reklama

Radni posłuchali młodych. Ogródki piwne w Łańcucie będą czynne dłużej

Paulina BajdaZaktualizowano 
Archiwum/Caffe Antico
Kawiarnie i ogródki piwne w Łańcucie będą czynne dłużej. Na najbliższej sesji radni przegłosują nową propozycję.

W minionym tygodniu odbyło się łączone posiedzenie komisji Rady Miasta Łańcuta, które dotyczyło m.in. wypracowania projektu zmiany "uchwały ogródkowej".

Pisaliśmy o tym w Nowinach na początku marca (Radni Łańcuta wypraszają gości z ogródka). Chodziło o uchwałę podjętą przez łańcuckich radnych, która określała nowe godziny, otwierania i zamykania placówek handlu detalicznego, zakładów gastronomicznych oraz usługowych dla mieszkańców miasta. Według tej uchwały puby czy pizzerie mogą działać do godz. 24, a ogródki letnie do godz. 23.

W radnych nastąpiła zmiana

- Tak przyznaję, że na początku chodziło nam o to by się dłużej bawić w weekendy - wyjaśnia Michała Mac z inicjatywy społecznej "Młodzi Łańcut". - Ale tak na prawdę, to był to taki punkt zapalny. Emocje społeczne sięgnęły zenitu, a proszę uwierzyć, że w Łańcucie taka sytuacja, że mobilizujemy się i działamy razem, zdarza się raz na sto lat.
Młodzi zorganizowali się na forach społecznych. Zebrano setki podpisów. Do akcji przyłączyli się również właściciele kawiarni i pubów, którzy zapowiadali, że podejmą kroki prawne i zaskarżą uchwałę do Samorządowego Kolegium Odwoławczego.
Wobec takiej sytuacji, w radnych nastąpiła radykalna zmiana. - Nagle wszyscy, oprócz jednej osoby głosowali by cofnąć tę uchwałę. Teraz chcą by znieść wszystkie ograniczenia. To niewątpliwie ogromny sukces - cieszy się Michał. Zapowiada jednak, że "Młodzi Łańcut" nie osiądą na laurach.

Młodzież stworzy radę

Obecnie łańcucka młodzież, jest na etapie kompletowania dokumentów by stworzyć Młodzieżową Radę Miasta. - Burmistrz w ogóle nie interesuje się tym, co dzieje się z młodymi ludźmi i nie chce łapać z nami kontaktu. Gdyby nie nasz nacisk nawet skateparku by nie było - przekonuje dziewiętnastolatek.
Z nowego rozstrzygnięcia zadowolona jest również radna Monika Roman. - W końcu Łańcut otworzy się na nowe horyzonty. Miasto turystyczne, bo do takiego miana pretenduje, powinno żyć. Ludzie chcą wyjść z domów, spotykać się nie tylko w mieszkaniach. Teraz będą mieli szansę - przekonuje radna.
Podjęta decyzja będzie głosowana przez Radę Miasta Łańcuta na najbliższej sesji Rady Miasta 27 maja.

Rząd robi poduszkę na ewentualne spowolnienie gospodarcze

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 12

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

A
Alex
W dniu 15.05.2014 o 16:24, Alex napisał:

No, ale panie Podatik art. pisany był w roku 2009 to niby jaka kampania wyborcza?

Przepraszam. Podatnik.
A
Alex
W dniu 14.05.2014 o 21:42, podatnicy napisał:

NIECH BURMISTRZ NIE LANSUJE SIĘ W ROKU WYBORCZYM ALE PRZEZ CAŁĄ KADENCJĘ ! NIECH  NIE ZAPOMINA              o FIRMACH KTÓRE TWORZĄ BUDŻET MIASTA !!!!                  ILE  lat MOŻNA  czekać na   REMONT ULIC BOCZNEJ KASPROWICZA-SKŁADOWA  -DZIELNICA PRZEMYSŁOWA (  ZASTRASZAJĄCA  wizytówka firm :(:( :(


No, ale panie Podatik art. pisany był w roku 2009 to niby jaka kampania wyborcza?
M
Michał Mac

W owym artykule pojawiło się kilka nieścisłości. Jestem przekonany, iż wniknęły one z niedokładnego zrozumienia moich wypowiedzi (cytowane fragmenty pochodzą z rozmowy telefonicznej), a nie ze złej woli dziennikarzy Nowin, którzy wykazują spore zainteresowanie rozwojem ruchu społecznego w Łańcucie, za co pragnę raz jeszcze serdecznie podziękować.

Inicjatywa Młodzi Łańcut, wbrew temu co można by wywnioskować z owego artykułu, nie powstała z powodu "ogródkowej uchwały". Była ona natomiast pewną iskrą, która pozwoliła na nadzwyczajną i wręcz niespotykaną mobilizację głownie młodych osób, na podstawie której udało się stworzyć podwaliny pod rozwój lokalnego ruchu społecznego. Nieprawdą jest to, iż pierwotnym powodem organizacji Młodych Łańcut była chęć dłuższego imprezowania w weekendy. Do osiągnięcia takiego celu niepotrzebne byłoby zresztą powoływanie do życia takowej inicjatywy. Powody, dla których budujemy Młodych Łańcut, przedstawiłem w tekście opublikowanym w najnowszym nr Korespondenta Łańcuckiego. W najbliższym czasie zostanie on również opublikowany na naszej stronie na Facebooku.
Druga część tej samej wypowiedzi również jest niedokładnie przedstawiona. Stwierdziłem, iż w Łańcucie  p o w s z e c h n e  e m o c j e  o  c h a r a k t e r z e  s p o ł e c z n o - p o l i t y c z n y m  zdarzają się raz na 100 lat.
Podpisów zebraliśmy niespełna 2000, więc można je liczyć w tysiącach.
Co do kwestii skateparku. Wspomniałem pod koniec dłuższej wypowiedzi, iż nawet ten obiekt (przedstawiany przez Burmistrza jako czołowy projekt jego rządów skierowany ku młodym mieszkańcom), był inicjatywą młodych osób popartą (podobnie jak ostatnio, lecz na mniejszą skalę), akcją zbierania podpisów.
W razie jakichkolwiek pytań, chętnie udzielę na nie odpowiedzi.

 

Michał Mac

p
podatnicy
W dniu 14.05.2014 o 18:11, obserwator napisał:

Pozwolę jeszcze przedstawić artukuł z Nowin z 2009 roku. I proszę przemyśleć wypowiedź Pani Moniki Roman - radnej.W Łańcucie będzie skateparkDodano: 26 listopada 2009, 6:00 Autor: Małgorzata MotorSpecjalny tor z przeszkodami do jazdy na deskorolkach, rowerach BMX i rolkach wyczynowych. Powstanie w przyszłym roku, jeżeli tylko zgodzą się na to radni. Na pomysł wpadła młodzież. Wysłała do Urzędu Miasta maila w tej sprawie.Andrzej Piechowski z Urzędu Miasta i łańcucka młodzież stworzyli pierwszy projekt skateparku. (fot. Fot. Krzysztof Kapica)Na pomysł wpadła młodzież. Wysłała do Urzędu Miasta maila w tej sprawie.- Chcielibyśmy uprawiać sporty ekstremalne. Możemy przyjść do urzędu i porozmawiać o budowie skateparku – taka była treść informacji, którą otrzymał Andrzej Piechowski, kierownik wydziału edukacji, promocji, kultury i sportu w łańcuckim Urzędzie Miasta.Reakcja była natychmiastowa. Burmistrz zlecił zorganizowanie spotkania.- Bardzo mnie cieszy, że młodzież z naszego miasta ma ciekawe zainteresowania. Jeżeli mogę przyczynić się do rozwoju ich pasji, to z największą przyjemnością to zrobię – mówi Stanisław Gwizdak, burmistrz Łańcuta.Teraz młodzież uprawiająca sporty ekstremalne musi wychodzić na ulice, place, parkingi, a nawet wyjeżdżać do sąsiednich miast.- W Łańcucie jest miejsce na taki skatepark – zapewnia burmistrz, który wpisał już tę inwestycję do przyszłorocznego projektu budżetu.Budowa skateparku będzie kosztować 60 tys. zł. Za te pieniądze uda się zrobić siedem przeszkód do jazdy. Obiekt mieściłby się obok boisk "Orlik” przy Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji.Prace ruszą już wiosną, jeśli radni Łańcuta na sesji budżetowej zgodzą się przeznaczyć pieniądze na ten cel. Decyzja zapadnie już w grudniu.Władze miasta nie poprzestają jednak na tym i chcą zachęcić młodzież do zgłaszania kolejnych pomysłów. Burmistrz chce, by jeszcze w tym roku została powołana Rada Młodzieży Miasta Łańcuta.

 

 

NIECH BURMISTRZ NIE LANSUJE SIĘ W ROKU WYBORCZYM ALE PRZEZ CAŁĄ KADENCJĘ ! NIECH  NIE ZAPOMINA              o FIRMACH KTÓRE TWORZĄ BUDŻET MIASTA !!!!                  ILE  lat MOŻNA  czekać na   REMONT ULIC BOCZNEJ KASPROWICZA-SKŁADOWA  -DZIELNICA PRZEMYSŁOWA (  ZASTRASZAJĄCA  wizytówka firm :(:( :(

o
obserwator

Pozwolę jeszcze przedstawić artukuł z Nowin z 2009 roku. I proszę przemyśleć wypowiedź Pani Moniki Roman - radnej.

W Łańcucie będzie skatepark
Dodano: 26 listopada 2009, 6:00 Autor: Małgorzata Motor
Specjalny tor z przeszkodami do jazdy na deskorolkach, rowerach BMX i rolkach wyczynowych. Powstanie w przyszłym roku, jeżeli tylko zgodzą się na to radni. Na pomysł wpadła młodzież. Wysłała do Urzędu Miasta maila w tej sprawie.

Andrzej Piechowski z Urzędu Miasta i łańcucka młodzież stworzyli pierwszy projekt skateparku. (fot. Fot. Krzysztof Kapica)
Na pomysł wpadła młodzież. Wysłała do Urzędu Miasta maila w tej sprawie.

- Chcielibyśmy uprawiać sporty ekstremalne. Możemy przyjść do urzędu i porozmawiać o budowie skateparku – taka była treść informacji, którą otrzymał Andrzej Piechowski, kierownik wydziału edukacji, promocji, kultury i sportu w łańcuckim Urzędzie Miasta.

Reakcja była natychmiastowa. Burmistrz zlecił zorganizowanie spotkania.

- Bardzo mnie cieszy, że młodzież z naszego miasta ma ciekawe zainteresowania. Jeżeli mogę przyczynić się do rozwoju ich pasji, to z największą przyjemnością to zrobię – mówi Stanisław Gwizdak, burmistrz Łańcuta.

Teraz młodzież uprawiająca sporty ekstremalne musi wychodzić na ulice, place, parkingi, a nawet wyjeżdżać do sąsiednich miast.

- W Łańcucie jest miejsce na taki skatepark – zapewnia burmistrz, który wpisał już tę inwestycję do przyszłorocznego projektu budżetu.

Budowa skateparku będzie kosztować 60 tys. zł. Za te pieniądze uda się zrobić siedem przeszkód do jazdy. Obiekt mieściłby się obok boisk "Orlik” przy Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji.

Prace ruszą już wiosną, jeśli radni Łańcuta na sesji budżetowej zgodzą się przeznaczyć pieniądze na ten cel. Decyzja zapadnie już w grudniu.

Władze miasta nie poprzestają jednak na tym i chcą zachęcić młodzież do zgłaszania kolejnych pomysłów. Burmistrz chce, by jeszcze w tym roku została powołana Rada Młodzieży Miasta Łańcuta.

o
obserwator

Zdecydowanie nie zgadzam się z wypowiedzią odnośnie budowy skeyparku. To właśnie Burmistrz Miasta i były Kierownik Wydziału Edukacji Promocji Kultury i Sportu po konsultacjach z młodzieżą postanowił wybudować skeypark, który był solą w oku niektórych radnych którzy teraz bardzo wspierają inicjatywe Młodych. Więcej rzetelności w swoich wypowiedziach. Wiem, że jesteśmy w roku wyborczym, ale mówienie nieprady daleko mija się z żetelnością przyszłych czy obecnych radnych. Trochę powagi w swoich wypowiedziach.

J
Janek

ale mydlicie oczy ludziom, nie żadna młodzież bo oni z tego finansowych korzyści nie mają, tylko pan Zbigniew M. :) 
 

Niepracująca młodzież nabija kieszeń panu Zbigniewowi ciężko zarobionymi pieniędzmi przez ich rodziców. " Masz dziecko 50 zł i idź się zabaw, pójdzie kupi  4 piwa po 5 zł i paczkę fajek" a potem kosze porozwalane, znaki poprzekręcane i żałosne śpiewy albo kozackie teksty po 2 w nocy... tak to wygląda :) a w domu: fajnie było mamo byliśmy na pizzy :) lol

m
max23

radni poszli po ROZUM do głowy.

b
bosy dziad

Oj tak młodzi, będzie gdzie się napić ale teraz powalczcie żeby było za co pić. Będzie się działo że hej !

G
Gość

Rzeczywiście takiej mobilizacji i głosu sprzeciwu młodzieży wobec stosunkowo banalnej Uchwały jeszcze w tym mieście nie było. Może wreszcie niektórzy łańcuccy radni zrozumieją że młodzież też ma swoje potrzeby i prawo do dowolnego gospodarowania swoim czasem, a epoka nakazów i zakazów dawno się skończyła. Brawo młodzi - tak trzymać!!!

D
Daugh1984

Brawo dla tych ludzi,którzy potrafili pokazać,że coś znaczą i trzeba się z nimi liczyć ;)

C
Czytelnik

W naszym kraju jest tak dopóki społeczeństwo nie wymusi na władzy, którą w rzeczy samej sami wybraliśmy, jakiś naciskó na to by coś powstało dla nas to nikt nie kiwnie palcemm!!! to jest choree!!!

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3