MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie szuka kompromisu w sprawie wycinki lasów na Podkarpaciu. Propozycja zmian i konsultacje

Ewa Gorczyca
Ewa Gorczyca
Od lewej: Edward Marszałek (naczelnik wydziału promocji i komunikacji społecznej), Janusz Starzak (dyrektor RDLP w Krośnie) i Kamil Grałek (naczelnik wydziału ochrony zasobów przyrodniczych)
Od lewej: Edward Marszałek (naczelnik wydziału promocji i komunikacji społecznej), Janusz Starzak (dyrektor RDLP w Krośnie) i Kamil Grałek (naczelnik wydziału ochrony zasobów przyrodniczych) Ewa Gorczyca
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie przedstawiła w piątek wyniki konsultacji społecznych w sprawie zaprzestania i ograniczenia wycinki w lasach Pogórza Przemyskiego, Beskidu Niskiego i Bieszczadów. Przedstawiono też kompromisowa propozycję.

Przypomnijmy: od stycznia obowiązuje decyzja Ministra Klimatu i Środowiska, ograniczająca wycinkę lasów. Na Podkarpaciu dotyczy to obszaru o powierzchni prawie ponad 18,7 tys. ha lasów w ośmiu nadleśnictwach – na terenie tzw. Puszczy Karpackiej, uzdrowiska Iwonicz-Zdrój i Rymanów-Zdrój oraz Bieszczadów.

Leśnicy otrzymali polecenie zaprzestania wycinki m.in. na dużych obszarach (po ok. 1,7 ha) Nadleśnictw Cisna, Stuposiany i Rymanów. Ale największy teren, który miał być wyłączony z pozyskania drewna znajduje się na terenie Nadleśnictwa Bircza – to ponad 8,2 ha, a dodatkowo na terenie ponad 4 ha gospodarka leśna ma być prowadzona w zmodyfikowany sposób.

Decyzja ministra była spełnieniem oczekiwań środowisk ekologicznych, ale wywołała kontrowersje. Protestowały samorządy lokalne, pracownicy Zakładów Usług Leśnych. Także podkarpaccy leśnicy zwracali uwagę, że ograniczenia o tej skali spowodują znaczny spadek dochodów.

W kwietniu Minister Klimatu i Środowiska poleciła leśnikom przygotowanie aktualizacji obszarów na których wprowadzone zostały wyłączenia i ograniczenia w pozyskaniu drewna oraz przeprowadzenia konsultacji społecznych w tej sprawie. Dyrektor RDLP w Krośnie powołał 20-osobową które miała się tym zająć.

- Zostaliśmy zobowiązani do przedstawienia, w terminie do 15 czerwca, uzasadnionych propozycji modyfikacji, z zastrzeżeniem, że powierzchnia nie może ulec zmianie - mówi Janusz Starzak, dyrektor RDLP w Krośnie.

Przygotowana przez podkarpackich leśników aktualizacja to – jak podkreśla dyrektor – kompromis. Pomiędzy tym, co znalazło się w ministerialnym moratorium z 8 stycznia a oczekiwaniami, a nawet skrajnymi zadaniami całkowitej rezygnacji z tego moratorium.

- Na podstawie analiz ekonomiczno-gospodarczych, konsultacji, spotkań i lustracji terenowych przygotowaliśmy propozycję sposobu gospodarowania w lasach na obszarze, którego dotyczyło polecenie ministra, godzącą racje i oczekiwania wielu interesariuszy - mówi dyrektor Starzak.

Efektem prac była zmiana proporcji. Obszar bez wycinki został zredukowany z 14,7 tys. ha do 5 tys. ha. Ale za to na blisko 13,8 tys. ha gospodarka leśna ma być prowadzona w ograniczony sposób i tam cięć ma być mniej.

Na konsultacje społeczne leśnicy nie mieli zbyt dużo czasu. Trwały one siedem dni. Zainteresowani mogli zapoznać się z wariantem ministerialnym i proponowaną aktualizacją, przedstawionymi w formie map i analizami ekonomiczno-gospodarczymi oraz zgłosić swoje opinie.

- Wpłynęło łącznie 908 uwag i wniosków. Przeliczając je na podpisy to wypowiedziało się 1966 osób - mówi Kamil Grałek, naczelnik Wydziału Ochrony Zasobów Przyrodniczych RDLP w Krośnie.

Opinie wyrażano nie tylko indywidualnie. Wnioski złożyło 15 samorządów, 16 firm z branży leśnej i drzewnej i 22 stowarzyszenia.

Samorządowcy wskazywali na konieczność uzyskania akceptacji dla zmian tak istotnych dla lokalnej społeczności.

- Przedsiębiorcy wskazywali na aspekt ekonomiczny wprowadzonego moratorium, rodzący spadek przychodów prowadzonej działalności, wzrost bezrobocia, ograniczenie dostępu do surowca drzewnego oraz na fakt zubożenia ludności tych terenów i konieczności migracji zarobkowej - informuje Edward Marszałek, rzecznik RDLP w Krośnie.

Wypowiedzieli się tez parlamentarzyści, wywodzący się z Bieszczadów europosłanka Elżbieta Łukacijewska i poseł Bartosz Romowicz. Obydwoje decyzji minister nie popierają.

90 procent biorących udział w konsultacjach negatywnie oceniło polecenie MKiŚ.

- Przy czym autorzy wnioskowali o całkowitą rezygnację z wyłączeń lasów z użytkowania - mówi Kamil Grałek.

Proces konsultacji ma być kontynuowany. Polecenie minister z 8 stycznia nadal jest obowiązujące – do 16 września.

Na dołączonych do galerii slajdach przedstawiamy porównanie dwóch wariantów – ministerialnego ze stycznia (po lewej) oraz zaktualizowanego i poddanego pod konsultacje przez RDLP w Krośnie w czerwcu (po prawej).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24