Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radni w Przemyślu uchylili oświadczenie w sprawie LGBT. Wojciech Bakun: Przemyśl zaczął być postrzegany jako miasto homofobiczne

Łukasz Solski
Łukasz Solski
123RF
Podczas wtorkowej sesji Rady Miejskiej w Przemyślu radni dyskutowali o projekcie uchwały prezydenta Wojciecha Bakuna ws. uchylenia oświadczenia RM wyrażającego "sprzeciw wobec promocji i afirmacji tak zwanych ruchów LGBT". Głosami 13 radnych oświadczenie zostało uchylone.

29 sierpnia 2019 roku Rada Miejska w Przemyślu przyjęła oświadczenie wyrażające sprzeciw wobec promocji i afirmacji tak zwanych ruchów LGBT. Miasto zaczęło być kojarzone jako "wolne od LGBT".

Przemyscy radni: LGBT proponuje alternatywną wizję człowieka

- Ideologia towarzysząca ruchom LGBT proponuje alternatywną wizję człowieka - czytaliśmy wówczas w oświadczeniu, pod którym podpisało się 15 radnych. I tylu radnych podczas sesji głosowało za przyjęciem oświadczenia. Odmienne zdanie mieli tylko radni klubu Koalicja Obywatelska, trzech radnych było przeciw, jedna radna wstrzymała się od głosu. Czworo radnych było nieobecnych.

- Kierując się dobrem wspólnym, troską o rodzinę oraz dzieci, a także poszanowaniem zasad Konstytucji RP, RM w Przemyślu wyraża sprzeciw wobec działań zmierzających do promocji ideologii tak zwanych ruchów LGBT

- napisano w oświadczeniu.

Pierwsza próba zmiany

W ub. roku radni klubu Koalicji Obywatelskiej w Przemyślu skierowali do przewodniczącego rady projekt uchwały o zmianie oświadczenia Rady Miejskiej wyrażającego sprzeciw wobec promocji i afirmacji tak zwanych ruchów LGBT. Propozycja uchwały o uchyleniu stanowiska nie uzyskała wystarczającego poparcia. Wynik głosownia 10 radnych za, 10 przeciw. Trzech radnych było nieobecnych.

Miasto homofobiczne

Teraz swój projekt uchwały uchylającej oświadczenie z 2019 roku przygotował prezydent Przemyśla Wojciech Bakun. Projekt był procedowany podczas wtorkowej, nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej w Przemyślu.

- Stanowisko Rady Miejskiej w Przemyślu z 26 sierpnia 2019 roku odnosi się do tzw. "ideologii LGBT", która w żaden sposób nie została określona w oświadczeniu. Uchwała nie jest aktem prawa miejscowego, wyraża jedynie stanowisko Rady, ale jej przyjęcie wywołało kryzys wizerunkowy. Przemyśl zaczął być postrzegany jako miasto homofobiczne i nieprzyjazne osobom reprezentującym środowisko LGBT. Taki wizerunek został utrwalony w licznych przekazach medialnych

- napisał w projekcie uchwały Wojciech Bakun.

Konsekwencje finansowe

- Kolejnym powodem, dla którego należy odstąpić od oświadczenia jest przestrzeganie Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, która zakazuje dyskryminacji m.in. ze względu na płeć, rasę, kolor skóry, pochodzenie etniczne, przynależność do mniejszości narodowej, niepełnosprawność lub orientacja seksualna

- zaznaczył prezydent. - Ostatnim powodem do uchylenia oświadczenia są konsekwencje finansowe związane z pozyskiwaniem środków zewnętrznych przez miasto.

Podczas dyskusji nad projektem uchwały prezydent Bakun przekazała radnym, że miasto aplikuje o Fundusze Norweskie. Przemyscy urzędnicy złożyli dwa projekty. Jeden w ramach Programu Rozwój Lokalny, a drugi dotyczący termomodernizacji Zespołu Szkół przy ul. Dworskiego 100. Maksymalne dofinasowanie może sięgnąć 46 mln zł.

- Pojawiły się już oficjalne pisma, na razie do marszałków województw, w których funkcjonują tego typu uchwały, czy to oświadczenia, rezolucje, że część środków, na których dystrybucję wpływ będzie mieć Komisja Europejska i instytucje europejskie, dla tego typu województw będą wstrzymywane - powiedział Wojciech Bakun. - To można rozpatrywać również w szerszym kontekście również Funduszy Norweskich.

To oświadczenie nie jest wymierzone w jakąkolwiek osobę

- Na jakiej wiarygodnej podstawie, to oświadczenie związane z promocją rodziny, ochroną rodziny, wyrażeniem pewnej obawy, może w jakikolwiek sposób wykluczać, lub obniżać punktację wniosków o środki zewnętrzne? Proszę podać konkretne przykłady zapisów, np. regulaminów. Na mój stan wiedzy, nie ma takich – mówi Dariusz Lasek, radny klubu Regia Civitas. - Jest to ewidentny szantaż, któremu ulegają niemal wszyscy.

- To oświadczenie nie jest wymierzone w jakąkolwiek osobę, która jest innej orientacji niż heteroseksualna. Ja w pełni uznaję, że są to ludzie, którzy mają uczucia, też kochają. Nie zgadzamy się na to, żeby były przemycane nowe normy obyczajowe, które są sprzeczne z modelem tradycyjnej rodziny - podkreślił Lasek.

Radni uchylili oświadczenie o LGBT

W głosowaniu nad projektem uchwały uchylającej oświadczenie z 2019 roku, 13 radnych zagłosowało za, 6 się sprzeciwiło, a 4 radnych było nieobecnych.

Za projektem głosowali:

  • Robert Bal
  • Bartłomiej Barczak
  • Małgorzata Gazdowicz
  • Monika Jaworska
  • Marcin Kowalski
  • Jerzy Krużel
  • Tomasz Kulawik
  • Mirosław Majkowski
  • Bogumiła Nowak
  • Ewa Sawicka
  • Grażyna Stojak
  • Paweł Zastrowski

Przeciwko zagłosowali:

  • Dariusz Lasek
  • Monika Różycka
  • Maciej Kamiński
  • Wojciech Rzeszutko
  • Andrzej Berestecki
  • Andrzej Zapałowski

Nieobecni radni:

  • Wojciech Błachowicz
  • Daniel Dryniak
  • Tomasz Schabowski
  • Janusz Zapotocki
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24