Radni chcą zwrócić Ukraińcom budynek

  Radni chcą zwrócić Ukraińcom budynek

  Norbert Ziętal

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  Większość przemyskich radnych chciałaby, aby sprawa własności budynku przy ul. Kościuszki 5 została jak najszybciej rozwiązana.

  Większość przemyskich radnych chciałaby, aby sprawa własności budynku przy ul. Kościuszki 5 została jak najszybciej rozwiązana. ©NORBERT ZIĘTAL

  Radni miejscy zaapelowali do prezydenta Polski, premiera i parlamentarzystów o poparcie przekazania Ukraińcom budynku dawnego Domu Narodowego.
  Większość przemyskich radnych chciałaby, aby sprawa własności budynku przy ul. Kościuszki 5 została jak najszybciej rozwiązana.

  Większość przemyskich radnych chciałaby, aby sprawa własności budynku przy ul. Kościuszki 5 została jak najszybciej rozwiązana. ©NORBERT ZIĘTAL

  Chodzi o gmach przy ul. Kościuszki 5. Przed wojną należał do Ukraińców, obecnie do miasta. Od wielu lat Ukraińcy domagają się jego zwrotu.

  W przyjętej w ubiegłym tygodniu rezolucji radni twierdzą, że zwrot powinien się odbyć na zasadzie rekompensaty. W zamian za oddany Dom Narodowy, miasto powinno dostać inną nieruchomość, np. działkę od polskiego Skarbu Państwa.

  Tylko rezolucja

  - Z zadowoleniem przyjąłem projekt tej rezolucji. O tej sprawie mówiło się od dawna. Chciałbym tylko, aby nie było żadnej nadinterpretacji tej decyzji. Jest to rezolucja, a nie uchwała o przekazaniu - mówi Robert Choma, prezydent Przemyśla.

  Za przyjęciem rezolucji głosowało 16 radnych, trzech było jej przeciwnych. Radni głosujący na "nie" twierdzili, że miasto oddało już sporo obiektów społeczności ukraińskiej, natomiast problemy z odzyskaniem swojej własności mają Polacy mieszkający na Ukrainie.

  Dużo poprawek

  - Spora liczba poprawek do tekstu rezolucji, o jakie na sesji wnioskowali radni, świadczy, że była ona przygotowywana w pośpiechu. Czy nie lepiej byłoby głosowanie na nią odłożyć na później, po dyskusji w komisjach - proponował radny Rafał Oleszek.

  Tekst rezolucji radni otrzymali dopiero w dniu sesji. Jednak wniosek Oleszka nie zyskał poparcia rady.

  Związek Ukraińców nie płaci

  Zygmunt Majgier zwrócił uwagę, że od kilkunastu lat przemyski Związek Ukraińców nie płaci czynszu za wynajem lokali w tym budynku.

  - Zaległości sięgnęły ok. 300 tys. złotych. Może teraz są niższe, ale nie sądzę, aby Związek zaczął spłacać dług - mówi Majgier. Zwrócił uwagę, że od wielu lat Polacy zamieszkali na Ukrainie, bezskutecznie domagają się zwrotu nieruchomości.

  Przed wizytą prezydentów

  Podczas dyskusji radni wspominali, że chcieliby, aby sprawa budynku została rozstrzygnięta się przed zaplanowaną na koniec kwietnia wspólną wizytą w Przemyślu prezydentów Polski i Ukrainy.

  Rezolucja, poza apelem, nic nie zmienia w sprawie zwrotu dawnej siedziby Domu Narodowego. To od radnych miejskich zależy, czy miasto odda budynek.

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Tłum przemyślan odśpiewał hymn

  Śledź nas na Facebooku

  NAJPOPULARNIEJSZE

  GALERIE ZDJĘĆ

  WIDEO