Raport Ernst & Young: województwo podkarpackie czerpie duże korzyści ekonomiczne z działalności Grupy CIECH [ZDJĘCIA, WIDEO]

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal

Wideo

Zobacz galerię (11 zdjęć)
Spółki CIECH Sarzyna oraz CIECH Żywice w 2018 r. wygenerowały 127 mln złotych wartości dodanej do PKB województwa podkarpackiego i prawie 950 miejsc pracy w regionie. Najsilniejszy wpływ firmy Grupy CIECH miały na gospodarkę powiatu leżajskiego. Takie wnioski płyną z raportu firmy konsultingowej Ernst & Young.

EY, światowy lider w zakresie profesjonalnych usług doradztwa biznesowego, opublikował ekspercki raport na temat wpływu CIECH na polską gospodarkę. Jego wyniki i wnioski zostały w środę przedstawione podczas spotkania z dziennikarzami.

- Wszyscy wiemy, że CIECH jest dużym eksporterem, jest obecny w ponad stu krajach. Jednak nie wszyscy mamy świadomość, jak dużą rolę odgrywa dla gospodarki polskiej, ale też lokalnie. Raport EY pokazuje, że jesteśmy firmą, która w znaczący sposób oddziałuje na gospodarkę Polski, zarówno poprzez działania bezpośrednie, jak i wpływ na wiele kluczowych branż przemysłu, których rozwój wspieramy naszą działalnością. Na Podkarpaciu bije serce naszego biznesu organicznego – produkcji środków ochrony roślin i żywic – mówi Dawid Jakubowicz, prezes zarządu CIECH S.A.

Jak wynika z opracowania EY, znaczna część pozytywnych efektów ekonomicznych z działalności firmy była tworzona w powiatach, w których funkcjonują spółki wchodzące w skład Grupy. W naszym regionie takie znajdują się w Nowej Sarzynie. Dzięki tutejszym zakładom chemicznym CIECH Grupa w 2018 roku wytworzyła 127 mln zł wartości dodanej do Produktu Krajowego Brutto (PKB) województwa, a także prawie 950 miejsc pracy i ok. 10 mln złotych do budżetów gmin i powiatów z Podkarpacia.

Zrównoważony rozwój oraz tworzenie wartości dodanej dla wszystkich zainteresowanych jest ważnym elementem strategii rozwoju Grupy CIECH na lata 2019-2021. Z tego względu jedna z największych firm chemicznych w Europie Środkowo-Wschodniej zwróciła się do EY z propozycją stworzenia kompleksowego raportu sprawdzającego jej wpływ na gospodarkę całej Polski, jak również poszczególnych województw oraz powiatów, w których funkcjonują spółki z Grupy CIECH.

Obliczenia opierające się na modelu EY Spectrum, sprawdzonej metodyce światowego lidera w zakresie usług profesjonalnych, wskazują, że Grupa CIECH wygenerowała 1,7 mld złotych wartości dodanej dla polskiej gospodarki (jest to wkład Grupy do PKB). Ponadto 11,3 tys. miejsc pracy w całym kraju oraz 420 mln złotych dochodów dla sektora finansów publicznych.

Spółka CIECH Sarzyna jest największym polskim producentem środków ochrony roślin, a sąsiadująca z nią CIECH Żywice największym w Polsce producentem żywic epoksydowych i poliestrowych, wykorzystywanych m.in. w produkcji farb proszkowych, elementów kompozytowych (branża sanitarna, transportowa czy marine) czy elementów konstrukcyjnych w budownictwie.
To dzięki obu tym spółkom CIECH wytworzył w 2018 roku 127 mln zł wartości dodanej do PKB województwa podkarpackiego oraz prawie 950 miejsc pracy w regionie.

Najsilniejszy wpływ Grupa miała na gospodarkę powiatu leżajskiego, w którym znajduje się Nowa Sarzyna. Bezpośrednie, pośrednie i indukowane (inicjujące działanie) efekty działalności firmy w 2018 roku to 105 mln złotych wartości dodanej do PKB powiatu leżajskiego oraz 777 miejsc pracy w najbliższym sąsiedztwie zakładów CIECH. Ponadto spółki z grupy wytworzyły 9 mln zł dochodów do budżetu powiatu i gmin wchodzących w jego skład. To prawie 8 proc. wszystkich wpływów zanotowanych przez te jednostki samorządowe.

Ciech stara się być "dobrym sąsiadem" w Sarzynie i powiecie leżajskim.

- Jesteśmy dobrym sąsiadem, dobrym członkiem społeczności. Stąd jesteśmy.Mamy bardzo długie tradycje, jeśli chodzi o obecność w Sarzynie od 1937 roku. To ówczesne miasto w dużej mierze powstało w związku z uruchomieniem zakładu. Pełnymi garściami czerpiemy, jeśli chodzi o wiedzę i doświadczenie naszych pracowników, którzy są członkami lokalnej społeczności — mówi Wojciech Babski, członek zarządu Ciech Sarzyna.

- Jesteśmy ważnym elementem nie tylko jako pracodawca, ale również jako firma, z którą wiele podmiotów współpracuje — mówi członek zarządu Wojciech Babski.

Firma dofinansowuje studentów Politechniki Rzeszowskiej oraz klasę chemiczną w miejscowej szkole. Firma organizuje pikniki.

- Zastosowanie naszego modelu EY Spectrum pozwala oszacować efekty ekonomiczne nie tylko w podziale sektorowym, ale także regionalnym. Oszacowaliśmy, jaką część łącznych efektów ekonomicznych wygenerowanych w Polsce przez Grupę CIECH można przypisać powiatom, w których zlokalizowane są jej poszczególne spółki. Okazuje się, że znaczną część. Doskonale pokazuje to przykład województwa podkarpackiego, które czerpie duże korzyści ekonomiczne z działalności Grupy CIECH – podkreśla Bogdan Dobrzeniecki, dyrektor w Dziale Strategii EY Polska, odpowiedzialny za analizę biznesową raportu.

Obok intensywnego rozwoju swojej działalności biznesowej, spółki Grupy CIECH z Nowej Sarzyny dbają o to, aby być dobrym sąsiadem dla społeczności lokalnej. W 2019 roku zrealizowały ponad 20 projektów z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu w swoim sąsiedztwie, na które przeznaczyły ok. 150 000 złotych. Spółki skoncentrowały się na czterech obszarach działalności - wsparciu rozwoju edukacji chemicznej (m.in. utworzenie nowoczesnej klasy chemicznej w Nowej Sarzynie we współpracy z Politechniką Rzeszowską) i przedsięwzięć sportowych w regionie (sponsoring wydarzeń sportowych), współpracy z miastem Nowa Sarzyna (m.in. wsparcie Dni Miasta) i instytucjami publicznymi oraz popularyzacji postaw pro-środowiskowych.

Pełny raport EY Polska w wersji elektronicznej dostępny jest na stroniewww.ciechdlagospodarki.pl.

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie