Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rabini z Nowego Jorku odwiedzili Cieszanów

Łukasz Solski
Nowojorscy rabini z ciekawością wysłuchali jakie plany wobec synagogi ma gmina Cieszanów.
Nowojorscy rabini z ciekawością wysłuchali jakie plany wobec synagogi ma gmina Cieszanów. Krzysztof Bielawski/sztetl.org.pl
Synagoga w Cieszanowie jest jedną z trzech zachowanych żydowskich świątyń w powiecie lubaczowskim. Pozostałe znajdują się w Starym Dzikowie i Wielkich Oczach. Wybudowano ją z cegły w 1889 r. Władze gminy postanowiły wyremontować obiekt.

Cieszanowski zabytek niszczał już podczas I wojny światowej za sprawą rosyjskich wojsk. Odbudowano go dzięki zaangażowaniu miejscowej gminy żydowskiej. Podczas II wojny światowej Niemcy ograbili i sprofanowali świątynię, a wokół niej utworzyli obóz pracy dla Żydów. Po wojnie obiekt zamieniono na magazyn. Było to początek postępującej dewastacji budynku.

Gmina Cieszanów przejęła synagogę od państwa w 1990 roku, ale w jej remont zaangażowała się niedawno. Dzięki wsparciu wojewody i podkarpackiego konserwatora zabytków odbudowano strop, a całość pokryto nowym dachem.

- W następnej kolejności będziemy chcieli wstawić okna i drzwi zewnętrzne oraz wykonać elewację - mówi burmistrz Cieszanowa, Zdzisław Zadworny.

- Docelowo powstanie tu dom kultury lub dom seniora. Chcemy w ten sposób wyjść naprzeciw starszemu społeczeństwu.

W Cieszanowie odbyło się spotkanie, na które z Nowego Jorku przyjechali potomkowie miejscowego cadyka Symchy Isachara Bera Halberstama - rabini Lejbisz Rubin, Jakow Symcha Rubin oraz Chaim Rubin.

- Akceptują plany dotyczące renowacji synagogi. Chcą, aby jak największą wiernością odtworzono fasadę budynku zgodnie z jej przedwojennym wyglądem oraz zachowano wszelkie możliwe oryginalne elementy architektoniczne i plastyczne wnętrza - powiedział Krzysztof Bielawski z Muzeum Historii Żydów Polskich, koordynator projektu Wirtualny Sztetl.

Chasydzi chcą, aby w obiekcie nie pojawiły się symbole religijne niezwiązane z judaizmem, a synagoga była udostępniana przyjezdnym, którzy chcieliby odmówić w niej modlitwy.

- Rabini oczekują, że w związku z przeznaczeniem synagogi na cele użyteczności publicznej, władze miasta otoczą miejscowy cmentarz żydowski stałą opieką - dodał Bielawski.

Do tej pory na remont synagogi wydano 220 tys. złotych. Potrzeba jeszcze około 1,5 mln. Według burmistrza obiekt powinien zostać oddany do użytku najwcześniej za pięć lat.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24