NOWINY24
  POLECAMY

  To się czyta i ogląda

  Rozwiń
  NOWINY24
  Zwiń

  To się czyta i ogląda

  • Miauuuuu... koty naszych Czytelnikówi
  • Antyki, zabawki i letnie opony. Na giełdzie samochodowej kupisz wszystko
  • Studniówka 2019 uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 4 im. Ignacego Łukasiewicza w Krośnie

  Radni powiatu krośnieńskiego bronią granic. Są przeciwni...

  Radni powiatu krośnieńskiego bronią granic. Są przeciwni powiększeniu Krosna

  Ewa Gorczyca

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  Radni powiatu krośnieńskiego bronią granic. Są przeciwni powiększeniu Krosna

  ©Starostwo Powiatowe w Krośnie

  Radni powiatu krośnieńskiego negatywnie zaopiniowali zmianę granic powiatu polegającą na włączeniu części terenów położonych w granicach administracyjnych gmin Krościenko Wyżne i Miejsce Piastowe do terytorium miasta Krosna. Uchwałę przyjęto jednomyślnie.
  Radni powiatu krośnieńskiego bronią granic. Są przeciwni powiększeniu Krosna

  ©Starostwo Powiatowe w Krośnie

  O wydanie opinii zwrócił się prezydent Krosna. Władze Krosna do końca marca chcą złożyć wniosek do MSWiA o poszerzenia granic miasta o część terenów dawnego lotniska, położonych w gminie Krościenko Wyżne – część obrębu ewidencyjnego Krościenko Wyżne oraz w gminie Miejsce Piastowe – część obrębu ewidencyjnego Targowiska i Łężany.

  Powiększenie terytorium Krosna oznacza uszczuplenie terytorium gmin - ale także powiatu - w sumie o ok. 120 ha.

  Starosta przed wyrażeniem opinii przeprowadził internetowe konsultacje z mieszkańcami gmin Krościenko Wyżne i Miejsce Piastowe. W konsultacjach wzięło udział 612 osób. Spośród 597 ważnie udzielonych odpowiedzi 482 osoby były przeciw, natomiast 114 wyraziło akceptację na przyłączenie tych terenów do Krosna.

  Projekt uchwały przygotował zarząd powiatu krośnieńskiego. Rekomendował radzie wyrażenie negatywnej opinii w kwestii zmiany granic.

  - Kierowaliśmy się m.in. wynikami konsultacji, zdaniem lokalnych społeczności, a także faktem, że gmina Miejsce Piastowe nie mogła skorzystać z przysługujących jej praw choć rada gminy zabezpieczyła odpowiednie środki na wykup prawa do użytkowania wieczystego części lotniska położonego w granicach gminy - tłumaczy wicestarosta Andrzej Guzik.

  Podkreśla, że powiat broniąc integralności terytorialnej gmin Miejsce Piastowe i Krościenko Wyżne broni swoich granic.

  - Nie oznacza to oczywiście, że jesteśmy przeciw rozwojowi miasta Krosna, które odgrywa kluczową rolę w południowej części województwa. Naszym zdaniem najlepszym rozwiązaniem byłoby wypracowanie kompromisu w kwestii wspólnego wykorzystania terenu lotniska – mówi wicestarosta Andrzej Guzik.

  Ostateczną decyzję w sprawie zmiany granic podejmie (w połowie roku) Rada Ministrów, po przedłożeniu wniosku przez wraz z wymaganymi dokumentami, w tym opinią Rady Powiatu Krośnieńskiego.  Radca prawny Mariusz Ślusarczyk o wątpliwościach dotyczących sprzedaży terenu lotniska Iwonicz

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (1) forum.nowiny24.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo