reklama

Ratujmy sześciolatki przed szkołą. Rodzice zbierają podpisy pod projektem ustawy

Beata TerczyńskaZaktualizowano 
- Potrzebujemy 100 tys. odręcznych podpisów! Działajmy dla dobra naszych dzieci. Nikt za nas tego nie zrobi! &#8211; namawia Anna Wójcik z Rzeszowa.<br>
- Potrzebujemy 100 tys. odręcznych podpisów! Działajmy dla dobra naszych dzieci. Nikt za nas tego nie zrobi! – namawia Anna Wójcik z Rzeszowa. FOT. KRZYSZTOF KAPICA
Rodzice nie godzą się, aby sześciolatki szły do pierwszych klas. Zbierają podpisy pod projektem ustawy oświatowej.

Tu można składać podpisy
Skup złomu, ul. Słocińska 253, Rzeszów, poniedziałek - piątek w godz. 8 - 17, sobota 8 - 15.
Studio Fryzur Matrix, ul. Kopernika 4, Rzeszów, czynne od 9 do 18
Euro Dental Clinik, Piłsudskiego 34 (EUROPA II - parter) Rzeszów
Euro Dental Clinik, Lewakowskiego 10, Rzeszów
PHU RoYale, ul. E. Plater 7, Rzeszów
Możesz też pobrać formularz ze strony internetowej www.rzecznikrodzicow.pl i wypełniony przesłać pocztą do 15 czerwca do Stowarzyszenia Rzecznik Praw Rodziców. Informacje także na stronie www.ratujmaluchy.pl Podpis może złożyć tylko dorosła osoba.

W tym roku rodzice po raz ostatni mają jeszcze wybór, czy posłać sześciolatka do przedszkola, czy też do pierwszej klasy w szkole. Ale za rok już wszystkie 6- i 7-latki obowiązkowo pójdą do pierwszych klas. Nie godzi się z tym wielu rodziców.

Potrzeba 100 tys. podpisów

Stowarzyszenie Rzecznik Praw Rodziców rozpoczęło zbiórkę podpisów pod obywatelskim projektem ustawy oświatowej, która proponuje, by obowiązkową edukację rozpoczynały siedmiolatki, jak dotychczas.

- Musimy zebrać 100 tys. podpisów - mówi Krystyna Bula, koordynator akcji. - Mamy na to czas do 4 lipca, ale wolelibyśmy zakończyć zbiórkę przed końcem roku szkolnego, czyli do 22 czerwca. Dotychczas podliczyłam prawie 11 tys. podpisów, ale to dopiero początek akcji.

Dlaczego rodzice wolą zostawić dzieci w przedszkolach? - Córka urodziła się w grudniu 2007 r. Poszłaby do szkoły w wieku 5 lat i 9 miesięcy. Mogłoby się tak zdarzyć, że trafiłaby do klasy z dzieckiem o prawie dwa lata starszym. Uważam, że to zły pomysł - mówi K. Buła. - W dodatku czekałby na nią przepełniony dziećmi zespół szkół, gdzie jest przedszkole, podstawówka i gimnazjum. Na pewno nie byłoby to dobre rozwiązanie dla tak małego dziecka.

Przedszkole jest przyjaźniejsze

W Stowarzyszeniu wytykają wiele minusów planu minister edukacji. - Zamiast nauki przez zabawę, dzieci będą musiały większość czasu siedzieć w ławkach i uczyć się z podręczników. Zetkną się z typowym dla naszego szkolnictwa "uśrednianiem", co wcale nie sprzyja rozwijaniu uzdolnień i możliwości indywidualnych, jak i nadrabianiu zaległości - mówią.

- Sześciolatek może zostać w przedszkolu dłużej. Pod opieką nauczyciela i w swojej sali. W szkole po lekcjach musi korzystać ze świetlicy, gdzie spotyka się z dużo starszymi kolegami. Organizowanie dodatkowych zajęć "po lekcjach" prawdopodobnie będzie się łączyło z kosztami, które poniosą rodzice.

Dodają, że w szkołach nie ma też ogrodów, ani placów zabaw, jak w przedszkolach.

W regionie proszą o wsparcie

Przeciwnicy posyłania sześciolatków do szkół są także na Podkarpaciu. - Bądźmy szczerzy, cała reforma jest z gruntu zła, bo jej podstawą są oszczędności, a nie dobro dzieci - uważa Anna Wójcik z Rzeszowa.

- Nasz projekt ma być formą weta ludowego, bo i tak de facto rodzice zawetowali reformę nie zapisując 6-latków do pierwszych klas. Nie znam żadnego rodzica wśród znajomych, który wysłałby wcześniej dziecko do szkoły.

Wśród znajomych, w akcji "Ratuj maluchy", zebrała już ok. 400 podpisów. Barbara Frączak z Rzeszowa ma ich 1090 i nadal zbiera. Podobnie, jak rodzice m.in. z Jasła, Niska i Ropczyc. - Zbierać może każdy: rodzic, dziadek, nauczyciel, czy inna osoba, której leży na sercu dobro dzieci - mówią organizatorzy, czyli Tomasz i Karolina Elbanowscy.

Akcję poparło wiele przedszkoli i oświatowa "Solidarność'.

Wiele obaw o dzieci

Gdy sprawdzaliśmy, ile będzie sześciolatków w pierwszych klasach od nowego roku szkolnego, okazało się, że większość rodziców postawiła na przedszkole. W Rzeszowie wśród pierwszaków ma być ponad 170 sześciolatków na ok. tysiąc wszystkich w mieście.

Joanna Zandecka z Rzeszowa, mama 6-letniej Oli także zdecydowała się na pozostawienie córki w przedszkolu. - Z naszego przedszkola ani jedno dziecko nie poszło do szkoły - mówiła. - Dziecko nie jest jeszcze gotowe, nie dojrzało do szkoły.

Rodzice są zaniepokojeni, że ich dzieci ucierpią na byciu w jednej klasie ze starszym rocznikiem. - Klasy będą przepełnione. Nie wiadomo, czy nie będzie przez to nauki na dwie zmiany. Czy państwo zagwarantuje dzieciom z połączonych roczników równe szanse przy dostaniu się do gimnazjów, szkół średnich, a potem studiów? Przecież będą szły podwójną falą - ubolewają.

Zima 30-lecia w Polsce, zasypie nas śnieg

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 20

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

b
bloger

To jest skandal,żeby w panstwie laickim,rozdzielonym od Kościola Katolickiego ustawą Konstytucji ,dzieci zmuszane byly do chodzenia na zajęcia z indoktrynacji religijnej.Nawet jezeli dzieciom nie chodzącym na religie ,zapewnia się zajecia zastępcze ,to takie dzieciaczki czuja sie niekomfortowo i wyobcowane,są traktowane przez częśc nauczycieli i kolegow jak cudaki.Całkowicie wyprowadzić naukę religii poza budynki szkół panstwowych ,do wyrastających jak grzyby po deszczu sal katechetycznych,ktore wykorzystywane sa jako sale weselne i na  inne rózne popijawy

D
Deforma szkolnictwa PiSu

Już po dwóch dniach roku szkolnego wszyscy rodzice uczniów wiedzą że reforma szkolnictwa minister Zawadzkiej i rządu PiS to ogromna porażka. Ale ogromna porażka dla uczniów!!!

W poniedziałek moje dziecko zaczyna lekcje o godzinie 7:10 w szatni zaś w środę zaczyna dzień lekcyjny o 12:55 językiem polskim w sali gimnastycznej.

PiS zmniejszył ilość lekcji informatyki i programowania do 1 godziny tygodniowo co spowodowało obniżenie zarobków nauczycieli informatyki oraz zwolnienie jednego z informatyków ale podwyższył ilość lekcji religii do tego 2 tygodniowo dzięki czemu zatrudniono dodatkowego księdza a zarobki księży będą wyższe. 

 

Deforma Zalewskiej to buurdel do potęgi

s
sasiad
Witam,moje dziecko ma 6 lat. Idzie do szkoły wcześniej. Po pierwsze dlatego że za rok pójdą 2 roczniki. W szkole do której pójdzie są 4 klasy pierwsze, za rok będzie ich7 lub osiem. Życzę powodzenia. Przepełnione szkoły dla rocznika 2005-2006 będą się ciągły przez gimnazjum, liceum i studia. Wolę więc w normalnych warunkach posłać dziecko do szkoły. Ponadto, czy Państwo widzieli program I, II, i III klasy. Bo ja tak. W pierwszej klasie nie czytają (nieprawda w artykule że czytają lektóry - bzdury totalne), na koniec pierwszej klasy dzieci poznają literki dz, sz,cz. A liczyć potrafią do 10 !!!! i dodaja do 10 !!!! Więc niech mi nikt nie mówi że tyle nauki. Koleżanki syn chodzi do I klasy i się nudzi.
A ponadto któryś z rodziców ubolewał że jego dziecko będzie musiało wstawać o 6:45 żeby zdążyć na 8:00 do szkołe. A przepraszam do przedszkole to na którą dzieci chodzą? Zastanócie się co piszecie. Życzę wszystkim powodzenia. Ale proszę o rzeczowe i prawdziwe argumenty.

Jakie przedszkole. Oni w domu spiad do poludnia bo trzezwieja !!
Dzieci robia co chca i chodza glodne i obes.rane, a stare trzezwieja.
A
Aga

Witam,moje dziecko ma 6 lat. Idzie do szkoły wcześniej. Po pierwsze dlatego że za rok pójdą 2 roczniki. W szkole do której pójdzie są 4 klasy pierwsze, za rok będzie ich7 lub osiem. Życzę powodzenia. Przepełnione szkoły dla rocznika 2005-2006 będą się ciągły przez gimnazjum, liceum i studia. Wolę więc w normalnych warunkach posłać dziecko do szkoły. Ponadto, czy Państwo widzieli program I, II, i III klasy. Bo ja tak. W pierwszej klasie nie czytają (nieprawda w artykule że czytają lektóry - bzdury totalne), na koniec pierwszej klasy dzieci poznają literki dz, sz,cz. A liczyć potrafią do 10 !!!! i dodaja do 10 !!!! Więc niech mi nikt nie mówi że tyle nauki. Koleżanki syn chodzi do I klasy i się nudzi.
A ponadto któryś z rodziców ubolewał że jego dziecko będzie musiało wstawać o 6:45 żeby zdążyć na 8:00 do szkołe. A przepraszam do przedszkole to na którą dzieci chodzą? Zastanócie się co piszecie. Życzę wszystkim powodzenia. Ale proszę o rzeczowe i prawdziwe argumenty.

h
hh6I
Co będzie w przyszłym roku, jak nagle 2 roczniki pójdą na raz?
Przepełnione klasy, nauka na dwie zmiany.

To jest wierzcholek gory. Po podstawowce dwa razy wiecej dzieci bedzie zdawac do gimnazjum, potem do liceum. Potem dwa razy wiecej mlodziezy bedzie walczyc o indeksy, a potem... 2x wiecej absolwentow w jednym roku bedzie szukac pracy. Przetrwaja tylko najsilniejsi (i majacy bogatych rodzicow).
e
endriu
Nie zapomnijmy podziękować posłom platformy za pomysł 6 latków w szkole podczas najbliższych wyborów!

oraz posłom PiS- u
trzy lata rządzili i mieli "swojego" prezydenta i nie wybudowali przedszkoli - dranie ...

rozliczyć całe to towarzystwo PiS owskie !!!
b
bum
A j aposlalam dziecko rok wzcescniej do szkoly i wcale nie żałuje!!! Żaluja natomaiast ci rodzice z moich znajomych ktorzy tego nie zrobili!!! czy ktos z wyżej podpisanych wie jaki jest program pierwszej klasy??? taki jak dwa lata temu byl w zerowce wiec dzieci szly rok pozniej do szkoly i zmaiast uczyc sie zasad uczestniczenia w lekcji musialy uczyc sie liter i ceferek dodawania i czytania. a teraz jest jak trzeba!!! pozatym na całym świecie dzieci ida do zerwoki w wieku 5 lat a do szkoly w wieku 6 i nikt im dziecinstwa nie zabiera!!! w 1 klasie duzo sie bawia!!! chociaz w duzej mierzez zalezy to od nauczyciela ale to juz nie wina reformy!!

siedzenie w ławkach po kilka godzin dziennie to NIE jest wina reformy???

przypominam ze w akcji chodzi o DOBROWOLNOŚĆ! jedna pani nie żałuje a druga może pożałować bo ma INNE dziecko!
o
olek

Co będzie w przyszłym roku, jak nagle 2 roczniki pójdą na raz?
Przepełnione klasy, nauka na dwie zmiany.

Z
Z
No pewnie kumu to je potrzebno ta szkola. My mowa po styry klasy szkoly zimowy i bierzewa piniondze co no sie nalezo. Bierzewa. Unym tys sie nalezo. Po co dziecku zabirac dziecinstwo. Lepi mu dojta na kwadra i to psed kumuniom bo sie mu nalezy.

~moherowy bereciku~ skoro już należysz do krasnoarmiejców herbu SLD albo platformianych oszołomów w stylu entomologa (błyśnij yntelygecjom i domyśl się o kogo chodzi) to nie pisz bzdur i poczytaj fachowe źródła.
Co z tego, że jak napisali niektórzy na tym forum 6 czy 7mio latki będą umiały czytać i pisać. Zabrany im zostanie kontakt z rodzicem a środek ciężkości przesunięty na zbyt wcześnie podsuniętą naukę. Nic tego nie usprawiedliwia.
Wiedz, że tak obecny rząd jak i jego niektórzy poprzednicy (m. in SLD) z uporem maniakalnym starają się forsować pomysły, które w innych krajach upadły bo nie sprawdziły się. Jak więc nazwać posunięcia "reformatorów" jeśli nie sabotażem?
Wiedzą, że coś jest złe, że się nie sprawdziło a chcą wprowadzić u nas? Słynny plan Balcerowicza to bubel - w USA w latach 60tych to był plan tzw. Sachsa-Sorros'a. Balcerowicz nie wymyślił niczego nowego. Teraz analogicznie robi to PO z "reformą" szkolnictwa. Nie jesteśmy 2gą Japonią jak obiecywał nam "prezydent" Bolek, i nią nie będziemy. Mamy zupełnie inną (na szczęście) mentalność. Każde posunięcie tego POpapranego rządu to albo kant, albo bubel albo porażka. A poplecznicy (wybiórcza, TVN, Polsat) trąbią o sukcesach. Gdzie one są?
Moim dzieciom ta pseudoreforma na szczęście nie grozi. Ale są inni. Ja POmyleńcom mówię stanowczo NIE! Żaden moherowy berecik i jego zjadliwe popisy tego nie zmienią :-)
M
Miś Eryk

Proponuję wysyłać do szkoły 5-latki . Będziemy mieli dwukrotnie większą armię niewolników pracujących dwa lata dłużej na swoją nędzną emeryturę.

m
moherowy berecik

No pewnie kumu to je potrzebno ta szkola. My mowa po styry klasy szkoly zimowy i bierzewa piniondze co no sie nalezo. Bierzewa. Unym tys sie nalezo. Po co dziecku zabirac dziecinstwo. Lepi mu dojta na kwadra i to psed kumuniom bo sie mu nalezy.

o
oko

mamusie i tatusie są wygodni i nie zapisują sześciolatka do szkoły bo po co? Może przecież dziecko sie poobijać jeszcze rok w przedszkolu i nic nienauczyć bo paniom przedszkolankom sie nie chce a i nawet z łaską wychodzą z dziećmi na spacer.Zawsze to wg mamusi i tatusia jest lepiej jak pozniej zacznie z dzieckiem siedziec nad książkami .

O
Obserwator

Poroniony pomysł minister Hall!Niektóre kraje odstępują już od tego głupiego pomysłu,ale minister Hall chce jeszcze zabłysnąć swoją yntelygencją!Jaki cel chce pani minister przez tę "reformę" osiągnąć?Czy chodzi o wcześniejsze podejmowanie pracy przez młodzież?Przecież i tak tysiące młodzieży po szkole pozostaje bezrobotna!Obowiązek nauki od sześciu lat obejmie także dzieci pięcioletnie,które urodziły się na końcu roku!Cały system oświaty jest chory od reformy zapoczątkowanej przez ministra Handke!Błędem są gimnazja,likwidacja szkolnictwa zawodowego,biurokracja w szkole,zły program nauczania i wiele innych"grzechów"o których mogliby się wypowiedzieć rodzice i nauczyciele,ale "demokratyczny"rząd nie chce słyszeć ich opinii!

O
Obserwator

Poroniony pomysł minister Hall!Niektóre kraje odstępują już od tego głupiego pomysłu,ale minister Hall chce jeszcze zabłysnąć swoją yntelygencją!Jaki cel chce pani minister przez tę "reformę" osiągnąć?Czy chodzi o wcześniejsze podejmowanie pracy przez młodzież?Przecież i tak tysiące młodzieży po szkole pozostaje bezrobotna!Obowiązek nauki od sześciu lat obejmie także dzieci pięcioletnie,które urodziły się na końcu roku!Cały system oświaty jest chory od reformy zapoczątkowanej przez ministra Handke!Błędem są gimnazja,likwidacja szkolnictwa zawodowego,biurokracja w szkole,zły program nauczania i wiele innych"grzechów"o których mogliby się wypowiedzieć rodzice i nauczyciele,ale "demokratyczny"rząd nie chce słyszeć ich opinii!

m
moherowy berecik
~tom~ dokładnie tak! Platforma realizuje odgórny misterny plan wywrócenia Polski do góry nogami. Wciskają przy tym ludziom, że żyje się lepiej i podrzucają tematy zastępcze. Spowszedniał już temat śledztwa i katastrofy smoleńskiej, rury na dnie Bałtyku, sprzedaży za marne grosze kluczowych zakładów obcym "inwestorom", katastrof samolotowych i wielu wielu innych kwestii-na to liczyli. W szkołach będą mieli już "od małego" kontrolę nad najmłodszym pokoleniem. Tu się kłania nauka zafałszowanej historii. Tak rodzi się wypaczony patriotyzm. W identyczny sposób wychowuje się młodych Żydów w szkołach rabinackich - tyle, że w skrajnym nacjonaliźmie.
Komorrrowski wczoraj coś stulał o bólu i śpiewie w kościołach "ojczyznę wolną". Niech stula. Skoro Polska jest wolna to dlaczego zmusza się Polaków, żeby ich dzieci w wieku 6 lat szły do szkoły? To jest banda w myckach z pejsami.
Nikt mi nie powie, że w Polsce icki zrobiły sobie naszym kosztem azyl.
Niech Polacy dalej głosują jak ciemnogród to śmiali się nam będą w twarz i robili co chcieli :-(
Narodzie, pora się obudzić!

No pewnie kumu to je potrzebno ta szkola. My mowa po styry klasy szkoly zimowy i bierzewa piniondze co no sie nalezo. Bierzewa. Unym tys sie nalezo. Po co dziecku zabirac dziecinstwo. Lepi mu dojta na kwadra i to psed kumuniom bo sie mu nalezy.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3