Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rak jelita grubego - jak się przed nim uchronić?

Janusz Pawlak
Możliwie wczesne wykrycie raka jelita grubego często wyklucza operację.
Możliwie wczesne wykrycie raka jelita grubego często wyklucza operację. Tadeusz Poźniak
W Polsce na raka jelita grubego umiera rocznie ponad 8 tys. osób, ponad 13 tys. choruje.

Prawie w stu procentach wykonano zaplanowane bezpłatne badania przesiewowe na wczesne wykrywanie raka jelita grubego w ramach ubiegłorocznej edycji programu, który temu służył.

Zapisy na bezpłatne badania metodą kolonoskopową zakończono w pierwszym tygodniu grudnia 2008 r. Program badań przesiewowych wspierała społeczna akcja informacyjna "Wyprzedź raka".

53 ośrodki uczestniczyły w programie

W 2008 roku ponad 41 tys. Polaków skorzystało bezpłatnie z kolonoskopii w ramach programu badań przesiewowych dla wczesnego wykrywania raka jelita grubego.

Z danych podsumowujących ubiegłoroczną edycję programu wynika, że ponad 41 tys. Polaków skorzystało z bezpłatnych badań kolononskopowych. W skali kraju wykorzystano 96,42 proc. puli finansowej przeznaczonej na badania. 53 ośrodki uczestniczące w programie wykorzystały w 100 proc. limit przyznanych im miejsc.

- Cieszymy się ogromnie, że udało nam się zachęcić Polaków do udziału w bezpłatnych badaniach kolonoskopowych - cieszy się profesor Jarosław Reguła, koordynator ogólnopolskiego programu badań przesiewowych dla wczesnego wykrywania raka jelita grubego, kierownik Kliniki Gastroenterologii Centrum Onkologii w Warszawie.

- Jednocześnie zachęcamy wszystkie osoby, których nie udało się przebadać w ramach ubiegłorocznej edycji badań do udziału w tegorocznej edycji, której start planujemy wiosną!

Zagrożone są osoby powyżej 50 roku

Kiedy ruszy kolejna tura zapisów na bezpłatne badania kolonoskopowe w ramach programu badań przesiewowych dla wczesnego wykrywania raka jelita grubego dowiemy się z prasy, radia, telewizji i internetu na www.wyprzedzraka.pl.

Rak jelita grubego to groźna choroba cywilizacyjna i najbardziej rozpowszechniony nowotwór w krajach Unii Europejskiej. W Polsce na raka jelita grubego umiera rocznie ponad 8 tys. osób, ponad 13 tys. zapada na tę groźną chorobę.

Grupę podwyższonego ryzyka stanowią osoby powyżej 50 roku życia. Szczyt zachorowań jest po 60. Pacjenci z grup ryzyka, czyli wszystkie osoby między 50, a 65 rokiem bez objawów sugerujących obecność w organizmie raka jelita grubego oraz między 40, a 65 rokiem, jeśli w ich rodzinach występowały nowotwory jelita grubego, mogą wziąć udział w programie badań przesiewowych dla wczesnego ich wykrywania i skorzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych prowadzonych metodą kolonoskopową.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24