Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

PZPR-owiec Tadeusz Ryczaj będzie miał „swoje” rondo w Mielcu

Arkadiusz Rogowski
Arkadiusz Rogowski
Tadeusz Ryczaj do PZPR zapisał się w wieku 28 lat. Prezesem WSK Mielec był w latach 1966-89
Tadeusz Ryczaj do PZPR zapisał się w wieku 28 lat. Prezesem WSK Mielec był w latach 1966-89 archiwum muzeum regionalnego w Mielcu
Grupa Mielczan wymarzyła sobie, by jednemu z miejskich rond nadać imię Tadeusza Ryczaja – byłego prezesa WSK Mielec i członka PZPR-u. Sąd na to pozwolił.

Co do oceny zmarłego w 2010 roku Ryczaja mieszkańcy Mielca są podzieleni. Jedni mówią, że z jego inicjatywy WSK był mecenasem wielu wydarzeń kulturalnych w mieście, sponsorem inicjatyw sportowych, domów kultury, a ponadto powstało wielu budynków użyteczności publicznej. Inni przypominają, że choć był otwartym człowiekiem, to jednak swoje wysokie stanowiska zawdzięczał PRL-owskiej nomenklaturze PRL-u, a jego członkostwo w NSZZ „Solidarność” nie było szczere, lecz „taktyczne”.

2 lata temu grupa mieszkańców wystąpiła z inicjatywą, by rondo na skrzyżowaniu ulic Przemysłowej z Wojska Polskiego, przy wjeździe głównym do strefy ekonomicznej, nazwać im. Tadeusza Ryczaja. Zebrali podpisy pod takim wnioskiem i w maju 2020 roku złożyli dokument w biurze Rady Miasta. 14 radnych było za, a 7 przeciw. Trzy miesiące później uchwała w tej sprawie trafiła na biurko wojewody podkarpackiego.

Ewa Leniart wystąpiła do Instytutu Pamięci Narodowej, a ten wydał opinię negatywną, argumentując, że Tadeusz Ryczaj był od 1959 roku członkiem Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, a od 1981 roku nawet członkiem egzekutywy tej partii na szczeblu wojewódzkim, a w latach 1985-89 posłem na Sejm z ramienia PZPR-u (warto dodać, że w wyborach w 1989 i 1991 roku mandatu nie zdobył). Dlatego też 16 listopada 2020 roku wojewoda podkarpacki wszczął postępowanie nadzorcze zmierzające do stwierdzenia nieważności uchwały mieleckiej Rady z 27 sierpnia 2020 roku.

- Powodem wszczęcia postępowania było naruszenie art. 1 ustawy z dnia 1 kwietnia 2016 roku o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy jednostek organizacyjnych, jednostek pomocniczych gminy, budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz pomniki. Stanowisko IPN potwierdziło jednoznacznie naruszenie w/w przepisu z uwagi na wieloletnią działalność polityczną T. Ryczaja w szeregach partii PZPR na szczeblu ogólnokrajowym i wojewódzkim - informowało wówczas biuro prasowe wojewody.

Wtedy władze Mielca zaskarżyły tę decyzję do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który orzekł o uchyleniu decyzji wojewody, argumentując, że nie ma powodu, by Tadeusza Ryczaja łączyć z reżimem totalitarnym. Z takim stanowiskiem sądu nie zgodziła się Ewa Leniart, która jako wojewoda złożyła w tej sprawie skargę kasacyjną w Naczelnym Sądzie Administracyjnym.

Ostatecznie w miniony czwartek Naczelny Sąd Administracyjny postanowił skargę wojewody odrzucić, a to oznacza, że rondo w Mielcu może oficjalnie nosić im. Tadeusz Ryczaja.

- Wyroku sądu nie komentuję, bo my jesteśmy od wydawania opinii, co też uczyniliśmy. Podtrzymujemy, że taka osoba po prostu nie powinna być patronem ani ronda, ani ulicy, ani czegoś innego - mówi dr Dariusz Iwaneczko, dyr. rzeszowskiego oddziału IPN.

- W ogóle to w Mielcu mają dziwne pomysły z tymi patronami. Chyba dlatego, że bardzo utożsamiają rozwój swojego miasta z komunistami. A czy gdyby nie było komunizmu, to czy Mielec nie byłby dwa razy większy i dwa razy piękniejszy?

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24