MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Radni z Przemyśla zaniepokojeni zwolnieniem kierownik Biura Rady Miejskiej. "To atak na Wysoką Radę" [ZDJĘCIA]

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Konferencja prasowa członków prezydium Rady Miejskiej w Przemyślu. Nz. od lewej wiceprzewodniczący RM Robert Bal (Regia Civitas), przewodniczący Maciej Kamiński (PiS), wiceprzewodniczący Janusz Zapotocki (SLD).
Konferencja prasowa członków prezydium Rady Miejskiej w Przemyślu. Nz. od lewej wiceprzewodniczący RM Robert Bal (Regia Civitas), przewodniczący Maciej Kamiński (PiS), wiceprzewodniczący Janusz Zapotocki (SLD). Norbert Ziętal
Dzień po sesji Rady Miejskiej w Przemyślu, podczas której doszło do zmiany we władzach rady, wypowiedzenie umowy o pracę od prezydenta otrzymała kierownik Biura Rady Miejskiej. Radni klubów PiS, Regia Civitas i SLD są tym zaniepokojeni. "To atak na Wysoką Radę" - twierdzą radni w oświadczeniu. Podpisało się pod nim 12 z 23 przemyskich radnych.

Konferencję prasową poświęconą zmianom w przemyskim Urzędzie Miejskim, jakie zaszły po ostatniej, nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej w Przemyślu zwołali przewodniczący rady Maciej Kamiński (Prawo i Sprawiedliwość) oraz dwaj wiceprzewodniczący Robert Bal (Regia Civitas) i Janusz Zapotocki (Sojusz Lewicy Demokratycznej). Podczas ostatniej sesji, 6 czerwca, dość nieoczekiwanie, zmienieni zostali przewodniczący i dwa wiceprzewodniczący rady oraz przewodniczący prawie wszystkich komisji w radzie.

Władzę w radzie straciła dotychczasowa koalicja, czyli radni klubów Wspólnie dla Przemyśla (dawny Kukiz'15) oraz Koalicji Obywatelskiej. Prezydent Przemyśla Wojciech Bakun startował z list Kukiz'15. Po zmianie władzy stracił swoje zaplecze w radzie. Niedługo po sesji Iwona Skrzypek, kierownik Biura Rady Miejskiej i Współpracy z Zarządami Osiedli otrzymała wypowiedzenie umowy o pracę. Wcześniej otrzymała propozycję przejścia na stanowisko inspektora w Wydziale Komunikacji, Transportu i Dróg UM, na co nie wyraziła zgody. Powód wypowiedzenia? Prezydent Bakun podaje "utratę zaufania pracodawcy".

PRZECZYTAJ TEŻ: Jak PiS dobiło interesu z SLD, żeby odzyskać władzę w Przemyślu. I co z tego wyniknie dla mieszkańców miasta

Nagłe odwołanie kierowniczki, tuż po sesji, niepokoi większość radnych. Tym bardziej że trzy tygodnie wcześniej Iwona Skrzypek, otrzymała najwyższą, bardzo dobą ocenę, w ramach okresowej oceny pracowników samorządowych.

- Próba wręczenia pani Iwonie Skrzypek wypowiedzenia warunków pracy i płacy lub (alternatywnie) wypowiedzenia umowy o pracę, bez konsultacji z tymi, z którymi bezpośrednio współpracuje i którzy od jej pracy są uzależnieni, to już atak na radę

— w przekazanym mediom oświadczeniu twierdzą radni.

Podpisało się pod nim 12 z 23 przemyskich radnych. To radni klubów PiS, Regia Civitas, SLD oraz radna niezależna.

- Dalecy jesteśmy od tego, aby podważać kompetencje prezydenta, jako pracodawcy, ale nie wyrażamy zgody na sekowanie rady i pracowników, którzy ją obsługują — twierdzą radni.

Podczas piątkowej konferencji prasowej radni mówili, że nie chcą "z korytarzy" dowiadywać się o mających nastąpić zwolnieniach czy rekonstrukcjach w urzędzie i podległych jednostkach.

- Wyrażamy stanowczy sprzeciw wobec takich działań — mówią radni.

Dodają, że dla "zachowania obowiązującego porządku prawnego i dobra lokalnej społeczności" nie zawahają się "skutecznie użyć instrumentów prawnych, które służą do kontroli organu wykonawczego (prezydenta-przyp. red.) gminy".


FLESZ: Jak głosować drogą pocztową?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24