Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radni gminy Tryńcza apelują o reaktywację Fabryki Wagonów Gniewczyna

Norbert Ziętal
Przez lata w Fabryce Wagonów w Gniewczynie dochodziło do wielu protestów.
Przez lata w Fabryce Wagonów w Gniewczynie dochodziło do wielu protestów. Norbert Ziętal
Radni gminy Tryńcza jednomyślnie przyjęli apel w sprawie reaktywacji Fabryki Wagonów „Gniewczyna” SA. Obecnie spółka znajduje się w stanie upadłości likwidacyjnej.

Działania radnych gminy Tryńcza, na której terenie znajduje się fabryka wagonów, to pokłosie apelu, jaki do premiera Mateusza Morawieckie-go, marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego, europosła Tomasza Poręby oraz prezesa zarządu PKP Krzysztofa Mamińskiego wystosowali związkowcy NSZZ Ziemia Przemyska „Solidarność”.

„Rada Gminy Tryńcza mając na celu ograniczenie bezrobocia wśród mieszkańców oraz rozwój gospodarczy gminy, apeluje do instytucji i podmiotów, których sferą wpływów, działalności i przestrzenią zainteresowania jest poruszana problematyka, o podjęcie działań w celu reaktywacji działalności Fabryki Wagonów w Gniewczynie Łańcuckiej” - napisali w apelu radni Tryńczy.

Dawniej fabryka była jednym z największych pracodawców w powiecie przeworskim. Jako Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego powstała w 1982 r. W 1994 r. została przekształcona w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa. Wówczas pracowało w niej tysiąc osób, a spółka przeżywała czasy swojej świetności. W 2001 r. została sprzedana inwestorowi ze Słowacji. Obecnie, jak wynika z zapisów Krajowego Rejestru Sądowego, jest w stanie upadłości likwidacyjnej.

„Jako samorząd gminy Tryńcza z niepokojem patrzymy na sytuację gospodarczą zlikwidowanej Fabryki Wagonów Gniewczyna. Tocząca się przez ostatnie lata sprawa upadłościowa, a w efekcie likwidacja zakładu pozbawiająca zatrudnienia dla setek osób, wpłynęła w ogromnej mierze na pogorszenie się sytuacji materialnej wielu rodzin, nie tylko mieszkających na terenie gminy Tryńcza, ale również powiatów przeworskiego i jarosławskiego” - twierdzą w apelu radni Tryńczy.

W dalszej części swojego pisma radni wskazują na pogłębiającą się stagnację gospodarczą na „zimie przeworsko-jarosławskiej”. To powoduje, że młodzi ludzie wyjeżdżają za granicę w poszukiwaniu pracy.
Radni przekonują, że warto reaktywować fabrykę, np. wykorzystując do tego wsparcie unijne, i twierdzą, że znane są przypadki zakładów, które dzięki odpowiednim działaniom stanęły na nogi.

Rok temu fabryką interesowały się PKP Cargo i Agencja Rozwoju Przemysłu. Zlecony został audyt spółki, którego wyniki miały zdecydować o złożeniu oferty kupna. Sprawa miała się wyjaśnić wiosną ub. roku. Jednak do dzisiaj nic się nie zmieniło.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24