Zwyciężył Uniwersytet Jagielloński
W zbiorczym rankingu uczelni akademickich zwyciężył Uniwersytet Jagielloński, który wyprzedził Uniwersytet Warszawski i Politechnikę Warszawską. Uniwersytet Rzeszowski uplasował się na pozycji 53-60, a Politechnika Rzeszowska oraz Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania z siedzibą w Rzeszowie na miejscu 71-80.
Na WSiiZ zaskoczenie
Politechnika Rzeszowska spadła o kilka miejsc niżej w porównaniu do notowań uzyskanych w ubiegłym roku. Uczelnia zapowiada, że do wyników rankingu odniesie się w najbliższym tygodniu - po dokładnej analizie wszystkich czynników, które mogły wpłynąć na zajmowaną pozycję.
Uwzględnienie w rankingu Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania to dla władz uczelni duże zaskoczenie, ponieważ od dwóch lat WSIiZ nie uzupełnia przesyłanych przez „Perspektywy” formularzy rejestracyjnych.
- Uczelnia wstrzymała swój udział w rankingu ze względu na poważne zastrzeżenia metodologiczne. Uwagi uczelni nie zostały uwzględnione ani nawet wyjaśnione przez organizatorów - tłumaczy Grażyna Bochenek, rzeczniczka prasowa WSIiZ. Dodaje, że uczelnia zwróciła się już do organizatora z prośbą o wyjaśnienie sytuacji, w szczególności pochodzenia danych branych pod uwagę przy sporządzaniu zestawienia.
Sami organizatorzy podają, że „ranking uwzględnia tylko uczelnie z uprawnieniami co najmniej magisterskimi, które odesłały ankietę rankingową”, czego WSIiZ nie zrobił.
Ranking Perspektyw. Kryteria
Ranking „Perspektywy 2020” klasyfikuje polskie uczelnie m.in. pod względem prestiżu, innowacyjności, efektywności naukowej, publikacji, warunków kształcenia, umiędzynarodowienia.
Uniwersytet Rzeszowski został sklasyfikowany na 25 miejscu w zakresie publikacji, natomiast na 33 miejscu pod względem efektywności naukowej.
- Te dwa kryteria są dla nas bardzo ważne, bo zależy nam na budowaniu pozycji naukowej - mówi Maciej Ulita, rzecznik prasowy Uniwersytetu Rzeszowskiego. - Wzrost liczby wartościowych publikacji i efektywności naukowej bezdyskusyjnie cieszą. Jest to wynik przemyślanej polityki prorozwojowej - podkreśla.
Politechnika Rzeszowska zajęła 44. miejsce w kryterium "absolwent na rynku pracy", a także znalazła się na dość wysokim - bo dwunastym - miejscu pod względem innowacyjności.
Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania twórcy rankingu przyznali 44 miejsce w zakresie publikacji. Za umiędzynarodowienie sklasyfikowano uczelnię na 26 miejscu.
- W tym ostatnim obszarze ocena przedstawiona w rankingu dramatycznie nie zgadza się ze stanem faktycznym - komentuje ten wynik Grażyna Bochenek. - Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania od lat pozostaje w czołówce polskich uczelni, jeśli chodzi o szeroko rozumianą współpracę międzynarodową. Na uczelni kształcą się studenci z ponad 50 krajów świata, a według danych przedstawionych przez „Perspektywy” ta liczba wynosi 0. Ta sprawa wymaga wyjaśnienia - podkreśla rzecznik Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania.
Perspektywy 2020. Ranking według typów uczelni
Perspektywy sklasyfikowały też uczelnie według poszczególnych typów. Wśród 23 uczelni technicznych politechnika zajęła 18 pozycję; podobnie UR, który zajął 18 miejsce w rankingu uwzględniającym 21 uniwersytetów.
WSIiZ została sklasyfikowana w odrębnym rankingu uczelni niepublicznych, zajmując w nim 25 miejsce na 51 ocenionych uczelni.
Polacy nieświadomi zagrożeń związanych z AI
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Żona "księcia Podhala" to tajemnicza postać. Ma liczne grono celebryckich przyjaciół
- Przepełniona bólem spowiedź mamy Przybylskiej. "Dla mnie moja córka jest wciąż żywa"
- Zjawiskowa Kuklińska znów to zrobiła na ściance. 72-latka nie przestaje zaskakiwać
- Smukła żona Narożnego jak syrena, kusi pośladkami! Plażowicze mieli na co patrzeć