NOWINY24

  Polecamy Twojej uwadze

  Rozwiń
  NOWINY24
  Zwiń

  Polecamy Twojej uwadze

  • Największe tragedie podkarpackich sportowców. Na torach ginęli żużlowcy, na drogach siatkarze i piłkarze
  • Podkarpacka wieś na starych zdjęciach z Narodowego Archiwum Cyfrowego
  • Za nami Plebiscyt „Piłkarskie Laury Podokręgu Rzeszów”

  Raport z budowy autostrady A4. Zobacz aktualne terminy

  Raport z budowy autostrady A4. Zobacz aktualne terminy

  Bartosz Gubernat

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  Raport z budowy autostrady A4. Zobacz aktualne terminy
  Między Korczową a Krakowem ciągle brakuje 102 kilometrów autostrady A4. W tym roku gotowa ma być tylko połowa trasy.
  Raport z budowy autostrady A4. Zobacz aktualne terminy
  Na Podkarpaciu największe opóźnienia są na najdłuższym odcinku, Rzeszów - Jarosław. Chociaż zgodnie z umową firma Polimex-Mostostal miała skończyć roboty w czerwcu ubiegłego roku, ta droga to nadal rozgrzebany plac budowy.

  - Trwają tu roboty ziemne. Deklarowany termin zakończenia robót to grudzień przyszłego roku. Szybciej firma ma oddać do ruchu tylko węzeł Jarosław Zachód w Wierzbnej. Dzięki temu będzie można otworzyć gotowy, 8-kilometrowy fragment A4 do węzła Jarosław-Wschód w Pawłosiowie, skąd można już jechać do Radymna - mówi Joanna Rarus z rzeszowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

  A4 z Krakowa do Korczowej ma mieć 223,5 km.
  Część podkarpacka, z Dębicy do granicy z Ukrainą liczy 131,9 km, z czego aż 67,8 km jest w budowie.
  Dobra wiadomość jest taka, że poza odcinkiem Rzeszów - Jarosław, wszystkie pozostałe powinny być gotowe do końca tego roku.

  Między Korczową a Radymnem praca idzie pełną parą zarówno na drodze, jak i wszystkich 21 mostach i wiaduktach. Wykonawcy odcinków Rzeszów Zachód - Rzeszów Centralny i Tarnów - Dębica skupili swoje prace przede wszystkim na węzłach, między którymi stoi gotowy fragment Rzeszów-Dębica. Od strony Małopolski prace po Hydrobudowie przejęło już konsorcjum Heilit Woerner - Budimex.

  - Odcinek jest gotowy w 50 procentach, od strony Tarnowa ruszyło układanie mas bitumicznych podbudowy jezdni. Ale w tej chwili wykonawca pracuje głównie na węźle Pustynia, który ma skończyć w grudniu - informuje Iwona Mikrut z GDDKiA w Krakowie. Jeśli on oraz budujący 4 km rzeszowskiej obwodnicy Budimex wywiążą się z umowy, najpóźniej w styczniu z Rzeszowa dojedziemy "czwórką" do Dębicy.

  Autostrada będzie płatna

  Docelowo autostrada A4 na całej długości będzie płatna. Na dziś planowana stawka za kilometr dla samochodów osobowych to 10 groszy, a dla motocykli - 5 groszy. Takie opłaty państwowy operator pobiera już m.in. na odcinku Katowice - Wrocław. Przejechanie z Rzeszowa do Przemyśla będzie więc kosztować ok. 8 zł, a z Rzeszowa do Krakowa ok. 14 zł. Termin wprowadzenia opłat nie jest na razie znany.

  - Aby objąć nimi dany odcinek, ma on spełniać standardy drogi płatnej. Musimy najpierw wybudować miejsca poboru opłat i punkty obsługi podróżnych. Na pewno nie będzie tak, że autostradę oddamy do użytku w grudniu, a w styczniu kierowcy zaczną płacić za przejazd - zapewnia Urszula Nelken z GDDKiA w Warszawie.

  Najbardziej prawdopodobny wariant zakłada objęcie systemem opłat całej A4 dopiero po 2014 roku, kiedy z pracą ma się uporać Polimex-Mostostal. Do tego czasu Ministerstwo Infrastruktury zapowiada wprowadzenie przepisów, które umożliwią płacenie za przejazd drogą elektroniczną, bez konieczności zatrzymywania się na bramkach.

  - My stworzymy przepisy, ale, żeby system zadziałał na wszystkich autostradach, będą musieli dogadać się między sobą operatorzy poszczególnych odcinków - dodaje Mikołaj Karpiński, rzecznik resortu transportu.

  Na odcinku z Korczowej do Krakowa nie będzie z tym problemu, bo na drogach GDDKiA działa system viaTOLL, który jest już sprawdzony. Wprowadzenie go na tą część A4 nie będzie wymagało uzgodnień z innymi operatorami.

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (24)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (24) forum.nowiny24.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo