Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rehabilitacja po zachorowaniu na COVID-19. Pierwszy pacjent Horyńca nie mógł chodzić

Piotr Samolewicz
W nowoczesnym Klinicznym Centrum Diagnostyczno-Terapeutycznym Narządów Ruchu oraz Schorzeń Neurologicznych i Kardiologicznych w Horyńcu Zdrój rehabilituje się także pocovidowców.
W nowoczesnym Klinicznym Centrum Diagnostyczno-Terapeutycznym Narządów Ruchu oraz Schorzeń Neurologicznych i Kardiologicznych w Horyńcu Zdrój rehabilituje się także pocovidowców. Fot. Uzdrowisko Horyniec
Osoby, które ciężko przeszły COVID-19, mogą skorzystać z programu rehabilitacyjnego NFZ, na który kierują lekarze specjaliści pierwszego kontaktu. Pierwszy rehabilitowany pacjent w Uzdrowisku Horyniec odzyskał sprawność chodzenia.

- Dzięki rehabilitacji pacjenci, którzy chorowali na COVID-19, znacznie poprawią swoją sprawność oddechową. Zwiększą wydolność wysiłkową i krążeniową. Szybciej powrócą do pełnej sprawności. Rehabilitacja pozytywnie wpłynie również na ich kondycję psychiczną

– wyjaśnia rzecznik prasowy podkarpackiego NFZ Rafał Śliż.

Rehabilitacja możliwa jest w trzech trybach: całodobowa lecznicza w trybie stacjonarnym lub uzdrowiskowym, ambulatoryjna w gabinecie fizjoterapeutycznym oraz w domu pacjenta z wizytą rehabilitanta.

Program NFZ gwarantuje od 2 do 6 tygodni rehabilitacji. Do programu można przystąpić do 6 miesięcy od zakończenia leczenia związanego z COVID-19.

Ćwiczenia oddechowe

Na rehabilitację kierują lekarze specjaliści po zakończeniu leczenia związanego z COVID-19, również rodzinni. Lekarz podejmuje decyzję o skierowaniu pacjenta do programu na podstawie wyników kilku badań: RTG klatki piersiowej, CRP (poziom białka C-reaktywnego) oraz EKG.

Program rehabilitacji obejmuje m.in.: kinezyterapię ze szczególnym uwzględnieniem treningu wytrzymałościowego, ćwiczenia oddechowe, efektywne kaszlu, ćwiczenia ogólnousprawniające, na wolnym powietrzu, inhalacje indywidualne, treningi relaksacyjne.

- Nikt nie jest w stanie określić, ile będzie trwał rehabilitacyjny program NFZ, bo nikt nie jest w stanie określić, ile będzie trwała pandemia

– uzupełnia Rafał Śliż.

Do programu rehabilitacji COVID-19 w gabinecie fizjoterapeutycznym kwalifikują się ozdrowieńcy z dusznością poważnie utrudniającą normalne funkcjonowanie. Pacjenci, którzy mają trudności z samodzielnym poruszaniem także skorzystają z rehabilitacji.

Nie mógł chodzić

Rehabilitację stacjonarną w ramach NFZ i komercyjnie prowadzi działające od marca br. Kliniczne Centrum Diagnostyczno-Terapeutyczne Narządów Ruchu oraz Schorzeń Neurologicznych i Kardiologicznych w Horyńcu Zdrój. - Pierwszy pacjent na rehabilitację po przebytej chorobie COVID-19 w ramach refundacji NFZ trafił na początku maja br. – mówi prezes zarządu spółki Uzdrowisko Horyniec Dorota Czyż.

I dodaje:

- Był obciążony mocno powikłaniami wielonarządowymi oraz dysfunkcją narządu ruchu. Młody czterdziestokilkuletni mężczyzna został przetransportowany karetką pogotowia na noszach prosto ze szpitala w Przemyślu, pacjent nie chodził. Po kilku tygodniach, dzięki pracy lekarzy, fizjoterapeutów i pielęgniarek nasz pacjent został wypisany po odzyskaniu władzy w nogach i możliwości poruszania się.

Rehabilitacja stacjonarna prowadzona jest na 12 oddziałach, m.in. ZOZ Dębica, Ustrzyki Dolne; centrum medyczne w Łańcucie; woj. szpitale w Krośnie i Przemyślu; szpital woj. nr 2 w Rzeszowie, Sanus Szpital Specjalistyczny w Stalowej Woli. Ambulatoryjna - w 96 gabinetach. Domową prowadzi 26 placówek rehabilitacyjnych. Pełny wykaz znajduje się na stronie internetowej Podkarpackiego NFZ w części dla pacjentów. O placówki można również pytać dzwoniąc na bezpłatną i całodobową infolinie NFZ: 800 190 590.

Picie kawy zmniejsza ryzyko raka prostaty, zmniejsza ryzyko niewydolności serca, a nawet zmniejsza ryzyko utraty słuchu. Kawa może nawet pomóc schudnąć.Ale zdaniem ekspertów niektóre osoby powinny zrezygnować kawy, gdyż może mieć ona więcej negatywnych skutków niż pozytywnego działania.Kto zdaniem dietetyków powinien zrezygnować z picia kawy dla lepszego zdrowia? Te osoby nie powinny pić kawy! Sprawdź, czy jesteś na liście na kolejnych slajdach >>>

Te osoby nie powinny pić kawy! Sprawdź, czy jesteś na liście...

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24