Rektor Politechniki Rzeszowskiej na inauguracji w Jasionce: Specyfika podkarpackiego przemysłu wymaga kształcenia inżynierów [FOTO, WIDEO]

Beata Terczyńska
Beata Terczyńska
Na inauguracji roku akademickiego w OKL Politechniki Rzeszowskiej rektor, prof. Piotr Koszelnik mówił o rozwoju uczelni i innych aspektach
Na inauguracji roku akademickiego w OKL Politechniki Rzeszowskiej rektor, prof. Piotr Koszelnik mówił o rozwoju uczelni i innych aspektach Krzysztof Kapica
Udostępnij:
Politechnika Rzeszowska po raz 71. zainaugurowała rok akademicki. Gośćmi uroczystości byli absolwenci pierwszego roku pilotażu: kapitan Adelajda Szarzec - Tragarz - pierwsza kobieta w Polsce i Europie, która usiadła za sterami dreamlinera oraz kapitan Tadeusz Wrona.

- Specyfika podkarpackiego przemysłu wymaga kształcenia inżynierów, których już dzisiaj brakuje - podczas dzisiejszej inauguracji zorganizowanej w Ośrodku Kształcenia Lotniczego Politechniki Rzeszowskiej mówił prof. Piotr Koszelnik, rektor uczelni.

- Inżynierów różnych dziedzin: mechaników, konstruktorów, budowniczych, chemików, elektryków i elektroników, automatyków, informatyków oraz specjalistów analizy i przetwarzania danych, logistyków czy ekspertów od nowoczesnych materiałów. Profesjonalistów posiadających wiedzę na temat nowoczesnej energetyki i inżynierii środowiska. Politechnika Rzeszowska daje szansę zdobycia takiego potrzebnego zawodu i wysokopłatnego miejsca pracy. Konieczne jest, aby inżynierowie kształcili się tu, gdzie mamy kontakt z miejscowym przemysłem i aktualnymi tu i teraz problemami, i abyśmy mogli te problemy tu rozwiązywać, dla naszego ogólnego dobra.

Uroczysta inauguracja nowego roku akademickiego Politechniki Rzeszowskiej na OKL w Jasionce.

Uroczysta inauguracja nowego roku akademickiego Politechniki...

Zwracał uwagę, że kształcą też na kierunkach „nieinżynierskich”, ukształtowanych tak, aby ich absolwent umiał współpracować z inżynierem.

- Myślę, że pracy wymaga odbudowa czegoś, co kiedyś nazywano „etosem inżyniera”. Mam przed oczami scenę z kultury masowej. Jak sądzę większość z nas zna serial telewizyjny „Czterdziestolatek”. W jednej ze scen zapytano głównego bohatera o nazwisko i profesję. Odpowiedział inżynier magister Stefan Karwowski. Podkreślam kolejność: Inżynier magister.

Rektor mówił też, że ciągle wizytówką politechniki jest współpraca z przemysłem lotniczym i materiałowym. Zwrócił uwagę, że przed nim czas rozmów, jak modyfikować sposób kształcenia.

- Już dziś w murach naszej uczelni są studenci trochę skrzywdzeni sytuacją covidową. Za kilka lat pojawią się ci, którzy w szkołach uczyli się, korzystając niemal wyłącznie z urządzeń zdalnych i dla których Internet, ze swoimi wielkimi zaletami, ale i wadami, to jedyny dostęp do informacji o świecie. Są oni przyzwyczajeni do korzystania ze streszczeń. Czy będą umieli przyswoić materiał z kilkudziesięciu minut statycznego wykładu? Czy będą potrafili współpracować w grupach? Czy raczej będą poszukiwać informacji w sieci, a my nauczyciele akademiccy będziemy zobowiązani wskazać im prawdzie źródła wiedzy.

- Wielkie zadanie nie tylko dla Politechniki Rzeszowskiej, abyśmy mogli wykorzystać ich potencjał, który przecież jak w każdym pokoleniu i w nich jest. A młodzież mamy znakomitą. Jesteśmy dumni z ich licznych osiągnięć: nagród za prace dyplomowe, sukcesów w konkursach i zawodach, choćby PRz Racing Teamu, Łazika Marsjańskiego i wielu innych.

Politechnika Rzeszowska: inwestycje w infrastrukturę, budowa laboratorium napędów wodorowych i więcej

Wyliczał, że inwestują w infrastrukturę. Udało się zdobyć z MEiN ponad 25 mln zł na inwestycje: w tym 8 mln zł na modernizację akademika „Akapit”, ponad 11 mln zł na budowę serwerowni, która będzie sercem informatycznym uczelni oraz blisko 6 mln zł na budowę magazynu odczynników i odpadów chemicznych, modernizację wentylacji i zabezpieczeń ppoż budynku H.
- Już dzisiaj studenci mieszkają w wyremontowanym akademiku „Pingwin”, gdzie standard jest bardzo wysoki. Za kilka tygodni zostanie oddany nowoczesny budynek archiwum.

Zaznaczył, że z determinacją dążą do oddania Strefy Kultury Studenckiej (w dawnej stołówce). Znajdzie się tam strefa edukacyjna RoboLab, przygotowywana we współpracy z Fundacją Wspierania Edukacji przy Dolinie Lotniczej, dedykowana szkołom średnim. W obiekcie powstanie także klub studencki z największą tego typu powierzchnią eventową w Rzeszowie.

Jakie jeszcze nowości i plany?

- Niezwykle ważną inwestycją jest budowa laboratorium napędów wodorowych. We współpracy z Polską Agencją Kosmiczną będziemy budować instrument obserwatorium kosmicznego w Bezmiechowej. Dużą, ale kluczową inwestycją, na którą musimy zdobyć finansowanie, jest budowa nowego budynku D dla informatyki, którego koszt to ok. 70 mln zł z wyposażeniem - powiedział rektor PRz.

- Nie zaprzestajemy działań związanych z Centrum Sportu Akademickiego, choć skala zamierzeń jest nieco ograniczona w stosunku do wcześniejszych planów. Jesteśmy w trakcie przejmowania budynku preinkubatora od RARRu. Dzięki temu polepszy się baza laboratoryjna takich dyscyplin, jak fizyka, inżynieria chemiczna i inżynieria środowiska. Na etapie koncepcji jest budowa hali laboratorium dla inżynierii lądowej. Pracujemy nad dalszym wzmacnianiem infrastruktury Ośrodka Kształcenia Lotniczego i Akademickiego Ośrodka Szybowcowego w Bezmiechowej.

Dodał:

- Politechnika Rzeszowska im. I. Łukasiewicza jest uczelnią, która się rozwija i będzie się rozwijać, także z uwagi na postać patrona, wielkiego wynalazcy. W 2022 roku będziemy obchodzić 200 lat od jego urodzin i 140 lat od śmierci. Złożyliśmy do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o nadanie Mu pośmiertnie Orderu Orła Białego.

Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki odczytała list od premiera Mateusza Morawieckiego. "Życzę Państwu, aby nowy rok akademicki był dla studentów rozpoczynających kształcenie początkiem fascynującego spotkania z nauką i nowym środowiskiem, a dla starszych roczników, wykładowców i pracowników naukowych czasem podejmowania nowych inicjatyw i wyzwań oraz odkrywania innowacyjnych rozwiązań, które będą służyły polskiej nauce i nam wszystkim" - oto fragment.

Politechnika Rzeszowska każdego roku honoruje osoby zasłużone dla rozwoju uczelni medalem „Zasłużonym dla Politechniki Rzeszowskiej”. W tym roku wyróżnieni zostali:
· Rafał Kalisz – przedsiębiorca, właściciel firmy Fibrain i klubu sportowego Stal Rzeszów, przewodniczący Rady Uczelni pierwszej kadencji,
· dr inż. Julian Kozioł – wieloletni zasłużony pracownik Wydziału Chemicznego, związkowiec,
· Jerzy Pająk – wieloletni zasłużony pracownik, obecnie dyrektor Centrum Sportu Akademickiego PRz,
· Radosław Skiba – dyrektor Szpitala Specjalistycznego PRO-FAMILIA, aktywnie działający na rzecz rozwoju badań w zakresie inżynierii w medycynie,
· mgr inż. Grzegorz Sowa – wieloletni zasłużony pracownik Centrum Sportu Akademickiego, wiceprezes zarządu środowiskowego AZS w Rzeszowie,
· inż. Jan Wanat – emerytowany wieloletni pracownik pionu technicznego uczelni, kierownik działu inwestycji i remontów,
· dr hab. inż. Tomasz Więcek, prof. PRz – wieloletni zasłużony pracownik Wydziału Matematyki i Fizyki Stosowanej

Z inicjatywy Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego mgr inż. Marcin Zych otrzymał odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” za wyróżniającą się postawę w tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie kultury.

Polecamy:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Środki z KPO obniżą inflację - komentarz

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nowiny 24
Dodaj ogłoszenie