MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ratownicy GOPR i strażnicy graniczni szkolili się w akcjach z wykorzystaniem śmigłowca [ZDJĘCIA]

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Strażnicy graniczni oraz ratownicy z Bieszczadzkiej Grupy GOPR wspólnie ćwiczyli realizację akcji ratowniczych z udziałem śmigłowca.
Strażnicy graniczni oraz ratownicy z Bieszczadzkiej Grupy GOPR wspólnie ćwiczyli realizację akcji ratowniczych z udziałem śmigłowca. BiOSG
Przez dwa dni bieszczadzcy strażnicy graniczni oraz ratowników Bieszczadzkiej Grupy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego szkolili się w akacjach ratowniczych z użyciem śmigłowca. Doskonalili umiejętności z zakresu technik linowych oraz ratownictwa na wypadek nagłych masowych zdarzeń w Bieszczadach.

Ratownicy Bieszczadzkiej Grupy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego wzięli udział w kurs I stopnia, podczas którego ośmiu kandydatów zdobyło wiedzę m.in. z zakresu współpracy ze śmigłowcem, poszukiwań osób zaginionych, medycyny, technik linowych, letnich środków transportu czy topografii rejonu działania Grupy.

W części kursie wzięło udział 10 funkcjonariuszy Straży Granicznej z bieszczadzkich placówek w Ustrzykach Górnych i Wetlinie oraz ratownicy Bieszczadzkiej Grupy GOPR.

Ćwiczono m.in. współpracę ze śmigłowcem, poszukiwań osób zaginionych, medycyny, technik linowych oraz topografii przeprowadzono w Bieszczadach.

- Działania z wykorzystaniem śmigłowca i technik linowych prowadzone są przez Straż Graniczną nie tylko w typowych działaniach operacyjnych, ale również, jak pokazała niedawna akcja pomocy powodzianom, w przypadku wystąpienia klęsk żywiołowych i zagrożenia życia ludzkiego

- informuje Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej.

Podczas kursu działano w warunkach symulowanego, masowego zdarzenia, w którym niezbędna była współpraca służb, a śmigłowiec jako najbardziej efektywny i najszybszy środek transportu w górach był wykorzystywany do relokacji ratowników i ewakuacji poszkodowanych. Scenariusz ćwiczeń nawiązywał do wypadku w górach po uderzeniu pioruna.


Śmigłowce LPR i Straży Granicznej podczas akcji w Brzusce koło Birczy w pow. przemyskim

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24