Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radni Przemyśla przyjęli budżet miejski na trudne czasy. Większych inwestycji jak na lekarstwo

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Prawie 26 mln złotych ma wynieść przyszłoroczny deficyt miasta Przemyśla. Zostanie pokryty kredytami i pożyczkami. Niestety, to kolejny rok z niewielką liczbą znaczących inwestycji.

Porównywalny wielkościowo Tarnobrzeg planuje deficyt na podobnym poziomie, Mielec już duży wyższy, ale za to Stalowa Wola, jako jedyne duże miasto na Podkarpaciu, chce zakończyć przyszły rok sporą, bo aż prawie 23-milionową nadwyżką.

447,35 mln złotych mają wynieść przyszłoroczne dochody miasta Przemyśla. Wydatki zaplanowano na 373,30 mln złotych. Powstały deficyt ma być pokryty pieniędzmi z nowych kredytów i pożyczek. Podczas sesji Rady Miejskiej w Przemyślu nikt nie przekonywał, że jest to wymarzony budżet, lecz raczej ten na ciężkie czasy. Spowodowane najpierw pandemią koronawirusa, a obecnie wojną toczącą się w Ukrainie z powodu rosyjskiej napaści. Pojawiły się jednak głosy, aby tym rozsądniej gospodarować miejską kasą.

Radni przyjęli budżet miejski Przemyśla na 2023 rok.
Radni przyjęli budżet miejski Przemyśla na 2023 rok. Dariusz Szwed

Za przyjęciem projektu budżetu Przemyśla na 2023 rok głosowało 13 radnych z klubów Wspólnie dla Przemyśla, Koalicji Obywatelskiej, Regii Civitas i niezależni. Nikt nie był przeciw. Radni opozycyjnych Prawa i Sprawiedliwości, Naszego Przemyśla oraz troje niezależnych wstrzymało się od głosu.

- Tylko ze względu na szacunek dla mieszkańców i oczekiwanych przez nich inwestycji, zawartych w tym budżecie, nie głosujemy przeciw - twierdzi Maciej Kamiński, radny Prawa i Sprawiedliwości.


- Ten budżet jest zbyt optymistyczny.
Popatrzmy na to, co się dzieje w mieście, w jakiej sytuacji są mali i średni przedsiębiorcy. A są w złej i o tym mówiło pięciu przedsiębiorców, jednych z największych w mieście, podczas debaty w Państwowej Akademii Nauk Stosowanych. Niestety, byłem na niej tylko ja i przewodniczący Rady Miejskiej. Nikt inny z radnych, czy zarządu miasta - mówi Jerzy Krużel, radny niezależny.

Zarzucił jednak, że w ciężkich czasach, nadal jest wiele inwestycji, które mogłyby poczekać na korzystniejszy okres.

- W budżecie obywatelskim (na którego realizację miasto musi zabezpieczyć pieniądze - przyp. red) zdarzają się propozycje fiku-miku. Np. siłownie plenerowe. Przez dłuższy czas obserwowałem jedną z nich, przy ul. Rosłońskiego. Przez kilka miesięcy pies z kulawą nogą tam nie zaglądał. Nie może być tak, że na każdym osiedlu znajdą się takie obiekty, a niewiele osób będzie z nich korzystać - twierdzi radny Krużel.

Z większych inwestycji, kosztem ponad 10,6 mln złotych, ma zostać zrealizowane zadanie Razem Zmieniamy Przemyśl. M.in. obejmuje dokończenie ciągnącej się wiele lat budowy pawilonu przy ul. Pasterua, obok górnej stacji wyciągu narciarskiego. Ma on zostać adaptowany na turystyczny obiekt Centrum Dowodzenia Twierdzy Przemyśl. Miasto z własnych pieniędzy wykłada nieco ponad 3 mln złotych. Reszta to pieniądze rządowe oraz z Norweskiego Mechanizmu Finansowego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24