Raport policji: kobiety jeżdżą lepiej i bezpieczniej

Anna Janik
Dorota Rzepka z rzeszowskiego MPK: -Nie jestem jakąś zagorzałą obrończynią kobiet jeżdżących samochodami. Dobrym kierowcą można być i w spodniach i w spódnicy
Dorota Rzepka z rzeszowskiego MPK: -Nie jestem jakąś zagorzałą obrończynią kobiet jeżdżących samochodami. Dobrym kierowcą można być i w spodniach i w spódnicy Krzysztof Łokaj
Statystyki Komendy Wojewódzkiej w Rzeszowie nie pozostawiają na mężczyznach suchej nitki. To oni głównie są sprawcami wypadków i częściej siadają za kierownicę po alkoholu. Kobiety jeżdżą bezpieczniej. Jak twierdzą eksperci - lepiej.

W 2010 r. na drogach Podkarpacia z winy przedstawicielek płci pięknej doszło do 251 wypadków, w których zginęło 14 osób. Dla porównania mężczyźni byli sprawcami aż 1323 wypadków, uśmiercając 141 osób. Podobne różnice widać w liczbie kolizji drogowych. Mężczyźni spowodowali ich aż 13098, co stanowi 77 proc wszystkich tego typu zdarzeń.

Te dane z naszego regionu są podobne do ogólnopolskich. Potwierdza to raport o bezpieczeństwie na drogach opublikowany wczoraj przez Komendę Główną Policji.

Kobiety rzadziej jeżdżą

Nadkom. Waldemar Pieniowski z wydziału ruchu drogowego KWP w Rzeszowie przyznaje, że kobiety za kółkiem są bardziej zdyscyplinowane.

- Najczęstszą przyczyną wypadków jest niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze i faktycznie pod tym względem panie są rozważniejsze - mówi. - Pamiętajmy jednak, że statystyki uwzględniają tylko sprawców wypadków. Z mojego doświadczenia wynika, że kobiety często się do nich przyczyniają, choć bezpośrednio w kolizjach nie uczestniczą.

Pieniowski dodaje, że kobiety rzadziej siadają za kółko, więc siłą rzeczy powodują mniej wypadków.

Tego nie potwierdzają jednak dane rzeszowskiego WORD-u. Pań chętnych na posiadanie prawa jazdy jest coraz więcej.

- Teraz kobiety przystępujące do egzaminu stanowią ok. 40 proc. zdających. Jeszcze niespełna dziesięć lat temu było to zaledwie kilkanaście procent - komentuje Marek Poręba, dyrektor WORD.

Przedstawicielki płci pięknej zwracają większą uwagę na technikę jazdy, są dokładniejsze w manewrach.

- Panów często gubi brawura i zbytnia pewność siebie - dodaje Poręba.

Bezpieczniej znaczy lepiej

Choć panie częściej powtarzają egzamin praktyczny na prawo jazdy(zdawalność kobiet to ok. 32 proc., mężczyzn 83 proc.) to zdaniem dyrektora Poręby, przedstawicielki płci pięknej jeżdżą lepiej.

- Owszem na egzaminach mają problemy, ale to wynika tylko z tego, że nie radzą sobie z tą stresującą sytuacja. Bezpieczniej zawsze znaczy lepiej. Bez względu na to, czy inni kierowcy będą narzekać na zbytnią "przepisowość" lub brak dynamiki jazdy pań - wyjaśnia.

Dobry kierowca także w spódnicy

Podobnego zdania jest Dorota Rzepka, która już dwa lata zasiada za kierownicą autobusów rzeszowskiego MPK. Od początku nie miała problemów z opanowaniem dużego pojazdu. Jeździ jej się nawet lepiej niż samochodem osobowym.

- Siedzi się wyżej, więc i widoczność jest lepsza. Zresztą jestem zdania, że bez względu na to, jaki pojazd się prowadzi liczą się indywidualne umiejętności i predyspozycje, a nie płeć.- uśmiecha się.
a.janik@nowiny24.pl
17 867-22-37

Krzysztof Łokaj
Sonda na str.2.
Podyskutuj na www.nowiny24.pl
ramka
Kto jeździ ostrożniej?
Nietrzeźwi sprawcy zdarzeń drogowych w 2010 r.
Kobiety 4 wypadki (3 proc.), 0 zabitych, 5 rannych
Mężczyźni 129 (97 proc wypadków), 24 zabitych, 191 rannych

Sprawcy wypadków
Kobiety 251 (13 proc.)
Mężczyźni 1323 (70 proc.)

Sprawcy kolizji drogowych
Kobiety 3133 (18 proc.)
Mężczyźni 13098 (77 proc.)

Źródło KWP
Ana

FLESZ: Kiedy będzie wiosna? Zwierzęta dają sygnały.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 24

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

V
Voyt3c
~Voy3c Tobie zdarzyło się po raz pierwszy przytoczyć nieco danych . Niestety nie bardzo je rozumiesz . Nie zastanawia Cię fakt ,że ok 10% sprawców wypadków(nietrzeźwym) media poświęcają ok 80-90% uwagi .
Nie zastanawia Cię fakt ,że wśród tak rozbudowanych statystyk brak danych na temat liczby zatrzymanych nietrzeźwych ale na tle liczby kontroli drogowych . Dopiero procentowo określona liczba pozwoli na RACJONALNE określenie poziomu bezpieczeństwa . To elementarz rzetelności .
Nie zastanawia Cię fakt ,ze z winy złego stanu nawierzchni i złych rozwiązań jest zarejestrowanych tak żenująco mało zdarzeń ? Przy tak kiepskim stanie dróg w Polsce ? Który policjant wpisze w raporcie ,że kierowcą wypadł z kolein - zawsze będzie to u nas wina kierowcy a nie tych kolein . Ile ciężkich wypadków udałoby się uniknąć , gdyby pasy ruchu były rozdzielone barierami ? Jakaś część ludzi , w tym kierowcy , zawsze będzie popełniać błędy ,zawsze będzie nieostrożna .Dobra infrastruktura drogowa w dużym stopniu chroni i tych nierozważnych kierowców . Samo skupienie się TYLKO NA KARANIU nie rozwiąże PODSTAWOWEGO problemu , jakim jest w Polsce FIZYCZNY brak dróg w Polsce . Każde spowolnienie ruchu powoduje dziś w Polsce korkowanie się dróg , zwłaszcza w miastach . Kiedyś naprawde jeździłem sporo po Polsce - dziś nie byłbym w stanie zrobić dziennie nawet połowy tych kilometrów jakie robiłem kiedyś . To w/g Ciebie jest niewazne , Ty zalecasz jedynie zwolnienie i karanie .

Po tym co napisałeś widzę że zdążyłem już odpowiedzieć, w pierwszym moim wpisie na ten temat. Zobacz, jeśli masz ochotę. Antycypowałem
Na temat pijanych kierowców nie bardzo chcę znów dyskutować, bo do niczego nowego nie dojdziemy. Ogólnie powiem, że absolutnie nie odnoszę wrażenia, by temu tematowi poświęcano 80-90 % czasu. Ty masz swoje odczucie na ten temat, ja mam swoje. Mam wrażenie, że dużo bardziej mówi się o korkach, budowie autostrad, przekrętach z tym związanych, remontach na nowych drogach...
Nie jest to też temat, który mnie osobiście jakoś bardzo ekscytuje... Ok 1% kierowców jeżdzi po alkoholu i powodują 10% wypadków. Tylko tyle albo aż tyle. I już pisałem dlaczego warto akurat na to zagadnienie zwracać uwagę poprzez kampanie społeczne lub medialne. Po "po prostu nie pić" jest bardzo proste w przeciwieństwie do zmiany kulejącego ratownictwa czy słabego stanu dróg.
Poza tym trochę zagalopowałeś się sugerując, że pałam rządzą zemsty na pijanych sprawach wypadków - wręcz przeciwnie, żałuję również sprawcy, który z powodu swojej bezdennej głupoty napytał również sobie ogromnej biedy - niejednokrotnie musi kilka lat przesiedzieć w więzieniu. Niekoniecznie dlatego, że jest złym człowiekiem, ale dlatego że jest totalnie bezmyślny i nieodpowiedzialny. Nie jestem zwolennikiem obdzierania ludzi ze skóry za głupotę i nieodpowiedzialność.

Piszesz: "Nie zastanawia Cię fakt ,ze z winy złego stanu nawierzchni i złych rozwiązań jest zarejestrowanych tak żenująco mało zdarzeń ? Przy tak kiepskim stanie dróg w Polsce ? Który policjant wpisze w raporcie ,że kierowcą wypadł z kolein - zawsze będzie to u nas wina kierowcy a nie tych kolein."
Kreujesz rzeczywistość. Owszem, są w Polsce drogi na których nieźle "nosi" - ale przepraszam, co trzeba robić i jak bardzo trzeba pędzić, by z powody tychże kolein wypaść z drogi? Podpowiem, trzeba nieźle gonić wyprzedzać na trzeciego A przecież są znaki pokazujące dopuszczalną prędkość. Sugerujesz, że ludzie giną pomimo jazdy zgodnie z przepisami?

Prawdopodobnie jeździsz sporo za granicą - czy tam ludzie bardziej przestrzegają przepisów, w tym zwłaszcza ograniczeń prędkości, czy mniej niż w Polsce? Inne ważne pytanie: czy tam dopuszczalna prędkość na drogach o takiej samej klasie jak w Polsce jest dużo wyższa? Np jeżeli u nas na typowej drodze wojewódzkiej można jechać 90, 100 km/h to z jaką prędkością można na podobnej drodze jechać na tzw. Zachodzie? I dlaczego jak jadę tą stówką, to wszyscy mnie wyprzedzają? Ba, jeszcze ciężarówki zganiają mnie niekiedy światłami na pobocze (a z jaką prędkością mogą jeździć samochody ciężarowe?)
Ja nie wiem jak często jeździsz po polskich drogach, ale mam wrażenie że mówimy o dwóch różnych Polskach

Na koniec - i tak wiem ,ze Cię te analizy nie przekonają . Przecież nie zrezygnujesz tak łatwo z możliwości rozładowywania swoich stresów za pomocą określania polskich kierowców - jako chamów .

Przepraszam, ale do czego mają mnie przekonać te analizy? Przecież nie bagatelizuję tematu ratownictwa lub stanu dróg. A Ciebie do czego przekonują statystyki policyjne?
I na koniec, ja nie określam polskich kierowców jako chamów - ja po prostu niektóre ich zachowania (części z nich) określam jako chamskie lub brawurowe... tyle..
Również pozdrawiam
V
Voyt3c
~Voyt3c Odpisałem Ci dość długim postem ,z danymi , cytatami , linkami - niestety przypadkowo skasowałem go (-: Teraz nie mam czasu na odtworzenie go . Choć po prawdzie nawet nie będę - bo i tak nie zechcesz go zrozumieć , nie zechcesz przeczytać opinii niezależnych ekspertów .
Wolisz trwać w błogostanie , jaki funduje Ci manipulacja mediów . Wolno Ci .

Złośliwość rzeczy martwych, zdarza się
Co do meritum - podałem, dane, cytaty, link - a Ty chcesz trwać w błogostanie i wierzyć w to, co zgadza się z Twoją wizją świata. Wolno Ci.
Ps. Policja to nie "media", a na dane policyjne się powołuję.
b
brumm

Najlepiej jeżdżą dzieci w przedziale 2-5 lat. W ciągu ostatnich lat na drogach województwa podkarpackiego, żadne dziecko nie było sprawcą wypadku, żadne z nich nie zostało również zatrzymane za jazdę pod wpływem alkoholu.

p
parówkowy skrytożerca
Chciałbym serdecznie podziękowac Pani nauczyciel od matematyki z II LO w Rzeszowie za zorganizowanie wycieczki szkolnej dla 2 klasy. Nie byłoby w tym nic dziwnego,gdyby Pani była wychowawcą tej klasy,jednak Pani nią nie jest a jednak poświęca dla niej swój czas i organizuje tego typu wyprawę. Widocznie niektórzy nauczyciele ,w przeciwieństwie do Pani,nie radzą sobie jako wychowawcy klas,lub też boją się zapewnic opiekę młodzieży poza budynkiem szkoły. Jeszcze raz bardzo dziękuję i życzę powodzenia w dalszej pracy. Rodzic

aaaalllllleeee, ooooooo co choodziii??
r
rodzic

Chciałbym serdecznie podziękowac Pani nauczyciel od matematyki z II LO w Rzeszowie za zorganizowanie wycieczki szkolnej dla 2 klasy. Nie byłoby w tym nic dziwnego,gdyby Pani była wychowawcą tej klasy,jednak Pani nią nie jest a jednak poświęca dla niej swój czas i organizuje tego typu wyprawę. Widocznie niektórzy nauczyciele ,w przeciwieństwie do Pani,nie radzą sobie jako wychowawcy klas,lub też boją się zapewnic opiekę młodzieży poza budynkiem szkoły. Jeszcze raz bardzo dziękuję i życzę powodzenia w dalszej pracy. Rodzic

M
Michał

Jak zwykle - co najmniej raz na tydzień w którejś z rzeszowskich gazet jakaś KOBIETA musi napisać artykuł o tym jak to kobiety jeżdżą lepiej. Nie chce mi się nawet tego komentować. Powiem jedno - niech się nauczą ruszać z miejsca i patrzeć w lusterka, wtedy możemy zacząć dyskutować.

n
nie lubię kłamstwa

Jakie kobiety??? Może babochłopy albo androidy. Mało cech kobiecych ma dzisiejsze toto coś łażące w portkach i udające wyższość nad mężczyznami. Nawet w reklamach są lepsze:))) policjantki, strażaczki,...,... oraz wszystkie męskie zawody wykonują lepiej niż meżczyźni. Buuahhhahhhahhha. Dziwne tylko że ta sztuczna, oblepiona silikonem czy botoxem i wytapetowana płeć "piękna" nie potrafi zaparkować czy prawidłowo wyprzedzić. Rusza z piskiem, hamuje z jeszcze większym i przeważnie ma nadpalone sprzęgło w pojeździe który dostała od swojego PANA;)

w
wieśniak
Kobiety przynajmniej wiedzą gdzie jest (mają) punkt G ( i nie chodzi tu o słowo shoppinG) ;-),
natomiast co do jazdy ja najczęściej widzę ciągnących się lewym pasem..... facetów ( bo po co się będę usuwał, przecież JA jadę, wlecz się za mną).
P.S. Nie bronię kobiet;-)

Zgadzam się z powyższym postem. Lewy pas przypisany zwłaszcza dla RZ i ich rzęchów.
k
ktosia
Chyba palcem po pkt G, gdyby nie kobiety jadace 40 km/h tworząc korki, to by facecie nie musieli później nadrabiać i niebezpiecznie wyprzedzać czy przekraczać prędkość
Kobiety przynajmniej wiedzą gdzie jest (mają) punkt G ( i nie chodzi tu o słowo shoppinG) ;-),
natomiast co do jazdy ja najczęściej widzę ciągnących się lewym pasem..... facetów ( bo po co się będę usuwał, przecież JA jadę, wlecz się za mną).
P.S. Nie bronię kobiet;-)
j
jaga
Jeżdżą dobrze dopóki im się auto nie popsuje albo im paliwa nie braknie i oleju w silniku.

Nie widzę związku.... Jeżeli facetowi auto się popsuje albo paliwa zabraknie lub oleju w silniku również nie pojedzie...
G
Gość

Jeżdżą dobrze dopóki im się auto nie popsuje albo im paliwa nie braknie i oleju w silniku.Jechać każdy może trochę lepiej lub trochę gorzej,,,

e
eee

te statystyki wynikaja z tego że kobiety mają prawo jazdy ale tylko co 10 jeździ, a ta co jeździ to robi 300 km/miesiąc, gdzie mężczyzna robi 1000-2000 km/msc. zróbcie ranking przejechanych kilometrów przez kobiety to wam wyjdzie ze kobieta robi 1000 km i ma wypadek a mężczyzna robi 10000 i ma wypadek. mam nadzieję ze kobiety Zrozumieją,

V
Voyt3c
Jakie słownictwo, baby jeżdżą jak łajzy..... ciekawe jak Ty jeździsz "prawdziwy mężczyzno..."

Zacytuję sam siebie: "(generalizuję, uogólniam i prowokuję, ale myślę że wiadomo o co chodzi )"
Dalej będziesz się napinać, ą, ę, czy przymkniesz oko, dostrzeż w tej formie żart i dostrzeżesz przesłanie? A może podobnie jak pani redaktor Janik wszystko odczytujesz literalnie i nie stać Cię na odrobinę refleksji?
G
Gość

Kobiety za to z pewnoscią potrafią lepiej manipulowac informacją - bzdety z jajnika droga pani...wystarczy popatrzec jak ruszacie ze swiateł albo jak powstrzymujecie ruch jadąc lewym pasem 50 na godzinę nerwowo sciaskając kolanka i rączki na kierownicy ...ale zyjcie w tej stworzonej przez siebie ułudzie ...i klaskajie wszystkie ze tak napisała wasza redaktorka - solidarnosc jajnika !!!! a teraz posłucham reklamę o podrażnieniach okolic krocza w Radio Zet i metodach zapobiegania jedząc drugie sniadanie ...smacznego

x
xxx9

Jakie słownictwo, baby jeżdżą jak łajzy..... ciekawe jak Ty jeździsz "prawdziwy mężczyzno..."

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3