Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w...

  Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie apeluje o oddawanie krwi

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Nowiny

  Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie apeluje o oddawanie krwi
  1/7
  przejdź do galerii

  ©Mariusz Guzek

  Na Podkarpaciu są niedobory krwi, głównie grupy 0 Rh minus oraz A Rh minus. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie apeluje do mieszkańców o oddawanie krwi.
  - Potrzebujemy szczególnie krwi grupy 0 Rh minus i A Rh minus. Zapotrzebowanie na krew w ostatnich miesiącach znacznie wzrosło. Szpitale zwiększyły swoje zapotrzebowania, co wiążemy ze zwiększeniem ilości zabiegów i procedur, które wymagają zabezpieczenia w krew. Druga przyczyna jest taka, że na Podkarpaciu zaczęły się ferie, a na uczelniach przygotowania do sesji egzaminacyjnych i z tego powodu przychodzi do nas mniej dawców. Te dwa czynniki sprawiły, że apelujemy do krwiodawców o oddawanie krwi – mówi Urszula Bzdek.

  Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa potrzebuje przede wszystkim krwi grupy 0 Rh minus. Jest to uniwersalna grupa przetaczana w nagłych sytuacjach, takich jak krwotoki, wypadki, gdy nie ma czasu na wykonanie badań.

  Krwiodawcy powinni zgłaszać się do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie przy ul. Wierzbowej 14 oraz do ośmiu Terenowych Oddziałów mieszczących się w:
  • Stalowej Woli,
  • Krośnie,
  • Jaśle,
  • Przemyślu,
  • Leżajsku,
  • Sanoku,
  • Dębicy,
  • Mielcu.


  Krwiodawców będą też obsługiwać ekipy wyjazdowe. Najbliższe będą w: piątek w Tarnobrzegu, sobotę w Czudcu, poniedziałek w Nowej Dębie, wtorek w Strzyżowie. O dacie i miejscach pracy ekip można przeczytać na stronie rckk.rzeszow.pl.

  Zobacz galerię

  Krwiodawcom przysługują przywileje. Dawcy w dniu oddania krwi i w dniu następnym przysługuje zwolnienie z pracy. Krwiodawca otrzymuje 9 czekolad, czyli dawkę 4 500 kilokalorii. Dawca może odliczyć ulgę od dochodów rocznych w zeznaniu podatkowym. Jeżeli dawca oddaje krew po raz drugi, otrzymuje bezpłatną kartę identyfikacyjną grupy krwi, tzw. krewkartę, może też otrzymać wyniki wykonanych badań.

  Dla zasłużonych honorowych dawców krwi (mężczyźni muszą oddać 6 l, kobiety 5 l) są nadal utrzymane przywileje w dostępie do świadczeń medycznych poza kolejnością.

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo