MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przypomnieli sylwetkę kapłana, regionalisty i twórcy muzeów (zdjęcia)

Barbara Koś
Goście spotkania w Muzeum imienia Jacka Malczewskiego.
Goście spotkania w Muzeum imienia Jacka Malczewskiego. Barbara Koś
Muzeum imienia Jacka Malczewskiego w Radomiu zaprosiło gości z regionu na obchody 70-lecia śmierci księdza Jana Wiśniewskiego. Obchody pod hasłem "Przeszłość - przyszłości" odbyły się w piątek, w sali głównej muzeum.
Gra Maksymilian Prus.
Gra Maksymilian Prus. Barbara Koś

Od lewej - Tomasz Zdral, przewodniczący Rady Gminy w Borkowicach, Robert Fidos, wójt gminy Borkowice, Malgorzata Szot - Wróblewska,nauczycielka i Adam Zieleziński, dyrektor Muzeum imienia Malczewskiego
(fot. Barbara Koś)

W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele gminy Borkowice, młodzież gimnazjum w Borkowicach wraz z nauczycielami oraz uczniowie nauczyciele Szkoły Muzycznej I stopnia imienia Oskara Kolberga w Ruszkowicach. Drugą grupę słuchaczy stanowiły dzieci ze szkoły podstawowej w Solcu.

Wykład "Ksiądz Jan Wiśniewski- życie i dzieło" wygłosiła Małgorzata Szot - Wróblewska, nauczycielka i regionalistka, która od lat do wielu lat zbiera materiały, pamiątki i utwory księdza Jana Wiśniewskiego a w czerwcu ubiegłego roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Borkowicach zaprezentowała swoją autorską wystawę,, Przeszłość - przyszłości, ksiądz Jan Wiśniewski - w 70 rocznicę śmierci''.

Małgorzata Szot- Wróblewska mówiła o działalności wielkiego kapłana, patrioty i kolekcjonera. Zgromadzone przez niego dzieła sztuki sakralnej wystawione w Muzeum Diecezjalnym w Sandomierzu, są nie tylko świadectwem wiary minionych pokoleń, ale nadal ewangelizują i uczą miłości do Polski.

O 100 - leciu przekazania zbiorów przez księdza Jana Wiśniewskiego radomskiemu muzeum mówiła Małgorzata Mordzińska z Muzeum imienia Jacka Malczewskiego.

Z kolei Robert Fidos, wójt gminy Borowice, historyk i regionalista, przypomniał najważniejsze wydarzenia obchodzonego w roku 2013 w Borkowicach roku księdza Jana Wiśniewskiego. Podkreślił wybitną rolę jaką ksiądz Wiśniewski odegrał na rzecz wychowania młodego pokolenia.

Na zakończenie spotkania z koncertem wystąpili uczniowie i nauczyciele Szkoły Muzycznej I stopnia imienia Oskara Kolberga w Ruszkowicach.

Szkoła powstała w 2011 roku i jest pierwszą szkołą artystyczną w powiecie przysuskim, która wpisuje się w ideę księdza Wiśniewskiego dawania szansy rozwoju i edukacji artystycznej dla dzieci z małych miejscowości.

Ksiądz Jan Wiśniewski

Piotr Wysocki, nauczyciel, grał na saksofonie
Piotr Wysocki, nauczyciel, grał na saksofonie Barbara Koś

Aleksandra Strzałkowska grała na klarnecie.
(fot. Barbara Koś)

Ksiądz Jan Wiśniewski

Ksiądz Jan Wiśniewski (1876-1943) był proboszczem parafii Borkowice w latach 1913-43, kanonikiem kapituły sandomierskiej a także literatem, historykiem, społecznikiem, zbieraczem muzealnym, kolekcjonerem i poetą.
W parafii Borkowice prowadził działalność duszpasterską, regionalną i społeczną. Z piórem i zeszytem wędrował po parafiach, rozmawiał z ludźmi, notował legendy, przysłowia, zagadki oraz zbierał pamiątki minionych czasów.
Przyczynił się do powstania dziesięciu szkół, biblioteki, spółdzielni, trzech jednostek straży oraz nowej parafii w Ruskim Brodzie.
Ksiądz Jan Wiśniewski był też założycielem muzeum Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego Radomiu, obecnie Muzeum imienia Jacka Malczewskiego.
W grudniu 1913 część swoich zbiorów muzealnych przekazał Radomskiemu. Oddziałowi Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego. Ta darowizna przyczyniła się do powstania muzeum w Radomiu.
Dzięki jego bogatym zbiorom mogły powstać także muzea w Sandomierzu i Wąchocku.
Ksiądz. Jan Wiśniewski zmarł 7 czerwca 1943 roku w Borkowicach i został pochowany na miejscowym cmentarzu.

Solistów przedstawił dyrektor szkoły, Waldemar Cichawa. Wystąpili: Aleksandra Strzałkowska- klarnet, Albert Maj- saksofon, Maksymilian Prus - saksofon oraz nauczyciel, Piotr Wysocki - saksofon.

Na fortepianie akompaniowały Urszula Adamczyk - Rudzińska i Magdalena Gorczyca, nauczycielki szkoły muzycznej w Ruszkowicach a także szkoły muzycznej w Radomiu.

Po koncercie goście zwiedzili prezentowaną w radomskim muzeum wystawę "Sarmacki skarb. Trybunał Skarbowy Koronny w Radomiu 1613- 1763".

Po koncercie goście zwiedzili prezentowaną w radomskim muzeum wystawę ”Sarmacki skarb. Trybunał Skarbowy Koronny  w Radomiu 1613- 1763”.
Po koncercie goście zwiedzili prezentowaną w radomskim muzeum wystawę ”Sarmacki skarb. Trybunał Skarbowy Koronny w Radomiu 1613- 1763”. Barbara Koś

Albert Maj grał na saksofonie.
(fot. Barbara Koś)

Goście spotkania w Muzeum imienia Jacka Malczewskiego.
Goście spotkania w Muzeum imienia Jacka Malczewskiego. Barbara Koś

Gra Maksymilian Prus.
(fot. Barbara Koś)

Od lewej - Tomasz Zdral, przewodniczący Rady Gminy w Borkowicach, Robert Fidos, wójt gminy Borkowice, Malgorzata Szot - Wróblewska,nauczycielka i Adam
Od lewej - Tomasz Zdral, przewodniczący Rady Gminy w Borkowicach, Robert Fidos, wójt gminy Borkowice, Malgorzata Szot - Wróblewska,nauczycielka i Adam Zieleziński, dyrektor Muzeum imienia Malczewskiego Barbara Koś

Piotr Wysocki, nauczyciel, grał na saksofonie
(fot. Barbara Koś)

Aleksandra Strzałkowska grała na klarnecie.
Aleksandra Strzałkowska grała na klarnecie. Barbara Koś

Po koncercie goście zwiedzili prezentowaną w radomskim muzeum wystawę "Sarmacki skarb. Trybunał Skarbowy Koronny w Radomiu 1613- 1763".
(fot. Barbara Koś)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie