Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radni sejmiku uhonorowali Marię Mirecką-Loryś i podjęli decyzje o milionach złotych na drogi, chodniki, ścieżki rowerowe i szpitale

Józef Lonczak
Józef Lonczak
Radni sejmiku przez aklamację uhonorowali Marię Mirecką-Loryś Odznaką Honorową „Zasłużony dla Województwa Podkarpackiego”.
Radni sejmiku przez aklamację uhonorowali Marię Mirecką-Loryś Odznaką Honorową „Zasłużony dla Województwa Podkarpackiego”. fot. Anna Magda, Biuro Prasowe UMWP
Poniedziałkowa, 52. sesja Sejmiku Województwa Podkarpackiego odbyła się z udziałem kompletu radnych i trójki posłów z naszego regionu. Radni podjęli ważne decyzje związane m.in. z inwestycjami drogowymi oraz służbą zdrowia.

Zasłużona dla Podkarpacia

Radni sejmiku nadali na początku Marii Mireckiej-Loryś Odznakę Honorową „Zasłużony dla Województwa Podkarpackiego”. Maria Mirecka-Loryś urodziła się 7 lutego 1916 r. w Ulanowie, w rodzinie patriotycznej. Uczęszczała do szkoły Nisku. W 1937 r. ukończyła gimnazjum i rozpoczęła studia prawnicze we Lwowie.

Po wybuchu wojny włączyła się do konspiracji. W 1940 r. została komendantką Narodowej Organizacji Wojskowej Kobiet w pow. niżańskim, a następnie Okręgu Rzeszowskiego NOWK. Po scaleniu NOWK z Armią Krajową (AK) awansowała na kapitana, kierowała Wojskową Służbą Kobiet w rzeszowskim AK. W 1945 r. została Komendantką Główną Narodowego Zjednoczenia Wojskowego Kobiet. Zagrożona aresztowaniem wyjechała z kraju i wróciła już do wolnej Polski. Zmarła w Warszawie 29 maja 2022 r. w wieku 106 lat.

Maria Mirecka – Loryś całe życie kontynuowała swoją działalność na rzecz zapewnienia wolności Polsce po wojnie, uczestnicząc i prowadząc liczne działania polityczne i charytatywne. Za działalność społeczną została uhonorowana wieloma odznaczeniami - podkreślał marszałek Władysław Ortyl.

25 mln złotych na drogi, chodniki i ścieżki rowerowe

Podczas 52. sesji radni podjęli 11 uchwał w sprawie inwestycji drogowo-chodnikowych dla 11 gmin naszego regionu na łączną kwotę ponad 25 mln złotych.

Pieniądze te pochodzą z Rządowego Funduszu Polski Ład Program Inwestycji Strategicznych. Zostaną one przeznaczone w poszczególnych gminach m.in. na budowę chodników przy drogach wojewódzkich, przebudowy dróg i ciągów pieszo-rowerowych. Warto dodać, że udział samorządów w finansowaniu tych przedsięwzięć nie będzie przekraczał 5 procent.

To są kwoty od 1 – 5 mln złotych. Trafią one na drogi wojewódzkie. Wnioskodawcami były samorządy gminne, które wystąpiły o te pieniądze na różnego rodzaju remonty. W związku z tym udzieliliśmy tym gminom pełnomocnictwa przez zarząd województwa oraz wspieramy realizację tych zadań także z budżetu województwa – wyjaśnia wicemarszałek Piotr Pilch.

Inwestycje będą zrealizowane w gminach:

  • Harasiuki,
  • Krempna,
  • Tyczyn,
  • Wojaszówka,
  • Jeżowe,
  • Krzeszów,
  • Bojanów,
  • Radomyśl nad Sanem,
  • Rymanów,
  • Wielopole Skrzyńskie,
  • Wiśniowa.

2,76 mln euro na 19 mieszkań

Radni zgodzili się na nabycie 19 mieszkań, które mają służyć uchodźcom z Ukrainy, a także pełnić funkcję mieszkań chronionych i wspomaganych.

Zakup ten będzie sfinansowany w ramach projektu pozakonkursowego Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej ze środków pochodzących z Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Podkarpackiego na lata 2014-2020 w ramach REACT-EU. Kwota na ten zakup wynosi 2 762 303 euro i pochodzi w całości ze środków unijnych. Mieszkania będą własnością województwa podkarpackiego i zostaną przekazane w trwały zarząd ROPS w Rzeszowie. Projekt obejmuje nabycie lokali mieszkalnych w stanie deweloperskim w Rzeszowie, Krośnie, Przemyślu i Tarnobrzegu, ich wykończenie i wyposażenie do stanu zamieszkania.

- Chcieliśmy wyremontować lokale, które już mamy, ale te środki unijne muszą być wydane do 2023 roku, a przez to nie dalibyśmy rady tak szybko wyremontować naszych lokali i zaadaptować ich w pełni na mieszkania. Więc zdecydowaliśmy się na zakup mieszkań deweloperskich, aby nie stracić tych środków. Mieszkania te jako chronione będą służyć w przyszłości mieszkańcom Podkarpacia – wyjaśniał marszałek Ortyl.

Muzeum M. Konopnickiej z resortem kultury

Radni wyrazili deklarację wspólnego prowadzenia i finansowania Muzeum Marii Konopnickiej z wraz Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W tych zabiegach o wspólne prowadzenia naszej placówki pomagali nam poseł Piotr Babinetz i radny Bogdan Romaniuk – dziękował marszałek W.Ortyl.

- Współprowadzenie muzeum Marii Konopnickiej daje nam możliwość rozszerzenia jego działalności i nowych inwestycji – mówił radny Bogdan Romaniuk.

80 mln na drogi i szpitale z tegorocznego budżetu na 2023 rok

Marszałek Władysław Ortyl przedstawił radnym planowane zmiany w budżecie naszego województwa. Są one związane głównie z inwestycjami drogowymi oraz w szpitalach wojewódzkich.

- Przesuwamy ponad 80 mln z tegorocznego budżetu na 2023 rok. Chodzi o inwestycje drogowe, a zwłaszcza w Bieszczadach. Przełożenie środków nie oznacza rezygnacji z tych inwestycji. Realizujemy tam bardzo ważną drogę z Soliny do Myczkowa, która jest skomplikowana i trzeba ją wydłużyć na następne lata - przekonywał W. Ortyl.

- Ponadto przesunięcia wynikają z sytuacji na rynku wykonawców, których brakuje. Wprowadzamy też nowe inwestycje do budżetu i myślimy o zwiększeniu środków na realizację inwestycji między Ostrowem a Ropczycami, gdzie na przetarg mieliśmy zarezerwowane 30 milionów a oferty opiewają na ok. 70 mln. Będziemy analizowali tę sytuację i podejmowali decyzje – wyjasniał marszałek.

Przesunięcia w budżecie są związane także z inwestycjami w szpitalach podległych samorządowi województwa. Poprzedni rok był covidowy.

- Przesuwamy więc środki m.in. na modernizację neurologii w szpitalu w Tarnobrzegu, czy przebudowę parkingu w szpitalu w Krośnie, ale też przekazujemy nowe środki na zakup aparatury i nowoczesnego sprzętu – wyliczał marszałek Ortyl.
W sesji wzięli udział podkarpaccy posłowie.: Grzegorz Braun z Konfederacji bronił Jacka Kotulę przed decyzją sądu ograniczającego mu swobodę wypowiedzi jako radnego.

Poseł Krystyna Skowrońska oraz Wiesław Buż mówili protestach mieszkańców Jasionki przeciw wyburzeniom budynków w związku budową CPK i potrzebie rozmów z protestujący.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24