Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Raz w roku idź z dzieckiem do okulisty

Rozmawiała Alina Bosak
FOT. ARCHIWUM
Rozmowa z Moniką Jaworską-Samul, tyflopedagogiem z Zespołu Szkół Specjalnych im. UNICEF w Rzeszowie.

- Jak rozpoznać, że nasze dziecko zaczyna źle widzieć?

- U małych dzieci jest to bardzo trudne. Bardzo sprawnie działa u nich tzw. mechanizm akomodacji. Funkcjonuje jak zoom optyczny w aparacie i dzięki niemu dziecko jest w stanie ukrywać wadę bardzo długo. Dlatego raz na rok powinniśmy sprawdzać maluchom wzrok u okulisty. Lekarz bardzo łatwo wychwyci, że dziecko ukrywa wadę.

- Kiedy wybrać się z dzieckiem pierwszy raz do okulisty?

- Profilaktycznie powinno się pójść do okulisty z 3-6-miesięcznym niemowlęciem. Lepiej też nie bagatelizować zeza u niemowlęcia i na wszelki wypadek sprawdzić to u lekarza. Są bowiem pewnego typu nowotwory, które we wczesnej fazie powodują zezowanie. A wiadomo, że im wcześniej nowotwór zostaje wykryty, tym większa szansa na wyleczenie. Z okulistą warto być także w kontakcie, gdy dziecko szybko rośnie, bo wtedy też czasem pogarsza się wzrok.

- Co w zachowaniu dziecka może świadczyć o wadzie wzroku?

- Dziwne przekręcanie głowy podczas czytania, pisania. Trudności w rozróżnianiu przedmiotów w źle oświetlonym pomieszczeniu (to może świadczyć o tzw. ślepocie zmierzchowej). Wada wzroku może też powodować, że dziecko zaczyna się często skarżyć na ból głowy. Unika odrabiania lekcji, choć do tej pory świetnie się uczyło. Podczas czytania obraz zachodzi mu mgłą. Czyta trzymając kartkę przy samym nosie. To wszystko znaczy, że z oczami trzeba pójść do kontroli.

Dla dobra oczu

Dla dobra oczu

* Gdy czujesz, że coś złego dzieje się z oczami, szybko udaj się do okulisty. Nie czekaj. Im bardziej wysilasz wzrok, tym szybciej będzie się pogarszał.

* Ćwicz jogę dla oczu - najpierw spojrzenie w górę, potem w dół, w lewo, w prawo, w lewy górny róg, w prawy górny róg, w lewy dolny róg, w prawy dolny róg. Na koniec rysuj oczami koła - raz w jedną stronę, raz w drugą.

* Zachowuj odpowiednią odległość od ekranu telewizora. Fachowcy podpowiadają, że powinno się obliczać przekątną telewizora do wielkości pomieszczenia, w którym będzie stał.

- A co z dziećmi niepełnosprawnymi?

- W naszej szkole około 30 proc. dzieci nosi okulary. Wada wzroku często jest wpisana w charakterystykę danej niepełnosprawności, np. przy zespole Downa dzieci najczęściej mają problemy z oczami. Podobnie przy porażeniu mózgowym. Te dzieci często bywają u lekarzy, więc wada wzroku czy też choroba oczu jest szybko diagnozowana.

- Jak może im pomóc tyflopedagog?

- Najważniejsza jest dobra diagnoza okulistyczna. Następnie tyflopedagog przeprowadza testy funkcjonowania wzrokowego i dobiera ćwiczenia, które pomogą dziecku jak najlepiej wykorzystać te zdolności widzenia, które ono posiada. Od lat uważa się, że wzrok trzeba ćwiczyć. Dzięki temu można nawet zwiększyć zasięg widzenia.

- Czy tylko zasięg widzenia wymaga poprawy?

- Nie tylko. Jest wiele umiejętności wzrokowych, które dziecko powinno opanować do 6. roku życia, np. widzenie obuoczne i przestrzenne rozróżnianie kolorów, umiejętność segregowania przedmiotów ze względu na kształt, wielkość, funkcję, umiejętność odwzorowywania. Korzystania ze wzroku człowiek się uczy.

- Jak zadbać, by wzrok niemowlęcia dobrze się rozwijał?

- Kiedyś przeprowadzono doświadczenie - dwa zdrowe noworodki położono w różnych pomieszczeniach. Jeden pokój był biały, drugi kolorowy. Po 2 tygodniach stwierdzono, że u dziecka z kolorowego pokoju wzrok zaczął się normalnie rozwijać, a drugie dziecko nie poczyniło żadnych postępów. Widzenia się uczymy. Dlatego stymulujmy wzrok dziecka. Niemowlę na początku nie widzi na dalsze odległości, dlatego bodźce wzrokowe powinny się pojawiać blisko, w zasięgu widzenia. Mogą to być kolorowe karuzele, zabawki do łóżeczka, itp.

- A dobre rady dla starszych dzieci i dorosłych?

- Jak najmniej czasu przed komputerem. Godzina w przypadku dziecka. W przypadku dorosłego - trudniej to ograniczać, jeśli komputer jest narzędziem pracy. Ale dla dobra oczu warto co jakiś czas oderwać wzrok od komputera i robić oczami leniwe ósemki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24