Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ralph Kaminski ambasadorem akcji Żonkile. Artysta z Jasła chce kultywować pamięć o powstaniu w getcie warszawskim

Jakub Hap
Jakub Hap
Facebook / Ralph Kaminski (1), autor nieznany / Wikipedia (1)
Pochodzący z Jasła wokalista i kompozytor Ralph Kaminski pochwalił się w mediach społecznościowych dołączeniem do grona ambasadorów tegorocznej edycji akcji Żonkile. Upamiętni ona 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim.

- Mam wielki zaszczyt być w tym roku jednym z ambasadorów 11. już akcji Żonkile. Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN ogromnie dziękuję za zaproszenie!

- napisał 32-letni jaślanin na Facebooku, dołączając hasztagi #ŁączyNasPamięć i #akcjażonkile.

Społeczno-edukacyjna akcja Żonkile organizowana jest celem pielęgnowania pamięci o powstaniu w getcie warszawskim. Było one największym zbrojnym zrywem Żydów podczas II wojny światowej, a jednocześnie pierwszym powstaniem miejskim w okupowanej Europie. Przedsięwzięcie, podejmowane jest rokrocznie w rocznicę jego wybuchu - przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. 19 kwietnia 2023 roku od tego wydarzenia minie równe osiemdziesiąt lat.

Dlaczego żonkile?

- Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami. "Żółty żonkil jest symbolem zbiorowej pamięci. My wszyscy, którzy chcieliśmy pamiętać, zanosiliśmy na Muranów żonkile" – powiedziała Paula Sawicka, psycholożka, była nauczycielka akademicka, związana z opozycją demokratyczną. Wspólnie z Markiem Edelmanem napisała książkę "I była miłość w getcie" - można przeczytać na stronie Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Inicjatywie od początku przyświeca hasło "Łączy nas pamięć", które - jak tłumaczą organizatorzy - podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności, potrzebę dialogu ponad podziałami.

- Głęboko wierzymy, że pamięć o przeszłości jest jedną z nadrzędnych wartości, które nas jednoczą i nadają nam wspólną tożsamość – niezależnie od światopoglądu czy sympatii politycznych

- informuje warszawskie muzeum.

Podczas poprzednich edycji akcji wśród jej ambasadorów znaleźli się m.in. Andrzej Seweryn, Barbara Kurdej-Szatan, Dorota Wellman, Dawid Podsiadło, Krzysztof Zalewski, Kayah, Mariusz Szczygieł, Irena Santor, Krzysztof Gonciarz, Janusz Gajos czy Andrzej Piaseczny. W tym roku do tego grona dołączyli - oprócz Ralpha Kaminskiego - Wanda Traczyk-Stawska, Aleksandra Żeborowska oraz Bartosz Gelner. Honorową ambasadorką została Hanna Krall - pisarka i dziennikarka, autorka książki "Zdążyć przed Panem Bogiem". Na jej motywach stworzona została poruszająca animacja dla uczniów i uczennic, której trailem można obejrzeć poniżej.

W jedenastą już edycję Żonkili włączyć może się każdy, kto tylko chce. Jak to zrobić - o tym dowiesz się TUTAJ.

- W tym roku chcemy rozdać 450 tysięcy papierowych kwiatów. Liczba ta symbolizuje liczbę Żydówek i Żydów, którzy byli zamknięci w getcie warszawskim w momencie jego największego przeludnienia – wiosną 1941 roku. Pierwszy raz w historii akcji Żonkile wolontariusze będą rozdawać papierowe kwiaty na ulicach sześciu polskich miast: w Warszawie, Łodzi, Krakowie, Białymstoku, Lublinie i Wrocławiu

- przekazało Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na jaslo.naszemiasto.pl Nasze Miasto