Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radny PiS: przestrzeń Rzeszowa trzeba dobrze zaplanować

Rozmawiał Bartosz Gubernat
Robert Kultys, radny PiS.
Robert Kultys, radny PiS. Bartosz Gubernat
Rozmowa z Robertem Kultysem, rzeszowskim radnym Prawa i Sprawiedliwości, architektem.

- Prawo i Sprawiedliwość ostro krytykuje politykę przestrzenną Rzeszowa. Na czym pana zdaniem polegają najważniejsze błędy władz miasta w tym zakresie?

- Problem numer jeden to brak miejscowych planów zagospodarowania. W tej chwili obejmują zaledwie 16 procent powierzchni miasta. Skutkuje to chaotyczną zabudową, którą realizuje się głównie w oparciu o warunki zabudowy uzyskiwana przez inwestorów w urzędzie miasta. To rodzi dwa problemy. Po pierwsze wprowadza chaos urbanistyczny, bo nie zawsze realizowana zabudowa pasuje do otoczenia. Po drugie będzie to dla inwestorów kłopot w niedalekiej przyszłości. Nowe zasady obrotu ziemią powodują, że będzie bardzo trudno kupić działki rolne, które nie są objęte planami

- Co należy zmienić?

- Przede wszystkim trzeba opracować i uchwalić plany dla terenów o największym znaczeniu dla miasta. Mam na myśli przede wszystkim całe nabrzeże Wisłoka i działki sąsiadujące z głównymi ulicami i skrzyżowaniami. A także śródmieście. W tych miejscach zabudowa powinna być dobrze zaplanowana. Jeśli tak zrobimy, w Rzeszowie będą mogły powstać obiekty, z którego miasto będzie znane. A w tej chwili jest to tylko pomnik w centrum. Okrągła kładka chociaż niecodzienna, jest zbyt małą formą, aby zrobić wrażenie w Gdańsku czy Poznaniu. To nie jest ikona na skalę Polski.

- A co może być taką ikoną?

- Wysokie budynki, które mają być w mieście budowane. Ale pod warunkiem, że dobrze dopasujemy je do otoczenia. Nie można pozwolić, aby powstawały w oparciu o spontaniczne decyzje biznesmenów, na które daje się przyzwolenie w postaci warunków zabudowy. Z taką ścieżką inwestycyjną miasto powinno się ograniczyć wyłącznie do terenów mniej istotnych dla jego rozwoju i wizerunku. Teraz, kiedy wyburzono lodowisko, Rzeszów mógłby także zaplanować budowę nowego, o ciekawej, charakterystycznej bryle.

- W jaki sposób polityka przestrzenna wpływa na rozwój miast?

- Jeśli jest rozsądna, zmierza do spójnej wizji całego miasta, tworzy jego pozytywny wizerunek. A to z pewnością pomaga przyciągać inwestorów i turystów.

Prawo i Sprawiedliwość rozpoczęło wczoraj cykl konferencji, podczas których politycy, samorządowcy, przedstawiciele świata nauki oraz organizacji pozarządowych będą rozmawiać oraz wymieniać się swoimi doświadczeniami z zakresu polityki miejskiej. Pierwsze spotkanie dotyczyło polityki przestrzennej i jej znaczenia dla prawidłowego rozwoju Rzeszowa, jako stolicy województwa. W konferencji uczestniczył m.in. Adam Hamryszczak – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24