Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Remont jarosławskiego Rynku jest już na półmetku. Powstaje na nim nowa nawierzchnia [ZDJĘCIA]

Kamil Jaworski
Kamil Jaworski
Od stycznia trwa modernizacja płyty jarosławskiego Rynku. Wykonano już wiele ważnych prac pod ziemią, jak i na powierzchni płyty. Inwestycja potrwa do października 2021 roku.

Pierwszy etap przebudowy obejmuje m.in. rozbiórkę starej nawierzchni, budowę sieci wodociągowej, która będzie zasilać fontannę, a także budowę sieci kanalizacyjnej deszczowej i sanitarnej. Koszt tego etapu przebudowy Rynku to 9,2 mln zł. Unijne dofinansowanie to 4,5 mln zł. Inwestycja ma potrwać do 15 października 2021 roku.

Rozebrano już 60 proc. istniejącej nawierzchni. Sieć wodociągowa jest już wykonana w całości, sieci kanalizacji deszczowej oraz sieć kanalizacji sanitarnej w 90 proc. Wykonano także większość sieci kablowej, która będzie zasilać fontannę, punkty medialne i oświetlenie rynku. Jest już też 20 fundamentów pod słupy oświetleniowe. W 30 proc. wykonano podbudowę płyty rynku. Trwają prace przy fontannie. Przy budowie sieci kanalizacji deszczowej i sanitarnej była potrzebna pełna wymiana gruntu.

- Sytuację utrudniał także fakt, że pod Rynkiem odnaleziono wiele niezinwentaryzowanych sieci i urządzeń podziemnych

– wyjaśniał na ostatniej sesji rady miasta Jacek Balawajder z wydziału rozwoju miasta i infrastruktury technicznej w UM.

Na terenie dawnego cmentarza, który znajdował się przy nieistniejącej już kolegiacie pw. wszystkich świętych prowadzono prace archeologiczne. Odkryto i zbadano ponad 55 szkieletów. Znaleziono także krzyże, gwoździe trumienne, koraliki z różańców i monety.

Pod ziemią napotykano także na stare zabytkowe mury, dawny trakt pieszy z XVII wieku, a także na sklepienia dawnych piwnic. Odnaleziono również zabytkową rurę wodociągową. - Świadczy to o znacznym rozwoju XVII wiecznego Jarosławia - mówił Jacek Balawajder.

Rura będzie poddana konserwacji, która będzie trwała dwa lata i zostanie wykonana w instytucie archeologii UMK w Toruniu.

- Ta zabytkowa rura jest bardzo precyzyjnie wykonana. Dlatego wszystkim nasuwało się pytanie jak rzemieślnicy w XVII wiecznym Jarosławiu wykonali taką rurę, wydrążoną w pniu z końcówkami połączeniowymi ze stali

– mówił Balawajder.

Tak wyglądał remont Rynku w Jarosławiu wiosną:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24