Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rakszawa ma osadę sprzed 2,5 tys. lat

Małgorzata Motor
Fot. Krystyna Baranowska
Jak żyli mieszkańcy antycznej Grecji I Rzymu? Co jedli, w co się ubierali, na jakich instrumentach grali, jaki uprawiali sport? To i wiele innych tajemnic odkrywa Historyczna Osada Rakszawa.

Osada mieści się za Zespołem Szkół Tekstylno-Gospodarczych w Rakszawie. Otoczona jest rzeczką Młynówką. Aby się do niej dostać, trzeba najpierw przejść przez most. Tuż za nim, w samym środku osady, jest miejsce na palenisko. Z kolei wokół stoją chaty. Jest tu m.in. ziemianka z dachem pokrytym trzciną i ścianami wyplecionymi wikliną i oblepionymi gliną. Wszystko jest dziełem ok. 100 mieszkańców Rakszawy.

- Dzięki temu dzieci i młodzież mogą dowiedzieć się, jak mieszkańcy Rzymu i Grecji żyli 2,5 tys. lat p.n.e. Osada jest to dla nich, jak żywa lekcja historii. Mogą nie tylko przyjrzeć się pracy rzemieślników, ale też wykonać np. proste czynności - wyjaśnia Agnieszka Rzepka, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Czytelnictwa w Rakszawie.

W niedzielę osada zamieniła się w wioskę antyczną. Zorganizowano w sumie 15 różnych stanowisk. Przy jednym kaletnik zdradzał, w czym chodzili niewolnicy i Sokrates, a także jakich narzędzi używano do obróbki skóry. Garncarz z kolei opowiadał, jak wyrabiano lampki oliwne, które były podstawowym oświetleniem w domach greckich i rzymskich. Można było też nauczyć się gier i posłuchać muzyki antycznej oraz przyjrzeć się rekonstrukcji instrumentów z tego okresu.

Przy innych stanowiskach działa nawet kuchnia rzymska, szkoła antyczna, a także stanowisko fryzjersko-kosmetyczne. - Tu można poznać historię fryzur greckich i rzymskich i zobaczyć pokaz makijażu egipskiego. Jest też możliwość obejrzenia rekonstrukcji przyborów toaletowych - wylicza Agnieszka Rzepka.
Będą kolejne pikniki historyczne

Atrakcją jednak rekonstrukcji wioski antycznej były pokaz musztry legionowej, wiec barbarzyńców z legionistami, targ niewolników, walka gladiatorów oraz zaślubiny rzymskie połączone z ucztą.

- Podobne pikniki historyczne planujemy organizować dwa razy w roku. Jeden będzie zlotem grup rekonstrukcyjnych starożytnych, a podczas drugiego chcemy przedstawiać epoki historyczne. Co roku inną tak, by się nie powtarzać - dodaje dyrektor A. Rzepka.

Zobacz osadę

Jak żyli mieszkańcy przed 2,5 tys. lat, w co się ubierali, jakich narzędzi używali na co dzień i w jaki sposób przygotowywali posiłki. Tego wszystkiego możesz się dowiedzieć w rakszawskiej osadzie. Wystarczy wcześniej zgłosić się do Gminnego Ośrodka Kultury i Czytelnictwa w Rakszawie. Więcej informacji pod nr tel. 017 226 12 89.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24