Restrukturyzacja w Podkarpackim Banku Spółdzielczym w Sanoku. Walka o utracone pieniądze trwa nadal

Sabina Tworek
Sabina Tworek
Krzysztof Kapica
Podkarpackie organizacje pozarządowe, stowarzyszenia oraz samorządowe osoby prawne w dalszym ciągu walczą o odzyskanie pieniędzy utraconych w wyniku przymusowej restrukturyzacji Podkarpackiego Banku Spółdzielczego w Sanoku. Pieniądze otrzymały już m.in. samorządy oraz klienci indywidualni.

Wśród poszkodowanych, którzy wciąż domagają się zwrotu własnych funduszy, jest na przykład Parafia pw. Chrystusa Króla w Sanoku, z której konta bankowego zniknęło ponad 100 tys. złotych.

– Utraciliśmy sporo pieniędzy, które parafianie zbierali na organy. W moim odczuciu najgorsza jest znieczulica ludzka. To, że straciliśmy pieniądze, jeszcze byłbym w stanie zrozumieć, ale najbardziej boli mnie pogarda dla klienta, który zaufał bankowi, gromadząc na koncie środki finansowe

– mówi ks. Jacek Michno, proboszcz parafii.

Ksiądz zaznacza, że dopiero w odpowiedzi na wysłane przez niego zapytania, otrzymał wymijające wyjaśnienie.

– Dowiedzieliśmy się jedynie, że nasze roszczenia, jako parafii, nie mogą być zrealizowane, zaś Naczelny Sąd Administracyjny argumentuje, że z powodu braków formalnych sprawa nie będzie rozpatrywana. Przykre jest, że nie mamy się teraz do kogo odwołać.

Proboszcz parafii pw. Chrystusa Króla w Sanoku ubolewa, że szanse na odzyskanie pieniędzy są nikłe. Nie poddaje się jednak i z pomocą prawnika oraz kurii przemyskiej walczy o ich zwrot.

– Trudno o jakiekolwiek informacje, co dalej parafia powinna robić – zauważa ksiądz. – Ktoś w biały dzień kradnie nam pieniądze krwawicą ludzką zebrane, a później panuje tylko cisza, cisza i cisza…

Stowarzyszenia apelują do parlamentarzystów

Stowarzyszenie Europa Tradycja oraz Stowarzyszenie Wsparcia Społeczności Lokalnej wystosowały kilka dni temu apel do parlamentarzystów, w którym żądają wyjaśnień na temat przesłanek decydujących o zwrocie pieniędzy tylko wybranym osobom i instytucjom.

– Czy można zgodzić się na to, że w procedurze resolution pieniądze jednym podmiotom są oddawane, innym nie, bez zrozumiałego klucza? Chyba, że kluczem tym jest właśnie działanie przeciw katolikom. Dlatego zwracamy się do Parlamentarzystów Podkarpacia z apelem o jak najszybsze wyjaśnienie tej sprawy i naprawienie wyrządzonych krzywd

– czytamy w apelu.

Przypomnijmy, że do przymusowej restrukturyzacji PBS w Sanoku doszło w styczniu br. Sanocki bank przejął wówczas Bankowy Fundusz Gwarancyjny, zaś środki finansowe zgromadzone na kontach klientów przeniesiono do Banku Nowego BFG S.A.

Po długich staraniach i interwencjach pokrzywdzonych, m.in. u premiera, w Najwyższej Izbie Kontroli czy u Ministra Sprawiedliwości oraz po licznych złożonych pozwach sądowych, Ministerstwo Finansów zrekompensowało w maju samorządom poniesione straty. Zostały jednak podmioty, które nadal nie mogą doprosić się o pieniądze.


ZOBACZ TEŻ: Nowe regulacje dotyczące pracy zdalnej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24
Dodaj ogłoszenie