podwozie, wirniki i przekładnie, układy napędowe, silniki APU oraz inne zespoły hydrauliczne i odpowiedzialne za sterowanie lotem, oferowanych w przetargu śmigłowców.
Zgodnie z podpisanym porozumieniem, w przypadku zwycięstwa w przetargu na śmigłowiec wielozadaniowy dla polskiej armii, firmy PZL Mielec i Sikorsky Aircraft zainwestują w WZL-1 S.A. blisko 200 milionów dolarów. Inwestycje te będą obejmowały transfer nowoczesnych technologii z zakresu modernizacji, napraw i obsług śmigłowców S-70i™ BLACK HAWK i S-70B™ Seahawk®, unowocześnienie parku maszynowego i oprzyrządowania, a także pakiet szkoleniowy i wsparcie zaopatrzeniowe w części zamienne oraz komponenty.

Rewolucja technologiczna
Dla WZL-1 S.A. oznacza to rewolucję technologiczną.  Chodzi o pozyskanie nowych technologii i większych możliwości w zakresie obsług i remontów statków powietrznych,  wymianę parku maszynowego. Nabyte kompetencje to również szansa dla WZL-1 S.A. na dołączenie do globalnej sieci obsług firmy Sikorsky i  uzyskanie w przyszłości możliwości wnoszenia poprawek i modernizacji dla ogólnoświatowej floty śmigłowców Black Hawk.
W przypadku zwycięstwa konsorcjum PZL Mielec i Sikorsky, w WZL-1 S.A. realizowane będą remonty, naprawy i modernizacje „Czarnych Jastrzębi”. Byłby to jedyny zakład serwisowy do obsługi floty śmigłowców nabytych przez MON. W przyszłości     WZL-1 S.A. ma również szansę stać się regionalnym centrum obsługowym dla floty śmigłowców firmy Sikorsky z rejonu Europy Środkowo-Wschodniej. Śmigłowce BLACK HAWK są dziś użytkowane przez takie kraje europejskie jak Austria, Grecja, Hiszpania czy Szwecja. Kolejne kraje jak Słowacja, Węgry czy Łotwa wyrażają swoje zainteresowanie tą platformą. 
Na podpisanym wczoraj, czyli 11 bm. porozumieniu skorzysta również samo miasto Łódź i Dęblin oraz lokalne firmy przemysłowe. Umowa z WZL-1 S.A. jest bowiem otwarciem drzwi dla innych gigantów przemysłu lotniczego. Za firmami Sikorsky Aircraft i PZL Mielec w Łodzi i Dęblinie swoich partnerów handlowych poszukiwać będą  inni potentaci rynku lotniczego, jak General Electric, Rockwell Collins, Honeywell czy Pratt & Whitney i UTC Aerospace Systems, nalężące podobnie jak Sikorsky i PZL Mielec do koncernu United Technologies.

Jaki jest PZL
Polskie Zakłady Lotnicze, spółka zależna Sikorsky Aircraft Corporation, są największym w Polsce producentem samolotów, rozszerzającym profil produkcji o wytwarzanie struktur lotniczych i produkcję helikopterów. 16 marca 2007 r. 100% udziałów Polskich Zakładów Lotniczych Sp. z o.o. zostało zakupione od ARP S.A. przez United Technologies Holdings S. A. (UTH), spółkę United Technologies Corporation (UTC). Rozpoczęła się w ten sposób nowa era, zarówno w historii mieleckiego przemysłu lotniczego, jak i historii samej firmy. W ramach koncernu UTC, bezpośrednią  współpracę z PZL Mielec podjęła spółka grupy UTC – Sikorsky Aircraft Corporation – światowy potentat w produkcji śmigłowców.
Sikorsky Aircraft Corporation, z siedzibą w Stratford, Connecticut, USA, jest światowym liderem w zakresie projektowania, wytwarzania i obsługi śmigłowców. United Technologies Corp. z siedzibą w Hartford, Connecticut, USA, oferuje szeroką gamę produktów hi-tech oraz usług pomocniczych dla przemysłu lotniczego i branży budowlanej.

... i  WZL nr 1
Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 1 S.A. w Łodzi wraz z Oddziałem w Dęblinie to  jedna z firm branży lotniczej o 70-letniej tradycji. Firma ugruntowała swoją pozycję na rynku lokalnym, krajowym i zagranicznym dzięki niestandardowej działalności, która w głównej mierze obejmuje remonty, obsługi i modernizacje śmigłowców z rodziny Mi dla zabezpieczenia eksploatacji śmigłowców lotnictwa Sił Zbrojnych RP. Od 2014 roku Spółka wchodzi w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24