Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radni z powiatu jarosławskiego nie napisali ani jednej interpelacji od początku kadencji

Kamil Jaworski
Kamil Jaworski
Obrady sesji Rady Powiatu Jarosławskiego przed pandemią. Teraz wszystkie posiedzenia odbywają się w formie online.
Obrady sesji Rady Powiatu Jarosławskiego przed pandemią. Teraz wszystkie posiedzenia odbywają się w formie online. Starostwo Powiatowe w Jarosławiu
Obecna kadencja samorządu trwa już ponad dwa lata. W tym czasie radni z powiatu jarosławskiego nie napisali żadnej interpelacji do starosty i zarządu powiatu. Czy oznacza to, że wszystko w powiecie jarosławskim jest idealne i nie trzeba o nic pytać?

Pod koniec każdej sesji Rady Powiatu Jarosławskiego, przewodniczący odczytuje punkt o interpelacjach radnych i pyta czy ktoś chce je złożyć. Okazuje się, że pisemnych zapytań jeszcze w tej kadencji nie odnotowano. Przez ponad dwa lata, żaden radny nie złożył na piśmie ani jednej interpelacji.

Interpelacja to zapytanie radnego, które dotyczy ważnych spraw dla lokalnej społeczności, w tym wypadku powiatu.

- Według informacji udzielonych przez Referat Obsługi Rady i Zarządu Powiatu, na dzień 12 stycznia 2021 r., nie odnotowano interpelacji skierowanych przez radnych Rady Powiatu Jarosławskiego kadencji 2018 - 2023 - mówi Konrad Sawiński ze Starostwa Powiatowego w Jarosławiu.

- Dla wyborców to jest sygnał aby uważnie śledzić aktywność ludzi, na których głosują. Radni z opcji, która rządzi, zapewne nie chcą wychodzić przed szereg, ale dziwię się, że radni opozycji nie wykorzystują tego instrumentu. Nie zmienia to jednak faktu, że każdy radny jest od pilnowania spraw mieszkańców i jest to dziwne, że nie pytają w tej formie - mówi dr Paweł Kuca, politolog z Uniwersytetu Rzeszowskiego.

W radzie powiatu większość stanowią radni PiS. Z tej partii jest starosta. Zapytaliśmy jak sprawę interpelacji skomentuje jeden z radnych opozycyjnych. Tomasz Kulesza mówi, że zadaje pytania na sesji.

- Każda sesja rady jest transmitowana, stąd bezpośredni przekaz ma zdecydowanie większy zasięg. Należy zaznaczyć, że większość głosowanych uchwał nie budzi kontrowersji. Im mniej polityki w samorządzie tym lepiej dla mieszkańców powiatu - mówi radny.

Dr Kuca podkreśla, że składanie zapytań na piśmie ma nieco inne znaczenie, niż pytania w formie ustnej.

- Oczywiście zadawanie pytań ustnie, zamiast składania interpelacji to jest jakiś argument. Natomiast pismo, to jest zawsze pismo. Na dokument pisemny zawsze trzeba odpowiedzieć i inne jest znaczenie sprawy, którą rozstrzyga się w kategoriach ustnych, a inne w kategoriach pisemnych. Poruszenie sprawy na piśmie ma zawsze większą wagę - zaznacza politolog.

Zwraca jednak uwagę również na to, że nie zawsze duża ilość interpelacji jest zjawiskiem korzystnym.

- Trzeba jednak pamiętać, że często bywa tak, że liczba interpelacji nie przekłada się na ich jakość. Są np. posłowie, którzy produkują mnóstwo interpelacji, a nic z nich nie wynika - zauważa politolog.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24