Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zapraszamy na wycieczkę po Strefie Aktywności Gospodarczej

Alicja Bogiel
Hala produkcyjna firmy LUG stawiana jest w imponującym tempie
Hala produkcyjna firmy LUG stawiana jest w imponującym tempie fot. Paweł Janczaruk
CeMBe już przeniosło się do strefy, Stelmet stawia nowe hale, LUG buduje zakład - w strefie aktywności gospodarczej spory ruch.

Ale też nadal sporo tam niezabudowanych terenów.

Zapraszamy na wycieczkę po miejskiej strefie inwestycyjnej. Na ul. Gorzowską czy Międzyrzecką rzadko kto z mieszkańców się zapuszcza, a szkoda. Bo jest już tam co oglądać...

Miejsce dla producentów

Zaczęło się od handlu. Hurtownia Makro wprowadziła się na ul. Gorzowską najwcześniej, w kwietniu 2006 roku. Druga w kolejności była już jednak firma produkcyjna, czyli Unipak. Zakład działa od września 2006 roku i zatrudnia kilkadziesiąt osób przy produkcji artykułów chemiczno-technicznych dla branży instalacyjnej.

W ubiegłym roku ruszyła też produkcja w pierwszej hali Stelmetu. - Zielonogórski zakład produkuje już taką samą ilość towaru co nasza siedziba w Jeleniowie - mówi prezes Stelmetu Stanisław Bieńkowski. - Na razie w większości są to wyroby proste, ale systematycznie wprowadzamy wyroby przetworzone.

W nowych halach Stelmetu pracę znalazło około 100 osób. Firma nie miała problemu ze skompletowaniem załogi. Bo jak mówi szef firmy "nieźle płaci".
I pracuje pełną parą - na terenie firmy Topdrew (spółki - córki Stelmetu) składowane są ogromne ilości drewna.

Naprzeciwko uruchomionego zakładu już stawiany jest kolejny. - Ale przy tej linii technologicznej nowych pracowników będzie około 20 - zapowiada S. Bieńkowski. - Produkcja będzie całkowicie zautomatyzowana.

Stelmet ma też kolejne plany inwestycyjne, ale nie chce ich zdradzać, bo trwa proces wprowadzania spółki na giełdę.

Strefa się zapełnia

DOBRY ADRES

  • W strefie już ulokowało się 11 firm
  • Do dziś powstało tam ponad 400 miejsc pracy. Na razie największym pracodawcą jest hurtownia Makro i firma Stelmet, ale po postawieniu fabryki przez firmę LUG to ta spółka ma mieć najbardziej liczną załogę.
  • Firmy Stelmet i LUG dzięki rozmachowi inwestycji są w Kostrzyńsko - Słubickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej, czyli mogą liczyć na zwolnienia podatkowe.
  • W strefie zadomowiła się też firma budowlana San Bud, która przy ul. Gorzowskiej ma swoją nową bazę. Niedaleko jest też nowa siedziba przedsiębiorstwa CeMBe, które przeniosło się tu z ul. Rzeźniczaka.

    - Mamy teraz salon handlowy z prawdziwego zdarzenia - mówi Arnold Kryściak, właściciel firmy. - Ale nie tylko zajmujemy się handlem. To, że przenieśliśmy się do nowej siedziby, umożliwiło wprowadzenie usług: projektowych, transportowych, budowlanych.

    CeMBe w nowym budynku zatrudnia 40 pracowników i zamierza przyjąć kolejnych.
    Przy Gorzowskiej w szybkim tempie powstaje też nowy zakład firmy LUG - producenta opraw oświetleniowych.

    Do strefy zostanie przeniesiona obecna produkcja firmy, ale ma być znacznie rozszerzona. Będzie tam również biurowiec spółki. - W kwietniu chcemy zakończyć budowę części produkcyjnej - zapowiada Anna Pietkiewicz, asystentka prezesa firmy. - W maju planujemy zamknąć całość budowy.

    LUG już dziś zatrudnia 270 osób, a po otwarciu nowego zakładu załoga ma się powiększyć o 100 osób. - Przyjmować będziemy pracowników do działu produkcyjnego, chętni już składają dokumenty - mówi A. Pietkiewicz.

    - Najchętniej zatrudnimy osoby z doświadczenie w dziale produkcyjnym, ale również prowadzimy szkolenia nowych pracowników. Warunkiem granicznym jest wykształcenie zawodowe.

    LUG zamierza zainwestować w strefie 21,9 mln zł.

    Pewna jest też inwestycja Lumelu. Przy ul. Międzyrzeckiej jeszcze nie widać robotników, ale budowa ma rozpocząć się wiosną i zakończyć jeszcze w tym roku. Lumel zamierza postawić w strefie odlewnię w hali o pow. 13 tys. mkw. oraz 2,7 tys. mkw. powierzchni socjalnej i biurowej.

    - Dzięki tej inwestycji chcemy podwoić naszą produkcję odlewniczą - zapowiada prezes Lumelu Wiesław Ocytko. - Będą nowe miejsca pracy, ale nie będzie ich zbyt wiele. Bo na teren Spalonego Lasu przenoszona jest produkcja z ul. Dąbrowskiego.

    Pozwolenia na budowę już są

    Grunty w strefie aktywności gospodarczej mają także firmy: Ennbeton, MVP, Benix oraz Valdi. Zapytaliśmy w tych przedsiębiorstwach, czy rozpoczną inwestycje w Zielonej Górze i kiedy.

    Firma Benix zapowiadała w strefie centrum logistyczne. Kiedy powstanie, nie udało się nam dowiedzieć. - Nie mamy nic do powiedzenia - usłyszeliśmy w siedzibie spółki.

    Valdi Spectrum Group już we wrześniu 2006 roku zapowiadało, że wkrótce wystartuje z budową fabryki. I zakończy ją w 2007 r. Na razie z tych planów nic nie wyszło. Ale jak się dowiedzieliśmy, spółka ma ważne pozwolenie na budowę hali produkcyjnej.

    Szef firmy Zbigniew Bąbelek jest teraz za granicą i nie udało się nam z nim skontaktować. Przypomnijmy więc, że firma zapowiadała budowę fabryki kosmetyków. Chciała zatrudnić początkowo 60 osób, a docelowo około 150. Głównie pracowników do produkcji, z wiedzą chemiczną lub techniczną.

    Do firmy Ennbeton wysłaliśmy pytania z prośbą o informacje o planowanej budowie i liczbie osób, które mogłyby znaleźć w nowym zakładzie pracę. Dowiedzieliśmy się, że dostaniemy je po zakończonej inwestycji. Która prawdopodobnie wkrótce się rozpocznie, bo firma w listopadzie ubiegłego roku dostała pozwolenie na budowę zakładu produkcji betonu.

    W strefie ulokowała się też firma MVP, która na razie nie chce zdradzać, co i kiedy zamierza tam budować.

    Ale być może dowiemy się już podczas kolejnej wycieczki do strefy...

    emisja bez ograniczeń wiekowych
    Wideo

    Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

    Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!

    Polecane oferty

    Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska