Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Reasumpcja głosowania, kworum, większość bezwzględna, większość kwalifikowana, większość zwykła (ustawowa) - wyjaśniamy pojęcia z Sejmu

Tomasz Dereszyński
Tomasz Dereszyński
Reasumpcję głosowania reguluje art. 189. regulaminu Sejmu. Kiedy można przeprowadzić reasumpcję głosowania: W razie gdy wynik głosowania budzi uzasadnione wątpliwości; Wniosek może być zgłoszony wyłącznie na posiedzeniu, na którym odbyło się głosowanie; Sejm rozstrzyga o reasumpcji głosowania na pisemny wniosek co najmniej 30 posłów; Reasumpcji głosowania nie podlegają wyniki głosowania imiennego.
Reasumpcję głosowania reguluje art. 189. regulaminu Sejmu. Kiedy można przeprowadzić reasumpcję głosowania: W razie gdy wynik głosowania budzi uzasadnione wątpliwości; Wniosek może być zgłoszony wyłącznie na posiedzeniu, na którym odbyło się głosowanie; Sejm rozstrzyga o reasumpcji głosowania na pisemny wniosek co najmniej 30 posłów; Reasumpcji głosowania nie podlegają wyniki głosowania imiennego. Adam Jankowski
W Sejmie RP funkcjonuje szereg pojęć. Co one oznaczają? Wyjaśniamy.

Reasumpcja głosowania

Reasumpcję głosowania reguluje art. 189. regulaminu Sejmu. Kiedy można przeprowadzić reasumpcję głosowania:

  • W razie gdy wynik głosowania budzi uzasadnione wątpliwości
  • Wniosek może być zgłoszony wyłącznie na posiedzeniu, na którym odbyło się głosowanie
  • Sejm rozstrzyga o reasumpcji głosowania na pisemny wniosek co najmniej 30 posłów.
  • Reasumpcji głosowania nie podlegają wyniki głosowania imiennego.

Kworum (quorum)

Kworum (z łac. quorum) – to minimalna liczba członków zgromadzenia (parlamentu, stowarzyszenia, związku zawodowego), niezbędna do prowadzenia obrad lub podjęcia wiążących decyzji, np. w przedmiocie wyborów, podjęcia uchwały. W Sejmie stwierdzenie kworum wymaga obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów (460) czyli 230 posłów.

Większość bezwzględna

Większość bezwzględna to większość osiągnięta, gdy podczas głosowania liczba głosów za wnioskiem jest większa od sumy głosów przeciw i wstrzymujących się (aby wniosek został przyjęty, liczba osób popierających go musi stanowić więcej niż 50 proc. wszystkich głosów).

Większość kwalifikowana

Ustawowa liczba posłów wynosi 460. Większość kwalifikowana to liczba głosów przekraczająca połowę, niezbędna do podjęcia uchwały wyrażona procentem (np. 60 proc., 70 proc.) lub ułamkiem (np. 2/3, 3/5).

Większość zwykła (ustawowa)

To większość osiągnięta, gdy więcej osób biorących udział w głosowaniu opowiada się za wnioskiem niż przeciw w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów czyli 230. Głosy wstrzymujące nie są wliczane do wyniku. W Sejmie większość głosowań nad ustawami odbywa się w trybie większości zwykłej. Minimalną liczbą głosów potrzebną do osiągnięcia większości zwykłej jest 1 głos.

Większość ustawowej liczby posłów

Większości ustawowej liczby posłów wynosi 231 głosów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Reasumpcja głosowania, kworum, większość bezwzględna, większość kwalifikowana, większość zwykła (ustawowa) - wyjaśniamy pojęcia z Sejmu - Portal i.pl

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24