Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ratownicy Bieszczadzkiej Grupy GOPR i kandydaci na goprowców przeszli przez sezonem letnim szkolenie medyczne [ZDJĘCIA]

Ewa Gorczyca
Ewa Gorczyca
W Ustrzykach Górnych odbyło się szkolenie medyczne dla kandydatów oraz pozostałych ratowników Bieszczadzkiej Grupy GOPR. Trwało dwa dni. To przygotowanie do letniego sezonu.

Tematem szkolenia było m.in. badanie urazowe poszkodowanych i ich ewakuacja, zagadnienia związane ze wstrząsem anafilaktycznym, współpraca w terenie na linii ratownik medyczny GOPR – ratownik GOPR. Drugi dzień szkolenia miał charakter praktyczny.

- Podzieleni na mniejsze zespoły uczestnicy szkolenia mogli zweryfikować swoją wiedzę w scenkach przygotowanych przez instruktorów - mówi Krzysztof Szczurek, naczelnik BG GOPR.

Jak podkreśla naczelnik Szczurek - część bieszczadzkich goprowców ma uprawnienia ratowników medycznych i może wykonywać czynności, do których są oni uprawnieni: zezwala na to ustawa.

Bieszczadzki GOPR jako jedyny w Polsce będzie miał tego typu zabezpieczenie. W funkcjonującej całodobowo stacji w Ustrzykach Górnych, w sezonie wakacyjnym, oprócz ratownika typowo górskiego, dyżurować będą ratownicy GOPR, którzy jednocześnie są ratownikami medycznymi.

- Z takimi uprawnieniami, jak ratownik, który jeździ np. w karetce - tłumaczy Krzysztof Szczurek i dodaje, że takich ratowników w BG GOPR jest ponad 20. Mogą wykonywać typowo medyczne czynności ratunkowe.

Każdy z ratowników górskich ma wiedzę i ukończony kurs, jeśli idzie o kwalifikowaną pierwszą pomoc. - Ratownik medyczny jest zobligowany do tego, by w przypadku jakichkolwiek zdarzeń może np. podać poszkodowanemu leki, np. odczulające czy przeciwbólowe. To ważne w sytuacji oczekiwania na karetkę czy transport, gdy np. osoba ze złamaniem cierpi z bólu.

Ustawa nie nakazuje GOPR zapewnienia takiego ratownika. - Ale my, jako jedyna grupa GOPR w Polsce mamy wdrożone procedury związane z medycznymi czynnościami ratunkowymi. Mamy bazę, mamy leki i wszystko, co jest wymagane do wykonywania takich działań - mówi naczelnik Szczurek.

Pandemia koronawirusa nie sprzyja planowaniu wycieczek, ale otwarte lasy pozwalają nam odetchnąć od czterech ścian naszych domów i zrelaksować się w otoczeniu przyrody. Mieszkając w pobliżu gór, możemy skorzystać z ich uroków, pod warunkiem zachowania obowiązujących zasad higieny i bezpieczeństwa. Oprócz tego trzeba też wiedzieć, jak zachować się na szlaku. Sprawdź, jakich zachowań unikać w górach.

Tego nie wolno robić na szlaku! Zobacz najgorsze błędy niedz...

ZOBACZ TEŻ: Zobacz 10 najwyższych szczytów w polskich Bieszczadach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24