MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Radni domagają się powrotu nazwy Birczy na tablicę przy Grobie Nieznanego Żołnierza [WIDEO]

Norbert Ziętal
Pomnik ku czci obrońców Birczy przed UPA. Dzisiaj paliły się tutaj znicze, byłe świeże kwiaty.
Pomnik ku czci obrońców Birczy przed UPA. Dzisiaj paliły się tutaj znicze, byłe świeże kwiaty. Norbert Ziętal
„Usunięcie nazwy „Bircza 1945 - 1946” uważamy za czyn haniebny, niegodziwy i niezrozumiały” - napisali w jednomyślnie przyjętym stanowisku radni gminy Bircza.

Radni gminy Bircza jednomyślnie przyjęli stanowisko w sprawie usunięcia napisu „Bircza 1945 - 1946” z tablicy pamiątkowej na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie.

„Usunięcie w przeddzień tegorocznego Święta Niepodległości napisu „Bircza 1945 - 1946” z tablicy na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie uznajemy za czyn haniebny, niegodziwy i niezrozumiały. (...) Pamięci o bohaterskich obrońcach Birczy, którzy oddali życie i ocalili od pewnej śmierci wiele istnień ludzkich, w tym kobiet i dzieci, nie wolny niszczyć. (...) opowiadamy się za przywróceniem Birczy należnego jej miejsca na pamiątkowej tablicy” - stwierdzili birczańscy radni.

Wcześniej stanowisko w tej sprawie, podobne w treści, wyrazili wójt gm. Bircza Grzegorz Gągola oraz przewodniczący Rady Gminy w Birczy Wojciech Bobowski. We wczorajszej sesji uczestniczyło wiele osób spoza gminy Bircza. M.in. poseł PSL Mieczysław Kasprzak, ks. Tadeusz Isakowicz - Zaleski. Byli również samorządowcy z sąsiednich gmin i powiatu przemyskiego.

ZOBACZ WIDEO
Ks. Tadeusz Isakowicz - Zaleski:

- Bircza to symbol wielu innych miejscowości z tej i innych gmin naszego regionu, które doświadczyły podobnych wydarzeń - argumentował Wiesław Bembenek, wójt sąsiedniej gminy Dubiecko.

- Wspólnie z posłem Piotrem Zgorzelskim wystosowaliśmy pismo do ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza, aby wyjaśnił przyczyny usunięcia Birczy z tablicy. W internecie i nie tylko już pojawiają się różne komentarze na temat tego zdarzenia - twierdzi poseł. Odniósł się do „informacji” jednego z dziennikarzy, który wczoraj w Birczy, tuż przed sesją, powołując się na rzekome informacje jednej z ogólnopolskich agencji prasowych, rozgłaszał, że nazwa Birczy już wróciła na tablicę.

- Podejrzewałem, że może to być jakaś manipulacja i postanowiłem to sprawdzić. Mam najświeższe zdjęcie, sprzed kilkunastu minut. Birczy nadal nie ma tablicy - twierdzi poseł Kasprzak.

ZOBACZ WIDEO
Mieczysław Kasprzak, poseł PSL
:

- Choć w ostatnim czasie ukazało się wiele publikacji na temat usunięcia tablicy, to nikt nie chce odpowiedzieć, kto zdecydował o jej usunięciu z pomnika. Z kim była konsultowana taka decyzja? Jako obywatele mamy prawo wiedzieć, kto wydał taką decyzję - mówi ks. Tadeusz Isakowicz - Zaleski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24