Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rekordowa cena za jawor z Bieszczadów. Rozstrzygnięto XXII Submisję Drewna organizowaną przez RDLP Krosno [ZDJĘCIA]

Ewa Gorczyca
Ewa Gorczyca
Ponad 3,5 miliona złotych przyniosła tegoroczna submisja drewna, zorganizowana przez Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Krośnie. Najdrożej sprzedawało się drewno dębowe.

Submisja to przetarg, na którym sprzedawane są najcenniejsze kłody, których drewno służy np. do produkcji instrumentów muzycznych. Odbywa się raz w roku. Submisje organizowane przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Krośnie należą do najstarszych w Polsce, mają ponad 20-letnią tradycję.

W tym roku podkarpaccy leśnicy przygotowali 1781 metrów sześciennych wyselekcjonowanego drewna najwyższej jakości. Zgromadzono je w dwóch miejscach: w Oleszycach i w Załużu.

Na składach znalazło się najwięcej drewna dębowego (ponad tysiąc metrów sześciennych). Wystawiono także kłody jaworowe (201 metrów sześciennych) jesionowe (192 metry sześcienne), modrzewiowe (130 metrów sześciennych), dębu czerwonego (74 metry sześcienne), buka (70 metrów sześciennych) oraz drobne ilości klonu, olszy czarnej i wiązu.

Nabywcy mieli możliwość oglądania surowca przez poprzedzający submisję tydzień lutego. Rozstrzygnięcie tradycyjnie odbyło się w siedzibie Nadleśnictwa Brzozów. Sprzedano 99 procent oferowanego drewna.

- Oferty zakupu złożyło 19 firm z Polski, Austrii, Czech, Niemiec, Słowacji i Włoch. Średnia cena osiągnięta w odniesieniu do wszystkich gatunków wyniosła 2026 złotych za metr sześcienny, przy czym najwyższą średnią osiągnęła dębina – 2607 złotych - informuje Edward Marszałek, rzecznik regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie.

Najcenniejsza okazała się kłoda rezonansowego jaworu, ściętego w Nadleśnictwie Baligród. To z tamtego terenu tradycyjnie pochodzą najbardziej poszukiwane kłody. Firma z Włoch zakupiła ją płacąc cenę 22 681 zł za metr sześcienny.

- Analiza rynku drzewnego i wciąż zmieniających się trendów pozwoliła nam na wystawienie oferty, która znalazła uznanie w oczach nabywców, a najbardziej cieszy fakt, że zdecydowaną większość surowca nabyły polskie firmy, bo każdy metr sześcienny drewna zakupiony do głębokiego przerobu w kraju, to pomnożenie jego wartości - mówi Grażyna Zagrobelna, dyrektor RDLP w Krośnie.

Dyrektor Zagrobelna, podsumowując wyniki przetargu, podkreślała, że wymiar ekonomiczny submisji jest ważny, ale niezwykle istotne znaczenie ma też promocja polskiego drewna i naszego regionu, w którym zasoby drzewne wciąż rosną.

Drewno na ten przetarg wybierane jest spośród surowca pozyskanego w toku planowych cięć hodowlanych.

- Na terenie RDLP w Krośnie pozyskuje się rocznie około dwa miliony metrów sześciennych drewna, zatem pula submisyjna stanowi niecały promil tej masy - mówi Edward Marszałek.

Rekordowa cena za jawor z Bieszczadów. Rozstrzygnięto XXII S...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24