Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Remont łazienki krok po kroku – układanie płytek

Materiał Partnera Serwisu
Podstawą dobrego ułożenia płytek jest odpowiedni wybór i właściwe zastosowanie kleju.
Podstawą dobrego ułożenia płytek jest odpowiedni wybór i właściwe zastosowanie kleju. Sopro
Po odpowiednim przygotowaniu i uszczelnieniu podłogi i ścian, można przystąpić do płytkowania. Aby osiągnąć trwały i estetyczny efekt, należy zastosować wysokiej jakości chemię budowlaną.

W przypadku płytek ceramicznych, kluczem do sukcesu jest dokładne trzymanie się planu wykonawczego. Prace rozpoczynamy od próbnego ułożenia płytek na powierzchni roboczej. Harmonijny wygląd osiągniemy wtedy, gdy płytki ułożymy na niej symetrycznie.

Aby po obu stronach ściany uzyskać całe bądź równo docięte płytki, na początek powinniśmy wyznaczyć pionową linię biegnącą dokładnie na środku danej powierzchni. Od tej linii rozpoczynamy układanie płytek. W przypadku okładzin na posadzce również wykorzystujemy oś układu płytek – powinna ona biec równolegle do dłuższej ściany. W przejściach prowadzących do sąsiadujących ze sobą pomieszczeń, układ płytek na podłodze powinien uwzględniać niezaburzony przebieg fug. Spoiny dylatacyjne i docinane płytki układamy pod skrzydłem drzwiowym.

Klejenie płytek

Adekwatnie do materiału okładzinowego (jego formatu, koloru, stopnia odkształcalności) oraz warunków na budowie i oczekiwań inwestora, należy dobrać odpowiednią zaprawę klejową. Jeśli wymagany jest szybki postęp prac, należy wybrać kleje szybkowiążące, takie jak wysokoelastyczna, wielofunkcyjna zaprawa klejowa szybkowiążąca Sopro No. 1 (404), która świetnie nadaje się do układania okładzin ceramicznych oraz płytek i płyt, także konglomeratów czy płytek na ogrzewaniu podłogowym.

Dzięki szybkiemu wiązaniu kolejne etapy prac, takie jak fugowanie, można rozpocząć znacznie wcześniej. W przypadku jasnych okładzin z kamienia naturalnego, mozaiki szklanej oraz płytek ceramicznych właściwym rozwiązaniem będzie biała, elastyczna zaprawa klejowa Sopro FF 455. Z wielkoformatowymi gresami doskonale poradzi sobie zaś wyjątkowo wydajna wysokoelastyczna, super lekka zaprawa klejowa Sopro FKM XL.

W przypadku przyklejania płytek na powierzchnię ściany, listwę wykańczającą ustawiamy na wymaganej wysokości jako górną krawędź okładziny z płytek. Gładką stroną kielni, silnie dociskając do podłoża, nakładamy cienką warstwę kontaktową kleju, a następnie kielnią zębatą wykonujemy warstwę grzebieniową. Płytkę nakładamy na świeżo rozprowadzoną warstwę grzebieniową, lekko przesuwamy po ukosie i powracamy do ostatecznego położenia. Następną płytkę przykładamy do krawędzi poprzedniej, dociskamy i przesuwamy, powracamy do ostatecznej pozycji. W przypadku układania płyt na posadzce, na podłoże nakładamy warstwę kontaktową, a następnie wykonujemy warstwę grzebieniową.

Zalecamy klejenie okładzin na wszystkich posadzkach metodą kombinowaną – zaprawę klejową nanosimy więc na spód płytki, dzięki czemu unikamy pustek powietrznych pod okładzinami. Płytkę przykładamy podłoża, przesuwamy, powracamy do żądanego położenia i dociskamy – dokładnie jak w przypadku okładzin ściennych. W narożach, płytki wsuwamy pod płytki ścienne.

- Równość ułożenia kontrolujemy poziomnicą, a ewentualne zabrudzenia z kleju usuwamy na bieżąco, przed stwardnieniem zaprawy – radzi Paweł Wilk z firmy BOZ.

Prace wykończeniowe – fugowanie

- Zanim przystąpimy do fugowania należy się upewnić, że zaprawa klejowa już wyschła, a szczeliny pomiędzy płytkami są oczyszczone z resztek kleju. Duże powierzchnie do spoinowania najlepiej podzielić na mniejsze pola. Wszelkie naroża, styk ścian z podłogą oraz łączenia płytek z urządzeniami sanitarnymi zostawiamy do fugowania na koniec. Te szczeliny wypełnia się fugą trwale elastyczną, silikonową – mówi Paweł Wilk.

W przypadku płytek nieszkliwionych, matowych lub porowatych, takich jak np. cotto, gres polerowany, płytki antypoślizgowe czy kamień naturalny, fachowcy Sopro polecają próbne fugowanie. Dzięki temu możemy sprawdzić, czy zabrudzenia dają się zmyć z okładziny. Jeśli nie, to przed spoinowaniem okładziny należy ją zaimpregnować. Podczas zmywania fug o ciemnych barwach lepiej używać możliwie jak najmniejszej ilości wody, często ją wymieniać i nie pozostawiać zastoisk na powierzchni.
Fugowanie zaczynamy od wymieszania zaprawy fugowej Sopro DF 10 z wodą, aż do uzyskania jednolitej konsystencji, przestrzegając przy tym czasu dojrzewania.

Na tym etapie prac możemy wzbogacić fugę złotym lub srebrnym brokatem. Używając packi do fugowania, wprowadzamy zaprawę w spoiny ukośnie do ich przebiegu. Po wstępnym związaniu w spoinach, rozpoczynamy zmywanie zafugowanych powierzchni gąbką, po czym przecieramy czystą, wilgotną pacą gąbkową poprzecznie do szczelin pozostawiając powierzchnię całkowicie czystą.

Wszelkie naroża, styk ścian z podłogą oraz połączenia z urządzeniami sanitarnymi, które zostawiliśmy na koniec fugujemy spoiną trwale elastyczną - Sopro Silikonem, który hamuje rozwój grzybów, posiada bardzo dobre właściwości obróbki i jest dostępny w różnych barwach, dopasowanych do kolorów fug. Fugowanie spoiną trwale elastyczną jest niezbędne ze względu na konieczność kompensowania naprężeń występujących pomiędzy poszczególnymi elementami konstrukcji.

- Poprawnie przeprowadzona renowacja łazienki, to wraz z ciekawą koncepcją aranżacyjną, klucz do wymarzonego salonu kąpielowego. Jest to inwestycja na lata, dlatego warto zadbać o nawet drobne aspekty wykonawcze – mówi Paweł Wilk.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24