Radosław Zaborek
Na Dawidzie Kownackim można polegać
Na Dawidzie Kownackim można polegać Łukasz Kaczanowski
Reprezentacja Polski U-21 z kolejnym zwycięstwem w eliminacjach do mistrzostw Europy. W meczu na stadionie w Lublinie przy aplauzie blisko 8 tys. widowni pokonała Litwę 1:0 (0:0). Gola na wagę trzech punktów strzelił niezawodny Dawid Kownacki, który w piątek debiutował w seniorskiej kadrze. To jego szóste trafienie w rozgrywkach. Dzięki wygranej biało-czerwoni objęli pozycję lidera w grupie 3. Mają oczko przewagi nad najgroźniejszą Danią.

Przed rewanżowym spotkaniem z Litwą Biało-czerwoni legitymowali się bilansem 3 zwycięstw i dwóch remisów. Podopieczni Czesława Michniewicza pokonali Danię, Gruzję i Litwę oraz podzielili się punktami z drużynami, które nie walczą już o awans do przyszłorocznych młodzieżowych mistrzostw Europy – Wyspami Owczymi i Finlandią.

Pierwszy kwadrans spotkania na pewno nie porwał fanów zgromadzonych na Arenie Lublin. Polacy częściej utrzymywali się przy piłce ale niewiele z tego wynikało, a jedyny strzał jaki oddali to niegroźne uderzenie Dawida Kownackiego z rzutu wolnego z 25 metrów. Litwini z kolei mieli problem z wymienieniem trzech celnych podań i bardzo rzadko przekraczali własną połowę boiska.

W 18. minucie do wrzutki Sebastiana Szymańskiego za linię obrony ładnie wyskoczył Mateusz Wieteska, ale jego strzał głową nie sprawił problemów Adamonisowi.

5 minut później doskonałą okazję na objęcie prowadzenia zmarnował Dawid Kownacki, który oddał bardzo niecelny strzał tuż zza pola karnego. W 28. minucie z około 20 metrów z rzutu wolnego szczęścia próbował Sebastian Szymański, ale jego uderzenie przeszło znacznie nad litewską bramką.

Minutę później w świetnej sytuacji znalazł się ponownie Dawid Kownacki. Z prawego skrzydła piłkę wrzucił Jakub Piotrowski, a niepilnowany na jedenastym metrze napastnik Sampdorii oddał strzał głową. Uderzył jednak za lekko by zaskoczyć Adamonisa.

Najlepszą okazję na objęcie prowadzenia Polacy zmarnowali w 40 minucie. Do dośrodkowania Bartosza Kapustki idealnie wyskoczył Bochniewicz i jego strzał głową minimalnie minął słupek litewskiej bramki.

5 minut później rosły obrońca Górnika Zabrze znalazł się w kolejnej dobrej sytuacji strzeleckiej po dośrodkowaniu z rzutu rożnego, ale jego strzał głową ponownie nie trafił w światło bramki.

Druga połowa na dobre rozpoczęła się od zmarnowanej sytuacji Konrada Michalaka w 51. minucie. Zawodnik Wisły Płock odebrał piłkę Litwinowi, poszedł na przebój w pole karne, przed sobą miał już tylko Adamonisa… i minimalnie przestrzelił.

Na kolejną godną odnotowania sytuację musieliśmy czekać aż kwadrans. Z prawej strony piłkę Świderskiemu w pole karne podał Jakub Piotrowski, napastnik Jagiellonii był praktycznie niepilnowany, ale nie zachował zimnej krwi i fatalnie spudłował.

W 69. minucie na niesygnalizowany strzał z 20 metrów zdecydował się Dawid Kownacki, ale jego próba nie sprawiła problemów Adamonisowi.

2 minuty później Polacy byli bardzo blisko objęcia prowadzenia. Kapitalnym długim podaniem popisał się Wieteska, który znalazł w polu karnym pozostawionego bez opieki Świderskiego. 21-latek w sobie tylko znany sposób spudłował głową z kilku metrów.

W 77. minucie piłkarze Czesława Michniewicza dopięli swego. Karol Świderski odegrał piłkę klatką piersiową do Kamila Jóźwiaka, ten popisał się znakomitym podaniem po ziemi do Dawida Kownackiego i napastnik Sampdorii nie miał problemów z pokonaniem bezradnego Adamonisa.

5 minut później Polacy byli blisko podwyższenia prowadzenia. Po dośrodkowaniu Pestki Kamil Jóźwiak trafił w słupek. Do końca spotkania wynik nie uległ już zmianie i to Polacy mogli cieszyć się z czwartego kompletu punktów w tych eliminacjach. Dzięki remisowi Danii z Gruzją (2:2) piłkarze Czesława Michniewicza objęli prowadzenie w grupie.

TRANSFERY w GOL24

Materiał oryginalny: Reprezentacja do lat 21. Dawid Kownacki wrócił do drużyny i uratował wynik z Litwą! - Gol24